
Újra benépesül az ipari műemléképület területe
Fotó: Serár Szabolcs
A korábbinál szélesebb tömeget mozgatna meg az idei, augusztus 29–31. között tartandó Sepsi Tabakó Fesztivál. A szervezők, akik szerint a csapat is jelentősen erősödött, idén a 30–40-es korosztályt is bevonzanák a dohánygyárban tartott háromnapos fesztiválra. A mulatság zajához kritikusan viszonyuló környékbeli lakóknak már most jelezték a szervezők: igyekeznek körültekintően kialakítani a programot, de kétségkívül szükség lesz türelemre is.
2024. június 25., 15:302024. június 25., 15:30
Idén is három „műszakba” tömörülnek az események: az elsőben szakmai előadások, közönségtalálkozók, a másodikban a koncertek, a harmadikban az éjszakai bulik lesznek. A beharangozó sajtótájékoztatón Ambrus Fruzsina, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere visszaemlékezett, hogy az először 2022-ben szervezett Tabakóra a Vibe fesztiváltól kölcsönzött szervezőcsapattal, a marosvásárhelyi rendezvény mintájára összeállított programsorozattal készültek, mostanra azonban a saját, helyi csapat is fejlődött, saját lábra állt.
A kínálat idén is színesen alakul: jön a Wellhello, Margaret Island, ByeAlex és a Slepp, AWS, Soulwave, Ganxsta Zolee és a Kartel, valamint a román ajkú közönségnek is kedvezve a Carla’s Dreams. Erdei Anita főszervező ezzel kapcsolatban leszögezte,
Idén kizárólag egy színpad lesz felállítva a zenei előadóknak, a kisebb, alternatív színpadon pedig a lemezlovasok fognak „uralkodni”.
A harmadik kiadást a szokásosnál korábban szeretnék népszerűsíteni
Fotó: Tuchiluș Alex
Damian Diana, a fesztivál megvalósításában aktív szerepet vállaló Kónya Ádám Művelődési Ház igazgatója szerint kiemelten figyeltek arra, hogy helyi szervezőcsapat álljon össze, ugyanakkor helyi értékeket fog tükrözni a sétány is, ahol a környékbeli kulturális intézmények képviseltethetik magukat. Az első, nappali „műszakban” a közönségtalálkozókra helyeznék a hangsúlyt, az elmúlt években ezek tűntek ugyanis a legnépszerűbbnek, de szakmai előadásokkal is készülnek a résztvevők számára, ezeken angol és román nyelvű tolmácsolást is biztosítják.
Újdonság továbbá a Rádió GaGa Duma Duba mobilstúdiója, ahol a rádiós műsorvezetőket testközelből ismerhetik meg a hallgatók, de kipróbálhatják magukat a mikrofon mögött is, továbbá értékes nyereményekkel is gazdagodhatnak az interaktív játékokon.

A NyárON Szereda fesztivál kiemelt programpontja volt a Rádió GaGa Duma Dubája. A helyszíni kitelepülés két napján több száz érdeklődő látogatta meg a mobilstúdió környékét, rapidrandizott a műsorvezetőkkel, szelfizett a fotófalnál.
Ezekkel, és főként a szakmai, kulturális programokkal nemcsak a 14-25 év közöttieknek kedveznének, hanem a 30–40 év közötti fesztiválozók felé is nyitnának.
Az alpolgármester elmondta, idén a szokásosnál hamarabb elkezdték a kommunikációt, egyrészt a közönség, másrészt a hatóságiak felé.
– vélekedett Ambrus Fruzsina. A főszínpadi program ennek megfelelően legkésőbb éjjeli fél 2-ig fog tartani.
Idén is minőségi szórakozást nyújtanak Ambrus Fruzsina szerint
Fotó: Tuchiluș Alex
Úgynevezett fájdalomdíjként már első alkalommal is felajánlottak ingyen bérleteket a dohánygyár környékén lakók számára, ezzel próbálva enyhíteni a kellemetlenséget. Az ingyen jegyek jól fogytak, hiszen első évben 200, tavaly már 800 ilyen bérlet kelt el. Ezeket idén is felajánlják a sepsiszentgyörgyieknek, viszont némileg szigorúbbak lesznek az odaítéléssel és a körzetek meghatározásával, Ambrus Fruzsina szerint ugyanis sokan jutottak hozzá úgy, hogy valójában nem az érintett zónába tartoztak, mások ezzel szemben jogosultak lettek volna, de kimaradtak.
Az ingyen jegyekre jogosultakat a helyi rendőrség fogja értesíteni levélben, a rajta szereplő utasítások szerint lehet majd kiváltani a karszalagokat.
Az Early Bird jegyek már most kaphatók az Eventim oldalán, de csak péntekig, 149 lejért. Ezt áremelkedés követi,
Erdei Anita szerint ezek még drágulnak, arányosan a fesztivál közeledtével, így érdemes résen lenni a fesztiválozóknak, de az önkénteseknek is, akik munkájukért cserébe ingyenes bejárást nyerhetnek. Az önkéntesség kérdésével idén is Sepsiszentgyörgyi Ifjúsági Fórum (SIF) foglalkozik, Tusa Adorján elnök szerint idén is tárt karokkal várják a tenni vágyó fiatalokat. A SIF egyébként idén pályázati forrásokkal is hozzájárul idén a megvalósításhoz.
Ami a Tabakó költségvetését illeti, az első két évben fejlődtek a kívülről behozott forrásokban az alpolgármester szerint, 2023-ban a rendezvényt nagyjából 2,5 millió lejes összegből szervezték. Idén is hasonlóan alakulnak a számok, de törekednek, hogy a források fele-fele arányban oszoljanak el a pályázati és az önkormányzati támogatások között. Ami a jegyeket illeti, tavaly 480 ezer lejre sikerült eladni, ez töredékét fedezte a költségeknek, idén ezért jóval korábban kezdik a fesztivál népszerűsítését.
A 3. Tabakó Fesztivál szervezője a sepsiszentgyörgyi önkormányzat, a Kónya Ádám Művelődési Ház, valamint a Sepsiszentgyörgyi Ifjúsági Fórum. A nappali, első „műszakos” programokért idén is a Mathias Corvinus Collegium fog felelni, de állandó partner a Petőfi Kulturális Ügynökség és Kovászna Megye Tanácsa is.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!