Hirdetés
Hirdetés

Az anyaországiak egy része idén is a Boldogasszony zarándokvonattal érkezhet a csíksomlyói búcsúra

•  Fotó: Máthé Zoltán/MTI

Fotó: Máthé Zoltán/MTI

Idén is elindul a Boldogasszony zarándokvonat a Misszió Tours Utazási Iroda és MÁV Személyszállítási Zrt. közös szervezésében a csíksomlyói pünkösdi búcsúba – közölték a szervezők csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.

Székelyhon

2025. január 23., 15:322025. január 23., 15:32

2025. január 23., 15:332025. január 23., 15:33

Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára az eseményen kiemelte: a zarándokvonatok „lelki erőműként” működnek.

A zarándokutak egyéni változást, lelki megerősödést céloznak meg, ugyanakkor kiemelkedő közös céljaik, üzeneteik is vannak.

Volt, amikor a családokért, máskor két nemzet kapcsolatáért, az utóbbi időben pedig a háború lezárásáért, a békéért imádkoztak

– sorolta az államtitkár az MTI beszámolója szerint.

Hirdetés

„Fontos, hogy képviseljük a normalitást, a teremtett világ értékeit. Amikor a világ egy jó része felborul, megbolondul, teljesen más irányba megy, akkor mutassuk meg, mi az érték” – hangsúlyozta az államtitkár. Hozzátette: Magyarország népessége 95. helyen, területe pedig 109. helyen áll a világ országainak rangsorában, „az értékek megőrzésében, továbbadásában, a normalitás hangoztatásában és megvalósításában mégis elsők között vagyunk.”

Soltész Miklós megjegyezte: a közelmúlt világpolitikai fordulásának köszönhetően már látható, hogy

előbb-utóbb eljön a béke, „egyre többen hangoztatják, amit eddig csak mi mertünk.”

Soltész Miklós kitért arra, hogy a zarándokvonatoknak nemzetegyesítő ereje is van,

erősíti a résztvevők magyarsághoz való kötődését.

Kitért arra is, hogy Románia schengeni csatlakozásának köszönhetően az idén nem lesz határellenőrzés az erdélyi utazás közben. „Nagyszerű, hogy mindezt mi magyarok tudtuk megvalósítani” – jelentette ki.

Az államtitkár felidézte: a zarándokvonatok 2011-ben indultak el először, azóta összesen 25 ezer zarándok vett részt az utakon.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Kormányos László, a MÁV Személyszállítási Zrt. vezérigazgatója azt hangsúlyozta, rendkívül büszkék arra, hogy kiszolgálhatják a lelki gyakorlatra útra kelők igényeit. Mint mondta,

ez nagyon nagy lehetőség a vállalat számára, és igyekeznek a lehető legkiválóbb színvonalú szolgáltatást nyújtani az utasoknak.

Hozzátette: az utazások során komolyan felkészült műszaki és fedélzeti személyzetet biztosítanak annak érdekében, hogy hatékonyan, gyorsan orvosolni tudják az esetlegesen fellépő problémákat, és a lelki béke az utazás során végig fennálljon. A vezérigazgató kiemelte, hogy szolgáltatásaik színvonalával ösztönözni szeretnék a zarándokokat, továbbá a naponta közlekedő utasokat és a turistákat is, hogy egyéb más célú utazásokra is vegyék igénybe a MÁV járatait.

Palánki Ferenc Debrecen-nyíregyházi megyéspüspök arról beszélt, hogy a zarándokút nem turista kirándulás, mert a résztvevők nem a helyeket járják be, hanem saját magukat.

Idézet
Ilyenkor az ember átgondolja életét, megnézi, milyen a kapcsolata Istennel és az embertársaival”

– fogalmazott.

Szavai szerint azért is különleges a zarándokvonat, mert egy hosszú szerelvényt kell templommá varázsolni, ahol a több napos út során végig lehetőség van szentgyónásra, lelki beszélgetésre, közös éneklésre, közös imádságra, hogy „hitben és reményben megerősödve” érjenek el a végcélhoz.

Hirdetés

Ősi Barnabás, a Rákóczi Szövetség alelnöke közölte: nagy öröm számukra, hogy kilencedik éve vehetnek részt a zarándokutakon. Ezúttal

300 középiskolás gyerek és tanár utazik Csíksomlyóra, nem csak Kárpát-medencéből, hanem diaszpórából is, Ausztráliától Dél-Amerikán át a világ számos pontjáról.

A sajtótájékoztatón elhangzott: a csíksomlyói búcsúba induló Boldogasszony zarándokvonat június 5-8. között közlekedik, a Krakkó célpontú Fekete Madonna zarándokvonattal június 23-26. között utazhatnak az érdeklődők, a Bodajk célpontú Nagyboldogasszony zarándokvonat pedig augusztus 15-én indul.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 26., szerda

Bármikor leszakadhat az ég a következő két napban

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) újabb, légköri instabilitásra vonatkozó sárga jelzésű riasztásokat adott ki szerdára és csütörtökre, amelyek a székelyföldi megyéket is érintik.

Bármikor leszakadhat az ég a következő két napban
Hirdetés
2026. augusztus 26., szerda

Kovászna megyeiek támadtak a rendőrökre Brassó belvárosában

Hét embert vettek őrizetbe kedden a Brassó megyei rendőrök, miután botrányt okoztak a város történelmi központjában, majd erőszakosan léptek fel az őket megállítani próbáló rendőrökkel szemben – számolt be a Rador hírügynökség nyomán a G4media.ro.

Kovászna megyeiek támadtak a rendőrökre Brassó belvárosában
2026. augusztus 26., szerda

Akadozik egyes daganatos betegek gyógyszerellátása, de napokon belül lehet megoldás

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök úgy véli, hogy néhány napon belül megoldódhatnak a daganatos betegek speciális engedélyhez kötött gyógyszerekkel való ellátásának problémái.

Akadozik egyes daganatos betegek gyógyszerellátása, de napokon belül lehet megoldás
2026. augusztus 26., szerda

Fellélegezhetnek a diákok: mégsem vonnák meg a szociális ösztöndíjat a vakáció idején

lie Bolojan ügyvivő miniszterelnök bejelentette, nagy valószínűséggel elvetik azt a javaslatot, hogy a vakációk alatt ne folyósítsanak szociális ösztöndíjat a diákoknak.

Fellélegezhetnek a diákok: mégsem vonnák meg a szociális ösztöndíjat a vakáció idején
Hirdetés
2026. augusztus 26., szerda

Mi változott és mi nem Borbolyék perének jogerős ítéletében?

Elérhetővé vált a Borboly Csaba és 12 másik személy ellen lezajlott büntetőper jogerős ítélete az indoklással együtt. Ebből kiderül, milyen okból változott a legfőbb vádpontokban felmentésre az ítélet az elsőfokú döntéssel szemben.

Mi változott és mi nem Borbolyék perének jogerős ítéletében?
2026. augusztus 25., kedd

Az USR az összeférhetetlenségi helyzetben lévő helyi és megyei tanácsosok adatainak közzétételét kéri

Az USR felszólította az ANI-t, hogy tegye közzé azoknak a helyi és megyei önkormányzati képviselőknek a névsorát és párthovatartozását, akik választott tisztségük mellett valamely közintézménnyel is munkaviszonyban állnak.

Az USR az összeférhetetlenségi helyzetben lévő helyi és megyei tanácsosok adatainak közzétételét kéri
2026. augusztus 25., kedd

Jégesővel érkezett a vihar a nyugati szomszédunkhoz – videóval

Viharokra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást bocsájtott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Az előrejelzés a székelyföldi megyéket is érinti, nyugati szomszédunknál már át is vonult a vihar.

Jégesővel érkezett a vihar a nyugati szomszédunkhoz – videóval
Hirdetés
2026. augusztus 25., kedd

A minimálbér emelését kérték, még ígéretet sem kaptak az ügyvivő munkaügyi minisztertől a szakszervezetisek

Érdemi eredmény nélküli, „udvariassági” találkozónak nevezte Constantin Paraschiv szakszervezeti vezető a Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszterrel folytatott keddi egyeztetést.

A minimálbér emelését kérték, még ígéretet sem kaptak az ügyvivő munkaügyi minisztertől a szakszervezetisek
2026. augusztus 25., kedd

Hat utca újul meg Székelykeresztúron, az egyikben már dolgozik a kivitelező

Hat utca felújítását magába foglaló beruházás kezdődött el Székelykeresztúron – elsőként az Orbán Balázs utcába vezényelték ki a munkagépeket, ahol az aszfalt feltörése zajlik. A cél az, hogy négy helyszínen még idén elvégezzék a korszerűsítést.

Hat utca újul meg Székelykeresztúron, az egyikben már dolgozik a kivitelező
2026. augusztus 25., kedd

Túl sok készpénzzel akarta elhagyni az országot, és nem jelentette – de hol a határ?

Hatvanezer dollárral és kétezer euróval szándékozott elhagyni Romániát a Henri Coandă Nemzetközi Repülőtérről Dohába tartva egy illető, anélkül hogy a pénzösszegeket bejelentette volna a vámnál.

Túl sok készpénzzel akarta elhagyni az országot, és nem jelentette – de hol a határ?
Hirdetés