
Fotó: Gergely Imre
850 méternyi utat építenek Gyergyószentmiklós északi határában, amely a Nicolae Bălcescu és a Tűzoltó utcákat mentesíti a teherfogalomtól – erről írt alá szerződést csütörtökön Hargita Megye Tanácsának elnöke és Gyergyószentmiklós polgármestere. A Szárhegy felől itt a városba érkező kamionok számára majd egy következő fázisban építenének utat arra, hogy Csíkszereda felé haladva is elkerülhessék a lakóövezeteket.
2022. június 30., 15:502022. június 30., 15:50
2022. június 30., 21:532022. június 30., 21:53
A csütörtökön aláírt partnerségi szerződést értelmében a 4,2 millió lejes beruházással 850 méternyi, a teherforgalom igényeinek megfelelő aszfaltutat hoznak létre az ott található földút helyén. A költségek kétharmadát a megyei önkormányzat, egyharmadát Gyergyószentmiklós fedezi.
Amint Csergő Tibor gyergyószentmiklósi polgármester elmondta, a fejlesztést előkészítő eljárásokat elkezdték: a nyomvonalat kiválasztották, továbbá elkészültek a kivitelezési tervek is. A majdani új út a város egyik részét mentesíti az áthaladó teherforgalomtól. Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke kifejtette, szerette volna, ha már egy évvel hamarabb eljutnak eddig a pontig, a partnerségi szerződés megkötéséig, de mostanra készültek el a szükséges dokumentációkkal.
Az országúthoz az új terelőút majd egy körforgalommal kapcsolódna össze, de ez nem része a mostani projektnek, arról az illetékes állami intézményekkel kell majd megállapodásra jutniuk.
Fotó: Gergely Imre
Az új út nyomvonalán található mezei út a város tulajdona, de a két oldalán a területek magántulajdonban vannak, és azért, hogy az aszfaltcsík (és mellette a sáncok) megfelelő szélességben legyen megépítve, a város meg kell szerezze a szükséges parcelladarabokat. Vásárlás, kisajátítás és területcsere is szóba jöhet – hangzott el.
Borboly Csaba leszögezte, prioritás Hargita megyének, hogy a Szárhegy, Alfalu, Csomafalva és Újfalu községeket érintő 126-os megyei utat mentesítsék a tranzit forgalomtól. Azaz, hogy a teherautók ismét Gyergyószentmiklóson át haladjanak (a 126-os megyei útra akkor irányították át a teherforgalmat, miután az azt kiszolgáló Dózsa György utca - Békény utca - Halászok utca útvonalon elindult a felújítás). Borboly hozzátette,
Amint azonban a kérdésünkre adott válaszból kiderült, egyelőre nem lehet tudni, hogy hol és mikor épülhet meg ez a második útszakasz. Borboly Csaba szerint az idei év kihívása, hogy megállapítsák ennek a nyomvonalát.
Fotó: Gergely Imre
Csergő szerint valószínűleg az egykori UIL vállalat udvarán át építenek utat; ez lenne az ideális eset. Addig azonban továbbra is Gyergyószentmiklós központjának közelében haladnak majd a kamionok. Azaz a terelőút első szakasza az Állomás utcába vezeti a kamionokat és más áthaladó járműveket, innen a Kossuth Lajos utca 1260 méter hosszú középső szakaszán fel egészen a Dózsa György utca sarkáig, ahonnan a régebbi módon a Békény és a Halász utcán át jutnak el a Csíkszereda fele vezető Gábor Áron utcába. Létezett egy korábbi elképzelés is, miszerint modernizálták volna a Külső utcát, és egyirányúsítva a közlekedést a forgalom felét ide vezették volna, de az ott lakók felháborodása miatt letettek erről – mondta el Csergő.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!