
A halálesetek száma megugrott, az igazolt fertőzéseké viszont nem nőtt jelentősen egyik megyében sem. Képünk illusztráció
Fotó: Balogh Zoltán/MTI
Megugrott az egy hét alatt bekövetkezett, koronavírushoz köthető halálesetek száma a székelyföldi megyékben. Az Országos Közegészségügyi Intézet a héten közzétett statisztikai jelentéséből kiderül, Hargita, Maros és Kovászna megyében összesen 18 Covid-halálesetet jegyeztek fel augusztus 24–30. között. Ez háromszor több, mint az egy héttel korábbi adat. Az új fertőzések száma viszont nem nőtt ilyen mértékben sem a megyékben, sem országszerte.
2020. szeptember 03., 09:002020. szeptember 03., 09:00
A korábbi hét adataihoz képest háromszorosára nőtt a koronavírushoz köthető halálesetek száma a három székelyföldi megyében az augusztus 24–30. közötti héten – derül ki az Országos Közegészségügyi Intézet legfrissebb, kedden közzétett statisztikai jelentéséből. A 18 haláleset nem csak a korábbi hét adataihoz képest sok: a megyékre lebontott heti esetszámok július elejétől történő közlése óta egyik megyében sem volt még olyan magas a Covid-halálesetek száma, mint augusztus utolsó hetében.
Az igazolt fertőzések száma viszont nem nőtt jelentősen egyik megyében sem, sőt, Kovászna megyében kissé még csökkent is a legutóbbi héten. Utóbbiban 67 új esetet igazoltak, Maros megyében 118-at, Hargita megyében pedig 38-at. Az előző héthez viszonyított esetszámok alapján ezzel Hargita megyében a három hétig tartó csökkenő tendencia után ismét növekedést mutat a vírus terjedése, Maros és Kovászna megyében viszont már harmadik hete stabil tendenciát mutat járvány.
Mindazzal együtt is azonban, hogy Hargita megyében nőtt az igazolt fertőzések száma, a megye egyike azon két megyének – Botoșani a másik – az országban, ahol a legalacsonyabb, 10–30 közötti a 100 ezer lakosra számított Covid-esetszám már három hete. A járvány kitörésétől augusztus 30-ig összesen 702 Covid-megbetegedést és 27 halálesetet jegyeztek fel Hargita megyében, Maros megyében 1400 megbetegedést és 107 halálesetet, Kovászna megyében 752 megbetegedést és 17 halálesetet.
Ahol tombol a járvány
Országszerte a korábbi hét jelentős csökkenése után ismét nőtt kissé az új fertőzések száma augusztus 24–30. között: 8210 új esetet igazoltak, szemben a korábbi hét 8136-os esetszámával. A koronavírushoz köthető halálesetek száma 312 volt az utolsó héten – az azt megelőző héten 280 halálesetet jegyeztek fel országszerte. A járvány terjedése szempontjából Bukarest, illetve Iași, Prahova, Bákó és Brassó megye áll a legrosszabbul, az augusztus 24–30. közti időszakban ezekben igazolták az összes romániai megbetegedés 34,3 százalékát – derül ki az Országos Közegészségügyi Intézet jelentéséből.
A legtöbb Covid-halálesetet – az összes eset 28,5 százalékát – viszont Arad, Temes és Bihar megyében, Bukarestben, illetve Suceava megyében jegyezték fel az említett időszakban. A heti esetszámok ingadozásával szemben hétről-hétre stabilan csökken az új fertőzöttek körében az egészségügyben dolgozók részaránya: a legutóbbi jelentés szerint átlagban 20 fertőzöttből egy egészségügyi dolgozó.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!