Hirdetés
Hirdetés

Az átlag alatti méztermés mellett a költségek jelentős emelkedése is sújtja a méhészeket

Borús kilátások.  A gyenge termés mellett a vándorméhészkedés költségei is nagyon megnőttek múlt év óta, így elkerülhetetlen a drágítás •  Fotó: Veres Nándor

Borús kilátások.  A gyenge termés mellett a vándorméhészkedés költségei is nagyon megnőttek múlt év óta, így elkerülhetetlen a drágítás

Fotó: Veres Nándor

Sem az akác, sem a hárs nem mézelt megfelelően idén, a vándorméhészek csak a napraforgóról tudnak megfelelő mennyiségű mézet kipergetni. Problémát jelent ugyanakkor az is számukra, hogy a múlt évhez képest a költségeik legalább ötven százalékkal nőttek, és félő, hogy ha hasonló mértékben nő a méz ára is, nem lesz, aki megvásárolja azt.

Széchely István

2022. július 16., 09:042022. július 16., 09:04

A héten befejeződik a méhlegeltetés a napraforgóföldeken, és ezzel nagyjából véget ér az idei gyűjtési időszak is. A vándorméhészek nem elégedettek az idei mézterméssel, ugyanis akác- és hársmézből is csak átlag alatti mennyiséget tudtak kipergetni, csupán napraforgómézből lesz nagyobb mennyiség idén.

Gyenge volt a termés

Akácmézből kaptáronként nagyjából 10 kilogrammos lehet az idei átlagtermés országszerte, ami gyengének, átlag alattinak számít – mondta el megkeresésünkre Ádám József, a jórészt udvarhelyszéki méhészeket tömörítő Örösi Méhész Egyesület elnöke. Ő maga is vándorméhész, és feltételezése szerint fagykárokat szenvedhettek el az akácok, az lehet a gyenge méztermés oka, ugyanis a „sarjúakácok gyengébben mézelnek”. A sokévi átlag 20 kilogrammnál kezdődik, a rekordtermés pedig a 35 kilogrammot is elérte – adott viszonyítási alapot a méhész.

Mivel az akácméz ára a legmagasabb, a kipergetett mennyiség nagyban meghatározza a teljes szezon sikerét.

Nem sokkal mézelt bőségesebben az akácnál a hárs sem idén, ráadásul a hársról történő hordás legyengítette a méheket is. „A hárs is elég gyengének bizonyult. Az 15 kilogrammos átlagmennyiséget adott” – fogalmazott Ádám József. Kitért ugyanakkor arra is, hogy amikor kevés nektárt ad a hárs – mint idén is –, akkor koncentrálódhat a nedűben valamilyen méreganyag, és ez ugyan nem ölte meg a méheket, de annyira legyengítette őket, hogy napokig nem tudtak gyűjteni, éppen a napraforgón történő legeltetés elején.

Hirdetés

Tarthatatlan a tavalyi ár

A legnagyobb mézmennyiséget a napraforgóról tudják kipergetni idén a méhészek. Azok, akik a hársvirágzást kihagyták, hogy a napraforgóról már a virágzás kezdetétől tudjanak gyűjteni, kaptáronként nagyjából 15-20 kilogramm napraforgóméz-termésnek örülhetnek. Pontosabban örülhetnek majd, ha azt el is tudják adni, ugyanis Ádám József szerint

a költségek jelentős emelkedése miatt drágulnia kell a méznek is.

A termés nagybani felvásárlási ára még nem alakult ki, aminek a szakember szerint részben az az oka, hogy még nem tudni, Ukrajna tud-e majd vámmentesen exportálni mézet az EU-ba. Ha igen, az lenyomja majd a termelői árat. Ádám József számításai szerint azonban,

ha például a napraforgóméz tavalyi 13-14 lejes kilónkénti felvásárlási ára nem nő legalább 20 lejre, akkor az a hazai méhészek számára nem lesz gazdaságos.

De ugyanígy az akácméznek is 30 százalékkal kellene nőjön a tavalyi 29-30 lejes kilogrammonkénti ára, illetve a hársméz 16-17 lejes ára is – „de kérdés, hogy ezt meg fogják-e adni érte”.

A vándorméhész szerint legalább 30 százalékkal kellene nőjön a méz felvásárlási ára ahhoz, hogy kifizetődő legyen az idei szezon •  Fotó: Veres Nándor Galéria

A vándorméhész szerint legalább 30 százalékkal kellene nőjön a méz felvásárlási ára ahhoz, hogy kifizetődő legyen az idei szezon

Fotó: Veres Nándor

A vándorméhészkedés költségei nagyon megnőttek múlt év óta, az üzemanyagár majdnem megduplázódott, ami a gyűjtési idényben megtett mintegy kétezer kilométeres út kiadásait majdnem 8000 lejre növeli, 40 literes átlagfogyasztással számolva. Kedvezményes kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást idén már nem kaphatott a vándorméhészek jó része, így a tavalyi 500 lejről 3500-ra emelkedett ez a költség, de minden más kiadás értéke is emelkedett, és ebben a váratlan költségek még benne sincsenek – magyarázta Ádám József.

Idézet
Egy autó kétszáz méhcsaládot szállít, könnyen ki lehet számolni a mézhozamot. Ha ennek az árából levonjuk a költségeket, a megmaradó összeg még elég kellene legyen a megélhetésre, mert a méhésznek egy évig nincs más bevétele, és még a méheket is be kell telelni, ami szintén pluszköltségeket eredményez, mert a cukor is megdrágult

– magyarázta az idei nehézségeket a méhészegyesület vezetője.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 24., kedd

Átalakul a rezidensképzés: figyelembe veszik, hány orvos megy nyugdíjba

Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter szerint ezután a rendszer demográfiai adatainak figyelembe vételével döntenek majd az évente meghirdetett rezidensorvosi helyek számáról.

Átalakul a rezidensképzés: figyelembe veszik, hány orvos megy nyugdíjba
Hirdetés
2026. március 24., kedd

Kéthetes időjárás-előrejelzés: nagyhéten még havazhat is

Közzétette az Országos Meteorológiai Szolgálat a március 23. és április 5. közötti időszakra vonatkozó kéthetes időjárás-előrejelzését. Esőre most péntekig nem nagyon lehet számítani.

Kéthetes időjárás-előrejelzés: nagyhéten még havazhat is
2026. március 24., kedd

Az energiaárak miatt tovább drágulhatnak az alapélelmiszerek

A magas energia- és szállítási költségek miatt az év végéig tovább nőhet több alapvető élelmiszer ára Romániában. A előrejelzések szerint főként a nagy energiaigényű termékek drágulnak, miközben az infláció lassulására csak mérsékelt esély látszik.

Az energiaárak miatt tovább drágulhatnak az alapélelmiszerek
2026. március 24., kedd

Tízszeres ár, milliós kár: fertőtlenítőkkel és maszkokkal trükköző hálozatra csaptak le

Bukarestben és nyolc megyében több mint 30 helyszínen tartanak házkutatásokat a rendőrök és ügyészek; több céget is azzal gyanúsítanak, hogy fiktív számlázással a valós ár tízszeresére növelték bizonyos fertőtlenítőszerek és orvosi maszkok árát.

Tízszeres ár, milliós kár: fertőtlenítőkkel és maszkokkal trükköző hálozatra csaptak le
Hirdetés
2026. március 24., kedd

Szünetel az ivóvízszolgáltatás Székelyudvarhelyen

Tűzcsap kicserélésére készül a szolgáltató, így több utcában szünetel az ivóvíz-szolgáltatás kedd reggel kilenc és délután egy óra között – tájékoztat Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.

Szünetel az ivóvízszolgáltatás Székelyudvarhelyen
2026. március 24., kedd

Próbaérettségi: a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból vizsgáznak a diákok

A szaknak megfelelő kötelező tantárgy írásbeli vizsgájával folytatódik kedden a próbaérettségi.

Próbaérettségi: a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból vizsgáznak a diákok
Hirdetés
2026. március 23., hétfő

Magyar nemzetiségű az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság új elnöke

Kinevezte az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnökét Ilie Bolojan kormányfő.

Magyar nemzetiségű az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság új elnöke
2026. március 23., hétfő

Megyei szintű döntések az erdélyi A8-as autópályaépítés érdekében

Néhány Hargita megyei útszakaszt töröltek a megye közvagyonából az A8-as autópálya építése miatt, ugyanis az autósztráda nyomvonala egybeesett egyes szakaszokon a megyei útakkal. Hétfőn ülésezett Hargita Megye Tanácsa.

Megyei szintű döntések az erdélyi A8-as autópályaépítés érdekében
2026. március 23., hétfő

Fokozódik a forráselvonás, ami csak Bukarestnek jó

Az önkormányzatok mozgástere szűkül, mivel az állam egyre több bevételt tart vissza központilag. Az osztalékadó, a szerencsejáték-adó és a kamatadó után idén már a személyi jövedelemadó (szja) egyharmada is Bukarestnél marad.

Fokozódik a forráselvonás, ami csak Bukarestnek jó
Hirdetés