
Fotó: Pinti Attila
Az 1848–49-es magyar forradalom mártír honvédtisztjeiről emlékeztek meg csütörtökön este Csíkszeredában, a Vár téren. Az aradi vértanúk portréi előtt a város lakói mécseseket, gyertyákat gyújtottak, néma főhajtással tisztelegtek.
2022. október 06., 20:312022. október 06., 20:31
Az Aradon kivégzett 13 honvédtábornok arcképcsarnokát állították ki idén is a csíkszeredai Vár téren a kivégzésük évfordulójára.
Fotó: Pinti Attila
A város lakói néma főhajtással, gyertya- és mécsesgyújtással emlékeztek a forradalmárokra, az egybegyűlt megemlékezőkhöz Timár Sándor P. Asztrik ferences atya szólt.
Fotó: Pinti Attila
– imádkozott az atya.
Fotó: Pinti Attila
Az ünnep fényét Szabó Enikő szavalata emelte, aki Faludy György Október 6. című versét adta elő, majd Antal Tibor a magyar himnuszt énekelte el a közösséggel együtt. A megemlékezést székely himnusszal zárult, amelyet Both Béla kísért tárogatóval.
Fotó: Pinti Attila
A megemlékezésen jelen voltak a Csíkszéki Mátyás Huszáregyesület tagjai, valamint a cserkész diákok, akik fáklyákkal világították meg az eseményt.
Az ünnepség után a városháza dísztermében bemutatták Pál-Antal Sándor: Csík-, Gyergyó-, Kászonszék 1848–49-ben című kötetét, mely Csíkszereda Kiadóhivatal Útravaló könyvek sorozatában jelent meg ez év májusában.
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Meghaladta a literenkénti 9 lejt a standard gázolaj ára, standard benzint pedig már csak 8,5 lej fölötti összegért tankolhatunk a Rompetrol és az OMV töltőállomásokon Székelyföldön, miután pénteken újabb 9 banival emelkedett az üzemanyagok ára Romániában.
A tavaly februári 9,62 százalékról idén februárban 9,31 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan a csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány intézkedéseket fontolgat az üzemanyagárak emelkedésének mérséklésére, ha a közel-keleti konfliktus miatt a drágulás a következő időszakban is folytatódik.
Elfogadta a kormány csütörtöki esti ülésén azt a határozatot, amely szerint július 1-től a jelenlegi 4050 lejről 4325 lejre nő a bruttó minimálbér.
Jóváhagyta csütörtök esti rendkívüli ülésén a Bolojan-kabinet a 2026-os állami költségvetés tervezetét, amelyet a parlament elé terjesztenek.
A romániai polgárok valamivel több mint fele (50,4 százalék) úgy véli, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti feszültségek körülményei között Romániának egyensúlyt kellene fenntartania a két partner között – derül ki egy felmérésből.
Öt székelyföldi helyszínen mutatják be Demeter Szilárd Hazaszótár című könyvét március 14-20. között.
Nicușor Dan államfő és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön aláírták a két állam közötti stratégiai partnerségről szóló közös nyilatkozatot a Cotroceni-palotában.
Idén is elindul a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz a csíksomlyói pünkösdi búcsúba a Kárpáteurópa Utazási Iroda és a MÁV Személyszállítási Zrt. szervezésében – közölték a szervezők csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.
A pénzügyminisztérium azt javasolja, hogy a kormány 2026 végéig hosszabbítsa meg a gázolaj árának kompenzálását a közúti fuvarozók számára. A tervezet szerint 2026. április 1. és december 31. között literenként 85 banis támogatást kapnának a fuvarozók.
szóljon hozzá!