
A székelyudvarhelyi kórházban fognak több beteget is kezelni
Fotó: Barabás Ákos
A székelyudvarhelyi kórházba szállítanak át pénteken tíz olyan csíkszéki koronavírus-fertőzöttet, akik egyéb betegségekben is szenvednek. A témában tartott sajtótájékoztatón az is kiderült, hogy csütörtök éjjelig 3770 tesztet végeztek el Hargita megyében, ami a lakosság körülbelül egy százalékának felel meg.
2020. május 22., 13:342020. május 22., 13:34
A száz fertőzött túllépése nyomán sajtótájékoztatón számolt be a Hargita megyei helyzetről pénteken Ion Proca prefektus, Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője és Konrád Judit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere.
Ion Proca prefektus a sajtótájékoztató elején kihangsúlyozta, hogy a megnövekedett esetszám ellenére nincs ok pánikra, a megyei hatóságok irányítás alatt tartják a történéseket. Tar Gyöngyi a részletekkel kapcsolatosan kifejtette,
Hozzátette: az első megfertőződések már a szükségállapot feloldása előtt bekövetkeztek, mivel a lakosság már azt követően lazábban vette az előírásokat, hogy kimondták: alkotmányellenesek a kijárási korlátozások megszegése miatt kirótt bírságok, illetve Klaus Iohannis államfő bejelentette a május közepi enyhítéseket. Az új esetek zöme Csíkszéket érintette, ahol mára négy gócpont alakult ki, egy munkahelyi és három közösségi, utóbbiak jellemzően a hátrányos helyzetben élő lakosság körében.
Az igazgató arra is kitért, hogy
Tar Gyöngyi ugyanakkor kihangsúlyozta, hogy mivel korábban kevés eset volt a megyében, a lakosság fogékony a megbetegedésre, ezért fontos betartani az óvintézkedéseket és a távolságtartás szabályait. Csütörtök éjjelig egyébként 3770 tesztet végeztek el a megyében, egyes személyek esetében többet is. Ez azt jelenti, hogy a megye lakosságának körülbelül egy százalékát tesztelték eddig az országos módszertannak megfelelően.
Konrád Judit a továbbiakban arról beszélt, hogy 65 igazolt fertőzöttet és 9 fertőzésgyanús személyt ápolnak jelenleg a csíkszeredai kórház fertőző betegségeket kezelő és tüdőgyógyászati osztályain. Közülük 10 olyan személyt, akiknek egyéb betegségeik is vannak, pénteken átszállítanak a székelyudvarhelyi kórházba. Borboly Csaba a sajtótájékoztató végén felelevenítette a megyei intézmények által kapott jelentős támogatást a járvány idején, meglátása szerint a kialakult helyzet összekovácsolta az embereket.
Az újságírói kérdések során még számos témakör került terítékre, az egyik érdekes észrevételt Tar Gyöngyi osztotta meg. Mint mondta, a járvány kezdete óta jelentősen visszaesett néhány egyéb betegség előfordulásának gyakorisága, mint például a szívinfarktusé. Ez az otthonmaradás, a munkahelyi stressz mellőzésének jótékony hatásairól árulkodik. Borboly Csaba kérdésünkre arról is beszélt, hogy az értesüléseknek megfelelően valóban beszivárgott a víz csütörtökön a csíksomlyói moduláris kórházba, de azóta felvették a kapcsolatot a brassói kivitelezővel, és elhárították a problémát.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
szóljon hozzá!