
Fotó: Veres Nándor
Negyvenöt éven át kutatta Csíkszentdomokoson az emberi élet sorsfordulóihoz köthető szokásokat, több mint háromszáz adatközlővel készített mélyinterjút ez idő alatt. Kutatásainak eredményeit vaskos kötetekben és számtalan tanulmányban tette közkinccsé. Balázs Lajos néprajzkutatóval beszélgettünk arról, hogy miért tartotta fontosnak, hogy Csíkszentdomokos sorsforduló szokáskultúráját felterjessze az Erdélyi Magyar Értéktárba való felvételre.
2021. december 22., 12:082021. december 22., 12:08
„Felfedeztem fiatalkoromban és érdekelt, hogy hogyan jutott el az ember, egy-egy közösség oda, hogy szervezetten történjen a születése, a párválasztása, a házassága és a halála.” Hozzátette:
A néprajzkutató arról is mesélt, hogy hogyan kezdődött a gyűjtések sora, és milyen következtetésekre jutott, de szóba került a legutóbbi kötete, és a hengergőzés valódi jelentéstartalma is.
„Mind a mélységeket kerestem, és tárult fel a hitbéli, lelkiségi, pszichikai hiedelemvilág, az, amit korábban úgy neveztem, hogy az életünk láthatatlan valósága, de valóság. És akkor megneveztem, hogy mi ez: szokás. Ezen túl pedig alkotmány.
– fejtette ki a néprajzkutató a Székelyhon podcast-műsorában. Péter Beáta kérdezett.
Súlyos közúti balesethez riasztották a mentőegységeket vasárnap délután a Kolozs megyei Méra közelébe, miután egy motoros ütközött egy személyautóval.
Négy ember került kórházba vasárnap, miután egy férfi rálőtt néhány személyre Lupényban – tájékoztatott a Hunyad megyei rendőrség.
Évekbe telt, de sikerült egy ezer lejt meghaladó gyorshajtási bírságot érvénytelenítenie egy sofőrnek. Kulcsfontosságú volt a kitartása.
Kartellezésre hivatkozva minden korábbinál nagyobb összegű, több mint 700 millió eurónyi bírságot szabott ki a román versenytanács a tíz vezető bankra, amelyek állítólag kamatpolitikájuk összehangolásával befolyásolták a román bankközi kamatlábat (ROBOR).
Egy hetvenes éveiben járó férfit több mint 170 km/órás sebességgel vezetve mértek be Târgu Jiu város körgyűrűjén. Százhúsz napra bevonták a jogosítványát, és több mint 4000 lej bírságot kell fizetnie.
A bukaresti rendőrség vizsgálatot indított, miután egy 32 éves rezidens orvost eszméletlenül találtak egy fővárosi kórház mosdójában. A férfi később életét vesztette.
Az elmúlt 24 órában tapasztalt hidrometeorológiai jelenségek tizenkét megye 39 településén és Bukarestben okoztak károkat – közölte vasárnap a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
A tavalyi Báj-havasi túra megejtésekor került fel a bakancslistára a távolban sejtelmesen körvonalozódó Grohotis. Erdélynek megannyi hegye kínál barangolási lehetőséget egy-egy hétvégére, ám az ezeréves határ még mindig különleges csáberővel bír.
Maroshévízen egy kereskedelmi egység alagsorába folyt be a víz, a szivattyúzáshoz a helyi hivatásos tűzoltókat riasztották.
A szombat délutáni rendkívül heves esőzések, viharok következtében Kovászna megye több helyszínén is szükség volt a Kovászna megyei tűzoltóság egységeinek segítségére.
szóljon hozzá!