
A halálesetek száma megugrott, az igazolt fertőzéseké viszont nem nőtt jelentősen egyik megyében sem. Képünk illusztráció
Fotó: Balogh Zoltán/MTI
Megugrott az egy hét alatt bekövetkezett, koronavírushoz köthető halálesetek száma a székelyföldi megyékben. Az Országos Közegészségügyi Intézet a héten közzétett statisztikai jelentéséből kiderül, Hargita, Maros és Kovászna megyében összesen 18 Covid-halálesetet jegyeztek fel augusztus 24–30. között. Ez háromszor több, mint az egy héttel korábbi adat. Az új fertőzések száma viszont nem nőtt ilyen mértékben sem a megyékben, sem országszerte.
2020. szeptember 03., 09:002020. szeptember 03., 09:00
A korábbi hét adataihoz képest háromszorosára nőtt a koronavírushoz köthető halálesetek száma a három székelyföldi megyében az augusztus 24–30. közötti héten – derül ki az Országos Közegészségügyi Intézet legfrissebb, kedden közzétett statisztikai jelentéséből. A 18 haláleset nem csak a korábbi hét adataihoz képest sok: a megyékre lebontott heti esetszámok július elejétől történő közlése óta egyik megyében sem volt még olyan magas a Covid-halálesetek száma, mint augusztus utolsó hetében.
Az igazolt fertőzések száma viszont nem nőtt jelentősen egyik megyében sem, sőt, Kovászna megyében kissé még csökkent is a legutóbbi héten. Utóbbiban 67 új esetet igazoltak, Maros megyében 118-at, Hargita megyében pedig 38-at. Az előző héthez viszonyított esetszámok alapján ezzel Hargita megyében a három hétig tartó csökkenő tendencia után ismét növekedést mutat a vírus terjedése, Maros és Kovászna megyében viszont már harmadik hete stabil tendenciát mutat járvány.
Mindazzal együtt is azonban, hogy Hargita megyében nőtt az igazolt fertőzések száma, a megye egyike azon két megyének – Botoșani a másik – az országban, ahol a legalacsonyabb, 10–30 közötti a 100 ezer lakosra számított Covid-esetszám már három hete. A járvány kitörésétől augusztus 30-ig összesen 702 Covid-megbetegedést és 27 halálesetet jegyeztek fel Hargita megyében, Maros megyében 1400 megbetegedést és 107 halálesetet, Kovászna megyében 752 megbetegedést és 17 halálesetet.
Ahol tombol a járvány
Országszerte a korábbi hét jelentős csökkenése után ismét nőtt kissé az új fertőzések száma augusztus 24–30. között: 8210 új esetet igazoltak, szemben a korábbi hét 8136-os esetszámával. A koronavírushoz köthető halálesetek száma 312 volt az utolsó héten – az azt megelőző héten 280 halálesetet jegyeztek fel országszerte. A járvány terjedése szempontjából Bukarest, illetve Iași, Prahova, Bákó és Brassó megye áll a legrosszabbul, az augusztus 24–30. közti időszakban ezekben igazolták az összes romániai megbetegedés 34,3 százalékát – derül ki az Országos Közegészségügyi Intézet jelentéséből.
A legtöbb Covid-halálesetet – az összes eset 28,5 százalékát – viszont Arad, Temes és Bihar megyében, Bukarestben, illetve Suceava megyében jegyezték fel az említett időszakban. A heti esetszámok ingadozásával szemben hétről-hétre stabilan csökken az új fertőzöttek körében az egészségügyben dolgozók részaránya: a legutóbbi jelentés szerint átlagban 20 fertőzöttből egy egészségügyi dolgozó.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!