
A gyimesiek új autóbusza. Mellette Olteán Péter polgármester és Tankó Előd egyesületi elnök
Fotó: Dobos László
Nagy segítségét kaptak az anyaországtól a gyimesbükkiek. Az 1950-es években Bákó megyéhez csatolt erdélyi településen működő Határok Nélküli Csángó Gyermekek Egyesülete autóbusz vásárlására pályázott a Bethlen Gábor Alapnál, a nyertes pályázaton kapott 10 millió forintból pedig egy 30 férőhelyes buszt vásároltak – tudtuk meg Tankó Előd kántortanítótól, az egyesület elnökétől.
2022. június 28., 10:062022. június 28., 10:06
„Antal Etelkának, a helyi magyar tannyelvű Dani Gergely Általános Iskola igazgatójának javaslatára nyújtottunk be pályázatot. Az autóbusz-vásárlás első célja az iskolától távol lakó gyermekek tanintézményekbe való szállítása volt. Már teljes üzemmódban működik az autóbusz, amellyel a gyerekek szállítása mellett a Csík körzeti bajnokságban szereplő gyimesbükki futballcsapat szállítását, különböző imacsoportok zarándokútjait, a gyermekeknek szervezett délutáni programokat, a diákok kirándulásait oldottuk és oldjuk meg. A helyi közösség javára, építésére használjuk az autóbuszt, a magyar és a román tannyelvű iskolába járó egyaránt használhatják” – mondta el megkeresésünkre Tankó Előd.
Fotó: Dobos László
A pályázaton nyert 10 millió forintból Németországban vásárolták meg az autóbuszt, amelyet Bákóban írattak be. A busz 27 ezer euróba került, a megmaradt összegből a beíratási és más, működéshez szükséges költségeket fedezték. Olteán Péter, a község polgármestere is az ügy mellé állt, a helyi önkormányzat pedig arról döntött, hogy tehermentesíti az iskolát és az egyesületet – Gyimesbükk Polgármesteri Hivatala felvállalta a busz működtetésének költségeit.
Köszönetet mondanak
Hálás köszönetünket fejezzük ki a Magyar Állam, illetve a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által nyújtott segítségért. A pályázat megvalósulásában közreműködött dr. Kállai Mária országgyűlési képviselő és Rehó János Gyimesbükkről származó szolnoki képviselő.
Idén is elindul a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz a csíksomlyói pünkösdi búcsúba a Kárpáteurópa Utazási Iroda és a MÁV Személyszállítási Zrt. szervezésében – közölték a szervezők csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.
A pénzügyminisztérium azt javasolja, hogy a kormány 2026 végéig hosszabbítsa meg a gázolaj árának kompenzálását a közúti fuvarozók számára. A tervezet szerint 2026. április 1. és december 31. között literenként 85 banis támogatást kapnának a fuvarozók.
Stabilitási prémium a fiataloknak, támogatás a munkáltatóknak és több online szolgáltatás – több ponton is változott a munkanélküli-biztosítási rendszer.
Nicușor Dan államfő csütörtökön fogadta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt.
Lehűlés és csapadék érkezik március második felére, felváltva az eddigi igazán száraz és szokatlanul meleg időszakot – jelzik előre a meteorológusok.
Egyes töltőállomásoknál 9 banival drágult csütörtökön a standard benzin, elérve a 8 lej 40 banis literenkénti árat. De ezúttal nem önmagában a drágulás a meglepő, azt ugyanis megszokhattuk már.
A Székelyföldről utazók által leggyakrabban használt repülőterek egy részén már enyhítették a kézipoggyászban szállítható folyadékokra vonatkozó szabályokat: bizonyos feltételek mellett akár kétliteres kiszerelésben is vihető folyadék a fedélzetre.
Más megyékhez képest ugyan hátrányból indulnak a Hargita megyei gazdák a zöldségtermesztést támogató de minimis programban, de számukra is tartogat lehetőségeket ez a csomag. Az érdekeltek még egy hónapig igényelhetnek támogatást az idei programban.
Belép a román piacra a malajziai kiskereskedelmi vállalat, a Mr. DIY – írja az MTI a Profit.ro nyomán, amely vállalat közleményéből értesült.
Korszerű vonatok, a mostaninál jóval sűrűbben közlekedő szerelvények – a romániai vasúti személyszállítás megújítása nemsokára eléri Székelyföldet is, megváltozott körülményeket, minőséget biztosítva az utazóknak.
szóljon hozzá!