Fejet hajtottak az előző generációk előtt, ünnepélyesen hálát adtak az iskola eredményeiért, és áldást kértek a Tamási Áron Gimnázium eljövendő évszázadaira. Legünnepélyesebb mozzanataihoz érkezett szombaton a 425 éve alapított székelyudvarhelyi iskola ünnepségsorozata: átadták a régi pompáját magyar kormánytámogatással visszanyerő főépületet.
2018. november 11., 12:122018. november 11., 12:12
2018. november 11., 12:142018. november 11., 12:14
Fotó: Barabás Ákos
Fejet hajtottak az előző generációk előtt, ünnepélyesen hálát adtak az iskola eredményeiért, és áldást kértek a Tamási Áron Gimnázium eljövendő évszázadaira. Legünnepélyesebb mozzanataihoz érkezett szombaton a 425 éve alapított székelyudvarhelyi iskola ünnepségsorozata: átadták a régi pompáját magyar kormánytámogatással visszanyerő főépületet.
2018. november 11., 12:122018. november 11., 12:12
2018. november 11., 12:142018. november 11., 12:14
Fotó: Barabás Ákos
Együtt ünnepeltek a templom, az iskola szolgálatvégzői, egykori és mai diákjai, valamint akiknek szívügyük, hogy a tanintézmény a mindenkori ott tanulók számára szentély legyen, amelyben Lélek lakozik.
A Szent Miklós-plébániatemplomban tartott hálaadó szentmise főcelebránsa és szónoka Jakab Gábor pápai káplán, szentszéki tanácsos-plébános volt. Az egykori római katolikus főgimnázium rangidős, még szolgáló papdiákja, az iskola névadójának, Tamási Áronnak a szülőfalujából, Farkaslakáról származik. Beszédében a templomnak mint Isten és az imádság hajlékának mai szerepét emelte ki, amelyben élő kövekből és élő téglákból összerakott épületként vagyunk „egy-ház” – közösség és templom. A jezsuiták igazi nevelési céllal – a tudás és a hit kapuinak a nyitogatásához szolgáló kulcs átadásáért – hozták létre az ősi tanodát. Mindkettő megtartója az élő és erős hit, fundamentuma pedig Jézus, a mesterek Mestere, a tanítók Tanítója, aki út, igazság és élet. Az ünnep szónoka vallja:
A szentmisén közreműködött a Musica Sacra kamarakórus Ambrus László vezényletével.
Fotó: Barabás Ákos
Laczkó György igazgató emlékeztetett: négynapos ünnepségsorozatuk betekintést nyújtott életükbe. Udvarhelyszék legpatinásabb, az elődök által épített iskola, a székely ifjakat szolgálva sok ezer tanulót tarisznyált fel lélekkel és tudással.
A „szürkeség” és másfél évnyi munkálat után ismét „színesen” fogadja a városba, illetve a Szent Miklós-hegyre érkezőket. Köszönetet mondott Magyarországnak, a magyar kormánynak, az Erdélyi Római Katolikus Státusnak, az érsekségnek és a város vezetőinek a megújulásért. Az emléktábla mögött elhelyezett időkapszula tartalmazza a jelenre vonatkozó információkat, a látogatók pedig szemügyre vehetik, honnan indult és merre tart a felújítás.
Fotó: Barabás Ákos
Gálfi Árpád polgármester úgy érzi, a jubiláló tanintézettel különleges kincs birtokosa Udvarhelyszék. Múltat és folytonosságot jelent, amelyet a történelem viszontagságai között átsző a gimis hagyományok aranyfonala – szolgálva a székely közösséget és a magyarságot. Köszönetet mondott az őrzőknek, kívánva, hogy szolgálja Istent, a hazát és a jövő nemzedéket.
Fotó: Barabás Ákos
Kovács Irén Erzsébet, a román kormány oktatási államtitkára értékelte, hogy neves egyéniségeket adott ez az iskola a magyarságnak, és gratulált, hogy a jelenkori eredményei alapján is Erdély egyik legkiválóbb gimnáziuma.
Fotó: Barabás Ákos
Soltész Miklós, Magyarország miniszterelnökségének egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára egy fogadalomnak a beteljesítését látja abban, ami most megvalósul a Kárpát-medencében. Jelesül,
Ezt szolgálja a nemzet visszafogadása és a gazdasági segítség is – köztük az egyházak és köznevelés támogatása. Köszönetet mondott a munkálatok minőségéért és mindazoknak, akik akár egy imádsággal, akár fizikailag hozzájárultak a külső megújuláshoz. A belső megújulást a helybeni összefogásban látja az államtitkár. Kívánja, legyen mindenki méltó ahhoz, amit az elődök építettek, megőriztek, hogy tudja a következő nemzedéknek átadni.
Fotó: Barabás Ákos
A megyei és tanfelügyelőségi jókívánságok után a két államtitkár leplezte le az emléktáblát. Mátyás Károly székelyudvarhelyi főesperes-plébános pedig áldást kért az iskolára, majd a nagyszámú résztvevő bejárta a patinás épületet.
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
szóljon hozzá!