
A székelyudvarhelyi kórházban fognak több beteget is kezelni
Fotó: Barabás Ákos
A székelyudvarhelyi kórházba szállítanak át pénteken tíz olyan csíkszéki koronavírus-fertőzöttet, akik egyéb betegségekben is szenvednek. A témában tartott sajtótájékoztatón az is kiderült, hogy csütörtök éjjelig 3770 tesztet végeztek el Hargita megyében, ami a lakosság körülbelül egy százalékának felel meg.
2020. május 22., 13:342020. május 22., 13:34
A száz fertőzött túllépése nyomán sajtótájékoztatón számolt be a Hargita megyei helyzetről pénteken Ion Proca prefektus, Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője és Konrád Judit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere.
Ion Proca prefektus a sajtótájékoztató elején kihangsúlyozta, hogy a megnövekedett esetszám ellenére nincs ok pánikra, a megyei hatóságok irányítás alatt tartják a történéseket. Tar Gyöngyi a részletekkel kapcsolatosan kifejtette,
Hozzátette: az első megfertőződések már a szükségállapot feloldása előtt bekövetkeztek, mivel a lakosság már azt követően lazábban vette az előírásokat, hogy kimondták: alkotmányellenesek a kijárási korlátozások megszegése miatt kirótt bírságok, illetve Klaus Iohannis államfő bejelentette a május közepi enyhítéseket. Az új esetek zöme Csíkszéket érintette, ahol mára négy gócpont alakult ki, egy munkahelyi és három közösségi, utóbbiak jellemzően a hátrányos helyzetben élő lakosság körében.
Az igazgató arra is kitért, hogy
Tar Gyöngyi ugyanakkor kihangsúlyozta, hogy mivel korábban kevés eset volt a megyében, a lakosság fogékony a megbetegedésre, ezért fontos betartani az óvintézkedéseket és a távolságtartás szabályait. Csütörtök éjjelig egyébként 3770 tesztet végeztek el a megyében, egyes személyek esetében többet is. Ez azt jelenti, hogy a megye lakosságának körülbelül egy százalékát tesztelték eddig az országos módszertannak megfelelően.
Konrád Judit a továbbiakban arról beszélt, hogy 65 igazolt fertőzöttet és 9 fertőzésgyanús személyt ápolnak jelenleg a csíkszeredai kórház fertőző betegségeket kezelő és tüdőgyógyászati osztályain. Közülük 10 olyan személyt, akiknek egyéb betegségeik is vannak, pénteken átszállítanak a székelyudvarhelyi kórházba. Borboly Csaba a sajtótájékoztató végén felelevenítette a megyei intézmények által kapott jelentős támogatást a járvány idején, meglátása szerint a kialakult helyzet összekovácsolta az embereket.
Az újságírói kérdések során még számos témakör került terítékre, az egyik érdekes észrevételt Tar Gyöngyi osztotta meg. Mint mondta, a járvány kezdete óta jelentősen visszaesett néhány egyéb betegség előfordulásának gyakorisága, mint például a szívinfarktusé. Ez az otthonmaradás, a munkahelyi stressz mellőzésének jótékony hatásairól árulkodik. Borboly Csaba kérdésünkre arról is beszélt, hogy az értesüléseknek megfelelően valóban beszivárgott a víz csütörtökön a csíksomlyói moduláris kórházba, de azóta felvették a kapcsolatot a brassói kivitelezővel, és elhárították a problémát.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
szóljon hozzá!