Hirdetés
Hirdetés

Az elmúlt évek legjobb eredménye az országos képességvizsgán

Az idei már a harmadik a tanév, amikor az eredményeket anonim módon teszik közzé, online is meg lehet tekinteni. Képünk illusztráció •  Fotó: Gecse Noémi

Az idei már a harmadik a tanév, amikor az eredményeket anonim módon teszik közzé, online is meg lehet tekinteni. Képünk illusztráció

Fotó: Gecse Noémi

Közzétették az országos képességvizsga eredményeit csütörtökön: a nyolcadik osztályt végzett tanulók 82,3 százaléka ért el legalább 5-ös átlagot a vizsgán, ami az elmúlt tíz év legjobb eredményének számít. Maros megyében a vizsgázók 75 százaléka írt 5-ösnél nagyobb átlagot, Hargita megyében 78 százalék – mindkét esetben jobb eredmények születtek, mint tavaly.

Szász Cs. Emese

2022. június 23., 15:492022. június 23., 15:49

Az eredményeket az evaluare.edu.ro oldalon lehet megtekinteni. Az idei már a harmadik a tanév, amikor az eredményeket anonim módon teszik közzé, vagyis

a diákok saját számkódjuk alapján tekinthetik meg az osztályzatukat az oktatási szaktárca honlapján.

Hirdetés

A nyolcadik osztályt végzett tanulók 82,3 százaléka, azaz 122 166 diák ért el legalább 5-ös átlagot a képességfelmérő vizsgán, ami rekordnak számít az elmúlt tíz év viszonylatában – nyilatkozta Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter. A szaktárca vezetője rámutatott, tavaly 76,8 százalékos volt az 5-ös feletti átlagok aránya, azaz 5,5 százalékkal kisebb, mint idén. A tárcavezető úgy értékelte:

az idei képességfelmérő vizsgát sokkal jobban megszervezték, mint a tavalyit, a tételek nehézségi szintjét sikerült az elmúlt időszak feltételeihez igazítani.

Négy színtízes, de nem a magyar tagozaton

Maros megyében átlag alatti az átmenési arány, de mindenképpen magasabb, mint a tavalyi:

idén a vizsgázók 75 százalékának lett meg az 5-ös vagy annál nagyobb átlaga, míg a múlt évben a Maros megyei tanulók 70,38 százaléka írta meg az átmenőt, azelőtti évben pedig 69,65 százalék.

A magyar tagozaton 1315 diákból 1051-nek volt 5-ös vagy annál nagyobb a médiája, ami a vizsgázók 79,9 százalékát jelenti, „Számolunk átmenési arányt, de a kisérettségi nem olyan, mint az érettségi abból a szempontból, hogy itt nem kizáró jellegű az átmenés, ha 1-es kapott, akkor is jelentkezhet valamelyik középiskolába, ha van ott hely” – magyarázta a Székelyhonnak Illés Ildikó, a Maros megyei Tanfelügyelőség főtanfelügyelő-helyettese. Hozzátette:

tantárgyakra lebontva az idei eredményeken az látszik, hogy román nyelvből érték el a legkevesebben az átmenőt: 1315 diákból 852-en értek el legalább 5-ös jegyet, és 461 gyereknek ez nem sikerült.

Matematikából 385-ön nem érték el az 5-öst, míg magyarból csupán 87 gyereknek nem sikerült átmenőt írnia. A kedélyeket borzoló magyar vizsga apropóján megkérdeztük azt is, hogy volt-e magyar nyelvből valakinek 10-es vizsgája, de nem volt ilyen.

Összességében tiszta tízesre négy diák vizsgázott, de egyik sem a magyar tagozaton: egy diáknak az Unirea Főgimnáziumból, egynek a Papiu Ilarian Főgimnáziumból, egynek a Romulus Guga Általános Iskolából, egynek pedig a dr. Bernády György Általános Iskolából sikerült színtízesre vizsgázni.

A román vizsga sikerült a legkevésbé

Hargita megyében összesen 2765 nyolcadikos diák jelent meg a képességvizsgákon, ebből pedig 2166-nak sikerült átmenő jegyet írnia, vagyis

a diákok 78 százaléka, ez pedig jobb eredménynek számít, mint a tavaly, amikor 75,8 százalékos volt az átmenési arány az óvások benyújtása előtt.

Tantárgyakra lebontva román nyelvből sikerült a legkevesebb diáknak átmenőt írnia: 1569-en írták meg az 5-öst, és 1204-nek pedig ez nem sikerült. Matematikából 1988-an írták meg az 5-ös, 781-nem jött össze, anyanyelvből vizsgáztak a legnagyobb sikerrátával: 2312-en írták meg az 5-öst vagy annál nagyobbat, és csak 83 diáknak nem sikerült ez.

Az eredményekkel elégedetlen diákok már csütörtökön letehették az óvásukat, illetve pénteken 8 és 12 óra között is megtehetik, elektronikus úton is. Az óvások elbírálása utáni végleges eredményeket június 30-án ismertetik.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 18., csütörtök

Már a PSD szerepvállalása is kérdéses Adrian Veștea kormányában

A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa dönt arról, hogy a szociáldemokraták részt vesznek-e az Adrian Veștea kormányában – jelentette be csütörtökön Sorin Grindeanu.

Már a PSD szerepvállalása is kérdéses Adrian Veștea kormányában
Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Hőhullám jön Székelyföldre is, Európa nyugati részét már elérte

Folyamatos felmelegedés várható az elkövetkező napokban Románia-szerte, Európa nyugati részét már el is érte a hőhullám.

Hőhullám jön Székelyföldre is, Európa nyugati részét már elérte
2026. június 18., csütörtök

Négy okot lát a szakértő arra, hogy miért esett vissza a lakossági villamosenergia-fogyasztás

Az idei első négy hónapban a megújuló alapú termelés növekedésének köszönhetően nőtt Románia villamosenergia-exportja, ugyanakkor jelentősen emelkedett a földgáz-, kőolajtermék- és szénimportja.

Négy okot lát a szakértő arra, hogy miért esett vissza a lakossági villamosenergia-fogyasztás
2026. június 18., csütörtök

Kelemen Hunor cáfolja, hogy Magyar Péter befolyásolta volna az RMDSZ döntését

Kitalációnak és légből kapott mesének nevezte szerda este a Facebook-oldalán Kelemen Hunor, hogy az RMDSZ Magyar Péter magyar miniszterelnök kérésére döntött a Veștea-kormány beiktatásának elutasítása mellett.

Kelemen Hunor cáfolja, hogy Magyar Péter befolyásolta volna az RMDSZ döntését
Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Székelyföld közelében kapták el a Belgiumban betörést végrehajtó román bűnbanda egyik tagját

A Székelyfölddel szomszédos Bákó megyében fogták el azt a férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy társaival együtt betört egy belgiumi lakásba, ahonnan ékszereket, érmegyűjteményeket és egy órát lopott el – jelentette be a Román Rendőrség.

Székelyföld közelében kapták el a Belgiumban betörést végrehajtó román bűnbanda egyik tagját
2026. június 18., csütörtök

Átlagfizetés Magyarországon és Romániában: összehasonlítottuk a legfrissebb adatokat

Kijöttek a friss, az idei áprilisi hónapra vonatkozó átlagfizetési adatok mind Magyarországon, mind pedig Romániában. Hasonlítsuk össze!

Átlagfizetés Magyarországon és Romániában: összehasonlítottuk a legfrissebb adatokat
2026. június 17., szerda

Adrian Veștea csütörtökön benyújtja a kormányprogramot és miniszterjelöltjeinek névsorát

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök szerda este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy csütörtökön benyújtja a parlamentnek a kormányprogramot és miniszterjelöltjeinek névsorát.

Adrian Veștea csütörtökön benyújtja a kormányprogramot és miniszterjelöltjeinek névsorát
Hirdetés
2026. június 17., szerda

Magyar Péter: a kormány kezdeményezi a védett üzemanyagár kivezetését

Mivel a héten várhatóan már 10-15 forinttal a védett ár alá csökken az üzemanyagok ára a töltőállomásokon, a kormány szerdai ülésén arról döntött, hogy kezdeményezi a védett ár kivezetését – írta szerdai Facebook-bejegyzésében a miniszterelnök.

Magyar Péter: a kormány kezdeményezi a védett üzemanyagár kivezetését
2026. június 17., szerda

Jogi lépéseket fontolgatnak a Vasárnap menesztett újságírói

Úgy tűnik, nem kimondottan gazdasági okokból szüntették meg a Vasárnap és a Keresztény Szó című lapok, illetve a Romkat.ro portál szerkesztőinek munkaviszonyát. A múlt csütörtökön menesztett újságírók mindenesetre jogi lépéseket fontolgatnak.

Jogi lépéseket fontolgatnak a Vasárnap menesztett újságírói
2026. június 17., szerda

Kiemelték a Konstanca közelében elsüllyedt vontatóhajót a tengerből az egyik eltűnt matróz holttestével együtt

Kiemelték szerdán a Midia kikötő közelében elsüllyedt Astana vontatóhajó három eltűntnek nyilvánított matróza egyikének holttestét a roncs felszínre hozásakor – tájékoztatott a Midia Marine Terminal.

Kiemelték a Konstanca közelében elsüllyedt vontatóhajót a tengerből az egyik eltűnt matróz holttestével együtt
Hirdetés