
Fotó: Haáz Vince
A tervező, az építtető, a megrendelő és a polgármester is kihívásnak tartja a bözödújfalusi Összetartozás templomának felépítését, amelynek alapkövét tavaly, augusztus első szombatján helyezték el, és idén augusztus első szombatján tervezik a templom felavatását.
2019. március 29., 09:062019. március 29., 09:06
2019. március 29., 09:302019. március 29., 09:30
Amikor öt éve összedőlt a tó vizében álló római katolikus templom, a felszámolt falu, Bözödújfalu szimbóluma, a Bözödújfaluért Egyesület elhatározta, hogy
– idézte fel lapunknak Személy Dénes, az egyesület elnöke, hogy miként merült fel a templomépítés ötlete. Akkora támogatást, olyan hátszelet kaptak, hogy belevágtak a gyűjtésbe. Akkor még nem döntötték el, hogy konkrétan mit építenek – csak egy keresztet állítanak-e fel vagy egy templomot –,
Vízben álló templomot építeni nem mindennapi kihívás
Fotó: Haáz Vince
Ahogy Átyin Kata, az Erdőszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal szóvivője érdeklődésünkre elmondta, voltak, akik névtelenül tettek a templomi perselybe pénzt erre a célra, mások bankszámlára utaltak. Baja, Erdőszentgyörgy testvértelepülése egymillió forintot adományozott, Celldömölktől 500 ezer forintot kaptak, a Bethlen Gábor Alaptól tavaly 5 millió forint érkezett, a Maros megyei RMDSZ-vezetőségű önkormányzatok egyenként 15 ezer lej támogatást nyújtottak.
Az építési megbízás kiadásakor az egyesület azt kérte, lehetőleg a régi formában és a régi méreteiben épüljön fel az új templom – mondta Személy Dénes, aki
Ezt megerősítette a tervező és az építtető is.
Fotó: Haáz Vince
Seres Tamás Péter mérnök, a Catan építkezési vállalat képviselője szerint időben vannak a munkálatokkal, július 1-jére tervezik befejezni, hogy augusztusra avatni lehessen. Máthé Zoltán tervező, a csíkszeredai Arc Studio munkatársa arról beszélt lapunknak, hogy
„Az emlékhely rekonstrukciója rendkívüli kihívás a közösségnek, a tervezőnek és az építtetőnek is. Szívesen vállaltam el a munkát, aminek az eredményét csak ezután fogjuk majd látni” – fogalmazott, majd elmagyarázta, hogy nem mindennapos alapozási körülményekről van szó, a kivitelezés mérnöki szempontból is komoly munka volt.
Fotó: Haáz Vince
– magyarázta Seres Tamás Péter, meg is mutatva a cölöpöket, amelyek egyenként 88 centiméter átmérőjűek, és a torony alatt valamivel sűrűbben helyezkednek el, mint a többi fal alatt. Elsősorban azért volt szükség ezekre, mert a talajban az alsóbb, homokos rétegek mozognak, és
– tudtuk meg a mérnöktől, aki szerint „most már egy felhőkarcoló is épülhetne ide, azt is megbírnák ezek az alapok”.
Az építtető kérdésünkre elmondta, nem használnak téglát, kőből építik fel a templom falait, ehhez a cserepesi kőbányából érkezik majd az alapanyag.
Fotó: Haáz Vince
A templomban – mivel Bözödújfalu kiköltöztetett lakóinak, a vízzel elöntött falunak állít emléket – helyet kap a településen egykor jelen volt valamennyi vallási felekezet jelképe.
A torony közel 18 méter magas lesz, ahová lépcső vezet majd, hogy kilátóként is használható legyen.
– tudtuk meg az építkezési cég mérnökétől.
Elkészülte után a templom működtetője a Bözödújfaluért Egyesület lesz, az erdőszentgyörgyi önkormányzat támogatásával.
Fotó: Haáz Vince
Bözödújfaluról dióhéjban
Bözödújfalu közigazgatásilag Erdőszentgyörgyhöz tartozik. A múlt rendszerben a falurombolás áldozatává vált a település, amelynek alsó végébe – környezetvédelmi indokokra hivatkozva – duzzasztógátat építettek a Küsmöd patakát elzárva. A lakóknak házaikért cserébe felajánlottak egy-egy tömbházlakást Erdőszentgyörgyön, és némi kárpótlást. Aki tehette, nem várta meg az utolsó órát, még jóval előtte elköltözött Hargita, Kovászna, Maros megye különböző településeire. Házaikat lebontották, eladták építőanyagnak. A tó partján még sokáig állt az unitárius templom, illetve 2014-ben omlott össze a vízben állt katolikus templom. Az egykori faluról és lakóiról, valamint az onnan kitelepítettekről minden augusztus első szombatján megemlékeznek az e célra létesített, úgynevezett Siratófalnál a kopjafaparkban.
Egy 68 éves férfi fulladt a tengerbe Eforiénál csütörtök délután, miután a nap folyamán háromszor is kimentették a hullámok közül a vízimentők, de újra és újra bement a vízbe. Eforie Nord strandjain vörös zászló van kitűzve, tilos a fürdőzés.
Az előzetes helyszíni vizsgálat során nem találtak robbanóanyag-maradványokat a Tulcea megyei Plauru település közelében fellelt dróndarabokon – közölte csütörtökön a védelmi minisztérium.
Egy ember fennakadt a nagyfeszültségű vezetékeken a marosvásárhelyi Szabadság és Méh utca kereszteződésében. Az érintettet végül biztonságban lehozták a tűzoltók, majd kórházba szállították.
Megbírságolt és a tevékenység felfüggesztésére kötelezett egy gyimesközéploki rendezvényszervezőt a Hargita Megyei Környezetőrség, mert nem volt meg a szükséges környezetvédelmi engedélye a mintegy négyszáz férőhelyes sátorban tartott eseményekhez.
Tavaly az Európai Unió internethasználóinak csaknem egyharmada (32,7 százaléka) rendelkezett előfizetéssel filmeket, sorozatokat vagy sportközvetítéseket kínáló streamingszolgáltatásra – közölte csütörtökön az Eurostat.
A védelmi minisztérium csütörtökön arra figyelmeztetett, hogy a nem hivatalos internetes oldalakon közzétett térképek nem tükrözik a román légtér valós helyzetét.
Narancssárga színű (másodfokú) meteorológiai riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat Maros megye több településére. A figyelmeztetés csütörtökön 17 óra 15 percig van érvényben.
A gazdák több mint 98 százaléka megkapta a 2025-ös mezőgazdasági támogatásokat, amelyek összértéke meghaladja a 2,6 milliárd eurót – közölte csütörtökön a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány csütörtöki ülésén elfogadott egy határozatot az Európai Bizottság SAFE védelmi hitelkeretéből Romániának megítélt források elosztásáról.
Felhőszakadással és erős széllel érkezett meg a vihar Csíkszékre csütörtök délután. A vihar miatt Ro-Alert üzenetet is küldtek a csíkszeredaiaknak.
szóljon hozzá!