
Amióta délben harangoznak, azóta ünneplik Jézus megdicsőülését is. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Szentírási eredetű és egyháztörténeti emléket őrző jeles nap augusztus 6-a, Urunk színeváltozásának ünnepe, latinul Transfiguracio. A spanyol származású III. Kallixtus pápa együtt vezette be az egész római katolikus egyház számára a déli harangszóval, hálás emlékezetül Hunyadi János és Kapisztrán Szent János nándorfehérvári, 1456. évi törökök feletti győzelmére.
2019. augusztus 06., 10:292019. augusztus 06., 10:29
Jézus megdicsőülését, amely a hagyomány szerint a galileai Tábor-hegyen történt, Márk evangéliuma beszéli el: maga mellé vette Pétert, Jakabot meg Jánost, és csak velük fölment egy magas hegyre. Ott átváltozott előttük. Ruhája olyan ragyogó fehér lett, hogy a földön semmiféle ványoló nem képes így ruhát kifehéríteni. Egyszerre megjelent nekik Illés meg Mózes, és beszélgettek Jézussal.
Péter így szólt Jézushoz: „Mester! Olyan jó itt lenni! Hadd verjünk három sátrat: egyet neked, egyet Mózesnek és egyet Illésnek.” A csoda helyszínén, még az arab hódítás előtt három bazilika épült. Felszentelésük napja augusztus 6-a.
Búcsúk, zarándoklatok
Atyhában kedden 11 órától tartják a fogadalmi kápolna búcsúját, előtte megáldják az újonnan elkészült és felállított keresztúti stációkat. A szentmise szónoka Balázs Imre ny. plébános lesz. A Gyimesbükkhöz tartozó áldomáspataki kápolna búcsúja 12 órakor kezdődik, Fülöp László miklósvári plébános prédikál. Székelykál filiájában, Iszlóban vasárnap 13 órától ünneplik a templombúcsút. A homiliát Tamás Barna jezsuita szerzetes, marosvásárhelyi kollégiumi lelkész mondja.
Noha új buszokra és jóval nagyobb járatsűrűségre váltott a csíkszeredai tömegközlekedés, nagyon sok kifogás merült fel az új menetrendekkel, útvonalakkal kapcsolatban. Ezeket most igyekeznek felhasználni a módosításokhoz – tudtuk meg.
Halálos baleset történt csütörtökön Szeben és Fehér megye határán, Szerdahely kijáratánál. A rendőrség szerint egy férfi autójával egy fának ütközött.
Nem mindennapi balesetet szenvedett csütörtök délben egy fiatal, marosvásárhelyi sofőr Predealon: autójával egy üdülőtelepi panzió tetejére csúszott rá az útról.
Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint csütörtökön mintegy 62 ezer óvodás és iskolás tanítása szünetelt vagy online formában zajlott a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt.
Radu Miruță védelmi miniszter csütörtökön kijelentette, a Spartan típusú katonai repülőgéppel egy párizsi út költsége hozzávetőleg 30 ezer euró. Közlése szerint ez az összeg töredéke annak, amennyibe egy ugyanilyen út került Iohannis idején.
A pitești-i ítélőtábla csütörtökön jogerősen négy év letöltendő börtönbüntetésre ítélte Daniel Chițoiu volt minisztert gondatlanságból elkövetett emberölés miatt, a 2019 decemberében okozott halálos közúti baleset ügyében.
Az országos pirotechnikai ellenőrző akcióhoz csatlakozva a Hargita megyei rendőrség az elmúlt időszakban 1300 kilogrammnyi petárdát és tűzijátékot foglalt le, amelyből 885 kilogrammnyit Borszéken találtak.
Csütörtöki sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan energiaügyi miniszter közölte: már tavaly szeptembertől tárgyalnak az energiaszolgáltatókkal a gázárplafon kivezetésének módozatairól, hogy 2026. március 31. után se emelkedjenek hirtelen a lakossági gázszámlák.
A rossz időjárásra való tekintettel a hatóságok egy sor ajánlást fogalmaztak meg a lakosság számára.
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA) több mint nyolcmillió lejre szabott ki bírságokat az utóbbi egy hónapban végzett országos ellenőrzések nyomán.
szóljon hozzá!