
Fotó: Gergely Imre
850 méternyi utat építenek Gyergyószentmiklós északi határában, amely a Nicolae Bălcescu és a Tűzoltó utcákat mentesíti a teherfogalomtól – erről írt alá szerződést csütörtökön Hargita Megye Tanácsának elnöke és Gyergyószentmiklós polgármestere. A Szárhegy felől itt a városba érkező kamionok számára majd egy következő fázisban építenének utat arra, hogy Csíkszereda felé haladva is elkerülhessék a lakóövezeteket.
2022. június 30., 15:502022. június 30., 15:50
2022. június 30., 21:532022. június 30., 21:53
A csütörtökön aláírt partnerségi szerződést értelmében a 4,2 millió lejes beruházással 850 méternyi, a teherforgalom igényeinek megfelelő aszfaltutat hoznak létre az ott található földút helyén. A költségek kétharmadát a megyei önkormányzat, egyharmadát Gyergyószentmiklós fedezi.
Amint Csergő Tibor gyergyószentmiklósi polgármester elmondta, a fejlesztést előkészítő eljárásokat elkezdték: a nyomvonalat kiválasztották, továbbá elkészültek a kivitelezési tervek is. A majdani új út a város egyik részét mentesíti az áthaladó teherforgalomtól. Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke kifejtette, szerette volna, ha már egy évvel hamarabb eljutnak eddig a pontig, a partnerségi szerződés megkötéséig, de mostanra készültek el a szükséges dokumentációkkal.
Az országúthoz az új terelőút majd egy körforgalommal kapcsolódna össze, de ez nem része a mostani projektnek, arról az illetékes állami intézményekkel kell majd megállapodásra jutniuk.
Fotó: Gergely Imre
Az új út nyomvonalán található mezei út a város tulajdona, de a két oldalán a területek magántulajdonban vannak, és azért, hogy az aszfaltcsík (és mellette a sáncok) megfelelő szélességben legyen megépítve, a város meg kell szerezze a szükséges parcelladarabokat. Vásárlás, kisajátítás és területcsere is szóba jöhet – hangzott el.
Borboly Csaba leszögezte, prioritás Hargita megyének, hogy a Szárhegy, Alfalu, Csomafalva és Újfalu községeket érintő 126-os megyei utat mentesítsék a tranzit forgalomtól. Azaz, hogy a teherautók ismét Gyergyószentmiklóson át haladjanak (a 126-os megyei útra akkor irányították át a teherforgalmat, miután az azt kiszolgáló Dózsa György utca - Békény utca - Halászok utca útvonalon elindult a felújítás). Borboly hozzátette,
Amint azonban a kérdésünkre adott válaszból kiderült, egyelőre nem lehet tudni, hogy hol és mikor épülhet meg ez a második útszakasz. Borboly Csaba szerint az idei év kihívása, hogy megállapítsák ennek a nyomvonalát.
Fotó: Gergely Imre
Csergő szerint valószínűleg az egykori UIL vállalat udvarán át építenek utat; ez lenne az ideális eset. Addig azonban továbbra is Gyergyószentmiklós központjának közelében haladnak majd a kamionok. Azaz a terelőút első szakasza az Állomás utcába vezeti a kamionokat és más áthaladó járműveket, innen a Kossuth Lajos utca 1260 méter hosszú középső szakaszán fel egészen a Dózsa György utca sarkáig, ahonnan a régebbi módon a Békény és a Halász utcán át jutnak el a Csíkszereda fele vezető Gábor Áron utcába. Létezett egy korábbi elképzelés is, miszerint modernizálták volna a Külső utcát, és egyirányúsítva a közlekedést a forgalom felét ide vezették volna, de az ott lakók felháborodása miatt letettek erről – mondta el Csergő.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!