
A székelyudvarhelyi kórházban fognak több beteget is kezelni
Fotó: Barabás Ákos
A székelyudvarhelyi kórházba szállítanak át pénteken tíz olyan csíkszéki koronavírus-fertőzöttet, akik egyéb betegségekben is szenvednek. A témában tartott sajtótájékoztatón az is kiderült, hogy csütörtök éjjelig 3770 tesztet végeztek el Hargita megyében, ami a lakosság körülbelül egy százalékának felel meg.
2020. május 22., 13:342020. május 22., 13:34
A száz fertőzött túllépése nyomán sajtótájékoztatón számolt be a Hargita megyei helyzetről pénteken Ion Proca prefektus, Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője és Konrád Judit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere.
Ion Proca prefektus a sajtótájékoztató elején kihangsúlyozta, hogy a megnövekedett esetszám ellenére nincs ok pánikra, a megyei hatóságok irányítás alatt tartják a történéseket. Tar Gyöngyi a részletekkel kapcsolatosan kifejtette,
Hozzátette: az első megfertőződések már a szükségállapot feloldása előtt bekövetkeztek, mivel a lakosság már azt követően lazábban vette az előírásokat, hogy kimondták: alkotmányellenesek a kijárási korlátozások megszegése miatt kirótt bírságok, illetve Klaus Iohannis államfő bejelentette a május közepi enyhítéseket. Az új esetek zöme Csíkszéket érintette, ahol mára négy gócpont alakult ki, egy munkahelyi és három közösségi, utóbbiak jellemzően a hátrányos helyzetben élő lakosság körében.
Az igazgató arra is kitért, hogy
Tar Gyöngyi ugyanakkor kihangsúlyozta, hogy mivel korábban kevés eset volt a megyében, a lakosság fogékony a megbetegedésre, ezért fontos betartani az óvintézkedéseket és a távolságtartás szabályait. Csütörtök éjjelig egyébként 3770 tesztet végeztek el a megyében, egyes személyek esetében többet is. Ez azt jelenti, hogy a megye lakosságának körülbelül egy százalékát tesztelték eddig az országos módszertannak megfelelően.
Konrád Judit a továbbiakban arról beszélt, hogy 65 igazolt fertőzöttet és 9 fertőzésgyanús személyt ápolnak jelenleg a csíkszeredai kórház fertőző betegségeket kezelő és tüdőgyógyászati osztályain. Közülük 10 olyan személyt, akiknek egyéb betegségeik is vannak, pénteken átszállítanak a székelyudvarhelyi kórházba. Borboly Csaba a sajtótájékoztató végén felelevenítette a megyei intézmények által kapott jelentős támogatást a járvány idején, meglátása szerint a kialakult helyzet összekovácsolta az embereket.
Az újságírói kérdések során még számos témakör került terítékre, az egyik érdekes észrevételt Tar Gyöngyi osztotta meg. Mint mondta, a járvány kezdete óta jelentősen visszaesett néhány egyéb betegség előfordulásának gyakorisága, mint például a szívinfarktusé. Ez az otthonmaradás, a munkahelyi stressz mellőzésének jótékony hatásairól árulkodik. Borboly Csaba kérdésünkre arról is beszélt, hogy az értesüléseknek megfelelően valóban beszivárgott a víz csütörtökön a csíksomlyói moduláris kórházba, de azóta felvették a kapcsolatot a brassói kivitelezővel, és elhárították a problémát.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
Legalább 32 ember meghalt, mintegy 700-an pedig megsérültek azt követően, hogy szerdán két rendkívül erős földrengés rázta meg Venezuelát. A rengések jelentős pusztítást okoztak, a hatóságok szerint az áldozatok száma drasztikusan emelkedni fog.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
szóljon hozzá!