
Marosvásárhelyen kezdődik a székelyudvarhelyi tragédia vádlottainak pere
Fotó: László Ildikó
Áthelyezték a Maros Megyei Törvényszékre a Székelyudvarhelyen történt bentlakásomlás miatt megvádolt három személy perének tárgyalását. Ezt a Hargita Megyei Törvényszék kérte, mert nincs megfelelő bíró, aki vezethetné a tárgyalást.
2025. március 05., 13:022025. március 05., 13:02
Miután a vádirat benyújtása után a Hargita Megyei Törvényszék kitűzte az előkészítő ülés időpontját abban a perben, amely a Tamási Áron Gimnázium bentlakásánál 2023 decemberében történt, két diák halálával végződő falomlás miatt indult, nem várt fordulat következett az ügyben.

Három személy ellen emelt vádat az ügyészség a Székelyudvarhelyen több mint egy éve történt tragédia miatt, amikor a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának omlása nyomán két diák életét vesztette. A bíróságra benyújtott vádiratból szemléztünk.
Az áthelyezést a Hargita Megyei Törvényszék kérte a fellebbviteli bíróságtól, a Marosvásárhelyi Ítélőtáblától, arra hivatkozva, hogy
Az ítélőtábla helyt adott a kérésnek, és a büntetőeljárási törvény vonatkozó rendelkezésének megfelelően úgy döntött, hogy az ügycsomót átadja a Maros Megyei Törvényszéknek, így az elsőfokú tárgyalás ott kezdődik majd.
Mint a Marosvásárhelyi Ítélőtáblai szóvivőjétől megtudtuk, mivel a Hargita Megyei Törvényszéken változatlanul kevés a büntetőügyek tárgyalására jogosult bíró, és a vádlottak ellen az ügy nyomozati szakaszában kényszerintézkedéseket elrendelő bíró hivatali összeférhetetlenség miatt nem vezetheti az elsőfokú tárgyalást,
Ő viszont márciustól már a Kolozsvári Ítélőtáblán dolgozik, így nem maradt más, akinek átadhatták volna a tárgyalás vezetését – ismertette az áthelyezési döntés indoklását a szóvivő.
Az előkészítő ülésen, amelynek időpontja még nem ismert, a vád képviselőjének ismertetnie kell a bizonyítékokat, lehetőség van az addig benyújtott kérések és kifogások elbírálására, a tárgyalást vezető bírónak pedig meg kell állapítania a pert tárgyaló bíróság illetékességét, és a büntetőeljárás nyomozati szakaszában történt bizonyítás törvényességét, ennek megsértése esetén pedig ki is zárhat bizonyítékokat a perből. Egyúttal
A három vádlottat, V. Zsolt műépítészt, L. Szilveszter Sándort, a falomlást okozó árokásást végző cég ügyvezetőjét, és S. Károly Róbertet, aki az épület tulajdonosát, a Gyulafehérvári Főegyházmegyei Érsekséget képviselte az épületfelújítási projektben, az 1995. évi 10. számú törvény előírásainak megsértésével vádolják.
Ezek az előírások olyan építkezés tervezését, tervellenőrzését, szakértői vizsgálatát, kivitelezését büntetik, amelynek során
Úgyszintén két személy sérelmére elkövetett bántalmazással, valamint engedély nélkül, vagy az előírások betartásának elmulasztásával végzett építkezési munkálatokban való bűnrészességgel is vádolják őket.
Emellett a műépítésznél szerepel a vádak között az is, hogy olyan műszaki dokumentumokat készített és írt alá, az építkezési munkálatok engedélyezése érdekében, akárcsak műszaki terveket, amelyek eltérnek az egyetemi diplomájában meghatározott szakosodástól.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
Legalább 32 ember meghalt, mintegy 700-an pedig megsérültek azt követően, hogy szerdán két rendkívül erős földrengés rázta meg Venezuelát. A rengések jelentős pusztítást okoztak, a hatóságok szerint az áldozatok száma drasztikusan emelkedni fog.
3 hozzászólás