
Fotó: Gergely Imre
850 méternyi utat építenek Gyergyószentmiklós északi határában, amely a Nicolae Bălcescu és a Tűzoltó utcákat mentesíti a teherfogalomtól – erről írt alá szerződést csütörtökön Hargita Megye Tanácsának elnöke és Gyergyószentmiklós polgármestere. A Szárhegy felől itt a városba érkező kamionok számára majd egy következő fázisban építenének utat arra, hogy Csíkszereda felé haladva is elkerülhessék a lakóövezeteket.
2022. június 30., 15:502022. június 30., 15:50
2022. június 30., 21:532022. június 30., 21:53
A csütörtökön aláírt partnerségi szerződést értelmében a 4,2 millió lejes beruházással 850 méternyi, a teherforgalom igényeinek megfelelő aszfaltutat hoznak létre az ott található földút helyén. A költségek kétharmadát a megyei önkormányzat, egyharmadát Gyergyószentmiklós fedezi.
Amint Csergő Tibor gyergyószentmiklósi polgármester elmondta, a fejlesztést előkészítő eljárásokat elkezdték: a nyomvonalat kiválasztották, továbbá elkészültek a kivitelezési tervek is. A majdani új út a város egyik részét mentesíti az áthaladó teherforgalomtól. Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke kifejtette, szerette volna, ha már egy évvel hamarabb eljutnak eddig a pontig, a partnerségi szerződés megkötéséig, de mostanra készültek el a szükséges dokumentációkkal.
Az országúthoz az új terelőút majd egy körforgalommal kapcsolódna össze, de ez nem része a mostani projektnek, arról az illetékes állami intézményekkel kell majd megállapodásra jutniuk.
Fotó: Gergely Imre
Az új út nyomvonalán található mezei út a város tulajdona, de a két oldalán a területek magántulajdonban vannak, és azért, hogy az aszfaltcsík (és mellette a sáncok) megfelelő szélességben legyen megépítve, a város meg kell szerezze a szükséges parcelladarabokat. Vásárlás, kisajátítás és területcsere is szóba jöhet – hangzott el.
Borboly Csaba leszögezte, prioritás Hargita megyének, hogy a Szárhegy, Alfalu, Csomafalva és Újfalu községeket érintő 126-os megyei utat mentesítsék a tranzit forgalomtól. Azaz, hogy a teherautók ismét Gyergyószentmiklóson át haladjanak (a 126-os megyei útra akkor irányították át a teherforgalmat, miután az azt kiszolgáló Dózsa György utca - Békény utca - Halászok utca útvonalon elindult a felújítás). Borboly hozzátette,
Amint azonban a kérdésünkre adott válaszból kiderült, egyelőre nem lehet tudni, hogy hol és mikor épülhet meg ez a második útszakasz. Borboly Csaba szerint az idei év kihívása, hogy megállapítsák ennek a nyomvonalát.
Fotó: Gergely Imre
Csergő szerint valószínűleg az egykori UIL vállalat udvarán át építenek utat; ez lenne az ideális eset. Addig azonban továbbra is Gyergyószentmiklós központjának közelében haladnak majd a kamionok. Azaz a terelőút első szakasza az Állomás utcába vezeti a kamionokat és más áthaladó járműveket, innen a Kossuth Lajos utca 1260 méter hosszú középső szakaszán fel egészen a Dózsa György utca sarkáig, ahonnan a régebbi módon a Békény és a Halász utcán át jutnak el a Csíkszereda fele vezető Gábor Áron utcába. Létezett egy korábbi elképzelés is, miszerint modernizálták volna a Külső utcát, és egyirányúsítva a közlekedést a forgalom felét ide vezették volna, de az ott lakók felháborodása miatt letettek erről – mondta el Csergő.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!