
A városi közszállítás árait idén nem tervezik emelni Csíkszeredában. Még várni kell az új buszokra
Fotó: Gábos Albin
A változások előtti időszakok áthidalása – így jellemezhető az idei év költségvetési szempontból két olyan közszolgáltatásokat végző cég számára, amelyeknek a csíkszeredai önkormányzat a tulajdonosa. A harmadik cég, a városi távhőszolgáltató számára a szolgáltatások biztosítása az elsődleges.
2020. március 03., 09:042020. március 03., 09:04
Az elmúlt héten fogadta el Csíkszereda önkormányzati képviselő-testülete a városi közszállítást működtető Csíki Trans Kft., a távhőszolgáltató Goscom Rt., és a térségi hulladékgazdálkodással, hóeltakarítással és köztisztasággal megbízott Eco-Csík Kft. idei költségvetését.
A működési és bérköltségek biztosítása mellett idén eszközbeszerzésre is költ az Eco-Csík Kft., amelynek 12,5 millió lejes költségvetését – amely 10 százalékkal nagyobb, mint tavaly – teljes egészében az általa nyújtott szolgáltatások díja biztosítja. Ezzel együtt most a változások előtti várakozás időszakát éli a cég, mivel a küszöbön áll a Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer üzemeltetéséhez szükséges közbeszerzési eljárás kiírása, ahol pályázni készülnek.
Fotó: Gábos Albin
Pál Tamás igazgató szerint a kiírás után, a feltételek ismeretében derül ki, hogy milyen fejlesztésekre lesz majd szükség.
Kérdésünkre az igazgató elmondta, a szelektív gyűjtést lehetővé további konténerek beszerzését Csíkszeredában a helyi önkormányzatnak kell biztosítania.
Szintén változások előtt áll a csíkszeredai közszállítást működtető Csíki Trans Kft. is, mivel két éven belül 23 új, korszerű autóbuszt vásárol a város az európai uniós támogatású beruházások során, amelyek részeként a cég által üzemeltetett buszpályaudvart is újjáépítik, helyet biztosítva az új buszoknak is. Addig viszont a meglévő járműállománnyal kell biztosítani a helyi közszállítás folytonosságát, ezért két használt autóbusz megvásárlása szükséges – ismertette kérdésünkre Veres Sz. János. A cég igazgatója szerint az ehhez szükséges 140 ezer lejt törzstőke-emeléssel biztosítja a város.
– közölte az igazgató. A jegyárak nem változnak, a költségvetés a most alkalmazott viteldíjakkal készült.
A csíkszeredai távhőszolgáltató Goscom Rt. költségvetése 7,5 millió lejes jövedelemmel számol 2020-ra – tudtuk meg Biró Hajnalkától, a cég illetékesétől.
Fotó: Gábos Albin
A bevétel 98 százaléka az előállított hőenergia eladásából származik majd, idén 16 500 gigakalória hőenergiát terveztek eladni, ennek ára nem változik – jelenleg a lakosság áfával 250 lejt, míg a többi fogyasztó áfa nélkül 376,39 lejt fizet 1 gigakalóriáért. Ebből a jövedelemből biztosítják a cég üzemelési költségeit (energia- és anyagköltség, bérek, illetve más kiadások). A kazánházak és a rendszer felújítását az a helyi önkormányzatnak kell biztosítania, majd átadnia a szolgáltatónak üzemeltetés céljából.
A Duna alacsony vízállása miatt a következő 24-72 órában elkerülhetetlenné válik a Paksi Atomerőmű teljes leállítása, ezzel a villamosenergia-termelés megszűnése - tette közzé honlapján az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. csütörtökön kora délután.
Minden előkészítő osztályos kisdiák felszerelt iskolatáskát kap szeptemberben, Marosvásárhelyen – erről döntöttek az önkormányzati képviselők csütörtökön, amikor rábólintottak a helyi köztisztasági vállalat létrehozására is.
A szenátus jogi bizottsága csütörtökön több módosítással elfogadta a köztisztségviselők feddhetetlenségre vonatkozó jogszabályok módosításáról és kiegészítéséről szóló törvénytervezetet, amelyet szerdán a képviselőház már megszavazott.
Egy személyt kórházba szállították csütörtökön Bukarestben, miután két gépkocsi összeütközött az Iuliu Maniu sugárúton – közölte a fővárosi közlekedésrendészet.
A kormány csütörtökön 630 millió euró értékű hitelfelvételt hagyott jóvá a Brassó–Segesvár vasútvonal korszerűsítésére.
Szeptember elsejétől használhatják a páciensek az E-Sănătatea Mea országos digitális platformot – jelentette be csütörtökön az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) elnöke.
Elfogadta a kormány csütörtöki ülésén a mezőgazdaságban használt gázolaj jövedéki adójának támogatására szánt költségvetés kiegészítését.
Egyelőre nem állítják le a cernavodai atomerőmű 2-es reaktorát, mert üzemi paraméterei lehetővé teszik a biztonságos működés folytatását – közölte csütörtökön a Nuclearelectrica.
Több ezer juhtenyésztő tüntet csütörtökön Bukarestben az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) székházánál.
Már csak néhány banira van a március végi történelmi csúcstól az üzemanyagok ára, miután a forgalmazók csütörtökön is drágítottak. A gázolaj esetében a jövedéki adó szerdán elfogadott mérséklése eredményezhet árcsökkenést a következő időszakban.
1 hozzászólás