Fejet hajtottak az előző generációk előtt, ünnepélyesen hálát adtak az iskola eredményeiért, és áldást kértek a Tamási Áron Gimnázium eljövendő évszázadaira. Legünnepélyesebb mozzanataihoz érkezett szombaton a 425 éve alapított székelyudvarhelyi iskola ünnepségsorozata: átadták a régi pompáját magyar kormánytámogatással visszanyerő főépületet.
2018. november 11., 12:122018. november 11., 12:12
2018. november 11., 12:142018. november 11., 12:14
Fotó: Barabás Ákos
Fejet hajtottak az előző generációk előtt, ünnepélyesen hálát adtak az iskola eredményeiért, és áldást kértek a Tamási Áron Gimnázium eljövendő évszázadaira. Legünnepélyesebb mozzanataihoz érkezett szombaton a 425 éve alapított székelyudvarhelyi iskola ünnepségsorozata: átadták a régi pompáját magyar kormánytámogatással visszanyerő főépületet.
2018. november 11., 12:122018. november 11., 12:12
2018. november 11., 12:142018. november 11., 12:14
Fotó: Barabás Ákos
Együtt ünnepeltek a templom, az iskola szolgálatvégzői, egykori és mai diákjai, valamint akiknek szívügyük, hogy a tanintézmény a mindenkori ott tanulók számára szentély legyen, amelyben Lélek lakozik.
A Szent Miklós-plébániatemplomban tartott hálaadó szentmise főcelebránsa és szónoka Jakab Gábor pápai káplán, szentszéki tanácsos-plébános volt. Az egykori római katolikus főgimnázium rangidős, még szolgáló papdiákja, az iskola névadójának, Tamási Áronnak a szülőfalujából, Farkaslakáról származik. Beszédében a templomnak mint Isten és az imádság hajlékának mai szerepét emelte ki, amelyben élő kövekből és élő téglákból összerakott épületként vagyunk „egy-ház” – közösség és templom. A jezsuiták igazi nevelési céllal – a tudás és a hit kapuinak a nyitogatásához szolgáló kulcs átadásáért – hozták létre az ősi tanodát. Mindkettő megtartója az élő és erős hit, fundamentuma pedig Jézus, a mesterek Mestere, a tanítók Tanítója, aki út, igazság és élet. Az ünnep szónoka vallja:
A szentmisén közreműködött a Musica Sacra kamarakórus Ambrus László vezényletével.
Fotó: Barabás Ákos
Laczkó György igazgató emlékeztetett: négynapos ünnepségsorozatuk betekintést nyújtott életükbe. Udvarhelyszék legpatinásabb, az elődök által épített iskola, a székely ifjakat szolgálva sok ezer tanulót tarisznyált fel lélekkel és tudással.
A „szürkeség” és másfél évnyi munkálat után ismét „színesen” fogadja a városba, illetve a Szent Miklós-hegyre érkezőket. Köszönetet mondott Magyarországnak, a magyar kormánynak, az Erdélyi Római Katolikus Státusnak, az érsekségnek és a város vezetőinek a megújulásért. Az emléktábla mögött elhelyezett időkapszula tartalmazza a jelenre vonatkozó információkat, a látogatók pedig szemügyre vehetik, honnan indult és merre tart a felújítás.
Fotó: Barabás Ákos
Gálfi Árpád polgármester úgy érzi, a jubiláló tanintézettel különleges kincs birtokosa Udvarhelyszék. Múltat és folytonosságot jelent, amelyet a történelem viszontagságai között átsző a gimis hagyományok aranyfonala – szolgálva a székely közösséget és a magyarságot. Köszönetet mondott az őrzőknek, kívánva, hogy szolgálja Istent, a hazát és a jövő nemzedéket.
Fotó: Barabás Ákos
Kovács Irén Erzsébet, a román kormány oktatási államtitkára értékelte, hogy neves egyéniségeket adott ez az iskola a magyarságnak, és gratulált, hogy a jelenkori eredményei alapján is Erdély egyik legkiválóbb gimnáziuma.
Fotó: Barabás Ákos
Soltész Miklós, Magyarország miniszterelnökségének egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára egy fogadalomnak a beteljesítését látja abban, ami most megvalósul a Kárpát-medencében. Jelesül,
Ezt szolgálja a nemzet visszafogadása és a gazdasági segítség is – köztük az egyházak és köznevelés támogatása. Köszönetet mondott a munkálatok minőségéért és mindazoknak, akik akár egy imádsággal, akár fizikailag hozzájárultak a külső megújuláshoz. A belső megújulást a helybeni összefogásban látja az államtitkár. Kívánja, legyen mindenki méltó ahhoz, amit az elődök építettek, megőriztek, hogy tudja a következő nemzedéknek átadni.
Fotó: Barabás Ákos
A megyei és tanfelügyelőségi jókívánságok után a két államtitkár leplezte le az emléktáblát. Mátyás Károly székelyudvarhelyi főesperes-plébános pedig áldást kért az iskolára, majd a nagyszámú résztvevő bejárta a patinás épületet.
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!