
A halálesetek száma megugrott, az igazolt fertőzéseké viszont nem nőtt jelentősen egyik megyében sem. Képünk illusztráció
Fotó: Balogh Zoltán/MTI
Megugrott az egy hét alatt bekövetkezett, koronavírushoz köthető halálesetek száma a székelyföldi megyékben. Az Országos Közegészségügyi Intézet a héten közzétett statisztikai jelentéséből kiderül, Hargita, Maros és Kovászna megyében összesen 18 Covid-halálesetet jegyeztek fel augusztus 24–30. között. Ez háromszor több, mint az egy héttel korábbi adat. Az új fertőzések száma viszont nem nőtt ilyen mértékben sem a megyékben, sem országszerte.
2020. szeptember 03., 09:002020. szeptember 03., 09:00
A korábbi hét adataihoz képest háromszorosára nőtt a koronavírushoz köthető halálesetek száma a három székelyföldi megyében az augusztus 24–30. közötti héten – derül ki az Országos Közegészségügyi Intézet legfrissebb, kedden közzétett statisztikai jelentéséből. A 18 haláleset nem csak a korábbi hét adataihoz képest sok: a megyékre lebontott heti esetszámok július elejétől történő közlése óta egyik megyében sem volt még olyan magas a Covid-halálesetek száma, mint augusztus utolsó hetében.
Az igazolt fertőzések száma viszont nem nőtt jelentősen egyik megyében sem, sőt, Kovászna megyében kissé még csökkent is a legutóbbi héten. Utóbbiban 67 új esetet igazoltak, Maros megyében 118-at, Hargita megyében pedig 38-at. Az előző héthez viszonyított esetszámok alapján ezzel Hargita megyében a három hétig tartó csökkenő tendencia után ismét növekedést mutat a vírus terjedése, Maros és Kovászna megyében viszont már harmadik hete stabil tendenciát mutat járvány.
Mindazzal együtt is azonban, hogy Hargita megyében nőtt az igazolt fertőzések száma, a megye egyike azon két megyének – Botoșani a másik – az országban, ahol a legalacsonyabb, 10–30 közötti a 100 ezer lakosra számított Covid-esetszám már három hete. A járvány kitörésétől augusztus 30-ig összesen 702 Covid-megbetegedést és 27 halálesetet jegyeztek fel Hargita megyében, Maros megyében 1400 megbetegedést és 107 halálesetet, Kovászna megyében 752 megbetegedést és 17 halálesetet.
Ahol tombol a járvány
Országszerte a korábbi hét jelentős csökkenése után ismét nőtt kissé az új fertőzések száma augusztus 24–30. között: 8210 új esetet igazoltak, szemben a korábbi hét 8136-os esetszámával. A koronavírushoz köthető halálesetek száma 312 volt az utolsó héten – az azt megelőző héten 280 halálesetet jegyeztek fel országszerte. A járvány terjedése szempontjából Bukarest, illetve Iași, Prahova, Bákó és Brassó megye áll a legrosszabbul, az augusztus 24–30. közti időszakban ezekben igazolták az összes romániai megbetegedés 34,3 százalékát – derül ki az Országos Közegészségügyi Intézet jelentéséből.
A legtöbb Covid-halálesetet – az összes eset 28,5 százalékát – viszont Arad, Temes és Bihar megyében, Bukarestben, illetve Suceava megyében jegyezték fel az említett időszakban. A heti esetszámok ingadozásával szemben hétről-hétre stabilan csökken az új fertőzöttek körében az egészségügyben dolgozók részaránya: a legutóbbi jelentés szerint átlagban 20 fertőzöttből egy egészségügyi dolgozó.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!