
Fotó: Veres Nándor
Negyvenöt éven át kutatta Csíkszentdomokoson az emberi élet sorsfordulóihoz köthető szokásokat, több mint háromszáz adatközlővel készített mélyinterjút ez idő alatt. Kutatásainak eredményeit vaskos kötetekben és számtalan tanulmányban tette közkinccsé. Balázs Lajos néprajzkutatóval beszélgettünk arról, hogy miért tartotta fontosnak, hogy Csíkszentdomokos sorsforduló szokáskultúráját felterjessze az Erdélyi Magyar Értéktárba való felvételre.
2021. december 22., 12:082021. december 22., 12:08
„Felfedeztem fiatalkoromban és érdekelt, hogy hogyan jutott el az ember, egy-egy közösség oda, hogy szervezetten történjen a születése, a párválasztása, a házassága és a halála.” Hozzátette:
A néprajzkutató arról is mesélt, hogy hogyan kezdődött a gyűjtések sora, és milyen következtetésekre jutott, de szóba került a legutóbbi kötete, és a hengergőzés valódi jelentéstartalma is.
„Mind a mélységeket kerestem, és tárult fel a hitbéli, lelkiségi, pszichikai hiedelemvilág, az, amit korábban úgy neveztem, hogy az életünk láthatatlan valósága, de valóság. És akkor megneveztem, hogy mi ez: szokás. Ezen túl pedig alkotmány.
– fejtette ki a néprajzkutató a Székelyhon podcast-műsorában. Péter Beáta kérdezett.
Marosvásárhelyen a szálló por az egyik legnagyobb légszennyezési tényező, a szakemberek szerint pedig télen nagyobb gondot okoz, mint nyáron. Korlátozásokkal, az alternatív közlekedés népszerűsítésével és hőszigetelésekkel lehetne javítani a helyzeten.
A 17. alaptörvény-módosítás nem akar embereket megalázni, éppen ellenkezőleg egy megalázott nemzet becsületét akarja és fogja visszaadni – mondta Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben.
Románia határozottan elítéli az Oroszország Szövetségi Biztonsági Szolgálata által irányított csoportok által végrehajtott ellenséges kibertevékenységeket – jelentette ki hétfőn Nicușor Dan államelnök.
Megváltozik a Szent Anna-tó látogatási rendje: a látogatóknak napijegyet kell váltaniuk, amely magában foglalja a látogatóközpont belépőjét és három óra ingyenes parkolást, míg a Mohos-tőzegláp ezentúl kötelező idegenvezető nélkül is látogatható lesz.
Nem született megoldás a politikai válság rendezésére a Nicușor Dan államfővel a Cotroceni-palotában folytatott csaknem kétórás egyeztetésen, és miniszterelnök-jelöltekről sem esett szó – közölte a találkozó után Sorin Grindeanu.
Megkezdődik a Săvinești utca felújítása Marosvásárhelyen, miután befejeződtek a víz- és gázvezetékek cseréjével kapcsolatos munkálatok.
Ezen a héten benyújtottuk az európai uniós támogatási kérelmet a körgyűrű 3-as és 6-os szakaszára. A beruházás összértéke több mint 538 millió lej.
Gulyás Gergely lemond a Fidesz frakcióvezetői posztjáról, a Fidesz és a KDNP pedig bojkottálja az Országgyűlés hétfői ülését – írja az MTI.
Viharokkal tarkított, változékony időjárásra lehet számítani a következő két hétben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőn közzétett, július 13–26. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Három eltévedt magyar turistát mentettek ki a Retyezát-hegységből hétfőre virradóra a Hunyad megyei hegyimentők.
szóljon hozzá!