
Az aszály mértékét tekintve Hargita megye ugyan jobb helyzetben van a környező megyéknél, de a terméskiesés itt is elkerülhetetlen
Fotó: Veres Nándor
A száraztakarmány esetében nagy a szárazság okozta kár Hargita megyében, és az is biztos már, hogy más növénykultúrák esetében is terméskiesés lesz, de hogy pontosan mekkora, az még nem állapítható meg. Az ország más térségeihez képest azonban Hargita megyében lényegesen kisebb az aszály okozta pusztítás.
2022. július 25., 21:552022. július 25., 21:55
A csapadékhiány okozta terméskár mértékét egyelőre csak a száraztakarmány, azaz a széna esetében lehet megállapítani, a termesztett növénykultúrák esetében csak a betakarítás idején készíthető pontosabb felmérés. Az elmúlt néhány hét időjárása döntő fontosságú volt a termést illetően, hiszen amint azt a hónap első felében lapunknak elmondta a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője, ha egy-két héten belül lesznek kiadós esők, megúszhatja a megye mezőgazdasága a szárazság okozta károkat.
Jelentősebb mennyiségű csapadék azonban azóta sem volt, „és ezt minden növénykultúra megérzi, terméskiesés lesz, de hogy mekkora, arról még nem tudunk biztosat mondani” – közölte a jelenlegi helyzettel kapcsolatban a Székelyhonnal Romfeld Zsolt, a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője.
A becslést tekintve a száraztakarmány az egyetlen kivétel, a széna esetében ugyanis már látható a károk mértéke.
– fogalmazott a szakember. A szárazság okozta problémákkal kapcsolatban Romfeld Zsolt arról is beszámolt, hogy
A csapadékhiány miatt fakóbbá vált a krumpliföldek színe, pedig jó volna, ha augusztus derekáig még zöldellnének. A burgonya esetében azonban még elkerülhető a terméskár:
Az őszi búza betakarítás előtt áll, a vetéseken már készítettek felméréseket a mezőgazdasági igazgatóság munkatársai, de a termésről pontosabb adatokat csak akkor tudnak majd mondani, amikor elkezdődik az aratás. Az már látható, hogy van, ahol megállt a növények szárnövekedése a csapadékhiány miatt, máshol viszont megfelelően fejlődtek. „A növénykultúrák megérzik ezt a szárazságot, valószínű a terméskiesés, de a környező megyékben tapasztaltakhoz képest én azt mondom, nálunk kielégítő a helyzet.
Ettől függetlenül
– fogalmazott Romfeld Zsolt.
Az országszerte pusztító aszály miatt a napokban a mezőgazdasági minisztérium kárfelmérő bizottságok létrehozására utasította a megyei szakhatóságokat. Ez megtörtént már Hargita megyében is, de egyelőre nincsenek olyan mértékű károk, amelyekre kártérítést kaphatnának a gazdák – közölte Romfeld Zsolt.
A kalászosok esetében a kiesés nem fogja elérni ezt a hatérértéket Hargita megyében, a burgonya esetében pedig még korai lenne becslésekbe bocsátkozni. A száraztakarmány terméscsökkenése az egyetlen, amely már biztosan elérte az említett értékhatárt, arra viszont nem érvényes az említett kritérium, így a széna terméskiesésére nem kaphatnak állami kártérítést a gazdák.
Ro-Alert figyelmeztetést adott ki kedden délután a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU) Tulcea megye északi részének lakói számára, miután fennállt a légtérből lezuhanó tárgyak becsapódásának veszélye.
Folytatódnak az Öreg-Duna-ágnál a csernavodai atomerőmű áramtermelésének folyamatosságát biztosító vízelterelési munkálatok – közölte kedden a Román Vízügyi Igazgatóság (ANAR) szóvivője.
A kánikula miatt Hargita megyében csupán a Nagy-Homoród folyón korlátozták a vízfogyasztást egy gazdasági szereplőnek. Az aszály idejére kidolgozott korlátozási terv intézkedése egyelőre nem érinti a lakossági fogyasztókat.
Nicușor Dan kedden bejelentette, hogy kihirdette a kőolajpiaci válsághelyzet kihirdetéséről, valamint a lakásvásárláskor alkalmazott kedvezményes áfakulcs határidejének meghosszabbításáról szóló törvényeket.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kedden a Facebook-oldalán közölte, hogy nem várhatók problémák a lakosság, a mezőgazdaság és a fuvarozók üzemanyag-ellátásában.
Tovább emelkedtek kedden is az üzemanyagárak, a dízel litere már csak néhány banira van a 11 lejtől a Lukoil-töltőállomásokon.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kedden újabb vörös, narancssárga és sárga riasztásokat adott ki az egész országra kiterjedő rendkívüli hőség miatt. Máramarosban, a Bánságban és a Körösvidéken vörös a hőségriasztás.
Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter kedden bejelentette, hogy a hadsereg szakértői által végrehajtott robbantásos művelet eredményeként a Duna vízszintje 2 centiméterrel emelkedett a csernavodai atomerőmű környékén a hétfői szinthez képest.
Zárolták Ráduly István vagyonát – közleményben ismertette a Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) a háromszéki prefektus elleni vádakat. Az ügyben a prefektus mellett másik két személy ellen is eljárás folyik.
A Duna rendkívül alacsony vízállása látványos nyomot hagyott Baján: a Sugovica medre szinte teljesen kiszáradt.
szóljon hozzá!