
Fotó: Gergely Imre
850 méternyi utat építenek Gyergyószentmiklós északi határában, amely a Nicolae Bălcescu és a Tűzoltó utcákat mentesíti a teherfogalomtól – erről írt alá szerződést csütörtökön Hargita Megye Tanácsának elnöke és Gyergyószentmiklós polgármestere. A Szárhegy felől itt a városba érkező kamionok számára majd egy következő fázisban építenének utat arra, hogy Csíkszereda felé haladva is elkerülhessék a lakóövezeteket.
2022. június 30., 15:502022. június 30., 15:50
2022. június 30., 21:532022. június 30., 21:53
A csütörtökön aláírt partnerségi szerződést értelmében a 4,2 millió lejes beruházással 850 méternyi, a teherforgalom igényeinek megfelelő aszfaltutat hoznak létre az ott található földút helyén. A költségek kétharmadát a megyei önkormányzat, egyharmadát Gyergyószentmiklós fedezi.
Amint Csergő Tibor gyergyószentmiklósi polgármester elmondta, a fejlesztést előkészítő eljárásokat elkezdték: a nyomvonalat kiválasztották, továbbá elkészültek a kivitelezési tervek is. A majdani új út a város egyik részét mentesíti az áthaladó teherforgalomtól. Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke kifejtette, szerette volna, ha már egy évvel hamarabb eljutnak eddig a pontig, a partnerségi szerződés megkötéséig, de mostanra készültek el a szükséges dokumentációkkal.
Az országúthoz az új terelőút majd egy körforgalommal kapcsolódna össze, de ez nem része a mostani projektnek, arról az illetékes állami intézményekkel kell majd megállapodásra jutniuk.
Fotó: Gergely Imre
Az új út nyomvonalán található mezei út a város tulajdona, de a két oldalán a területek magántulajdonban vannak, és azért, hogy az aszfaltcsík (és mellette a sáncok) megfelelő szélességben legyen megépítve, a város meg kell szerezze a szükséges parcelladarabokat. Vásárlás, kisajátítás és területcsere is szóba jöhet – hangzott el.
Borboly Csaba leszögezte, prioritás Hargita megyének, hogy a Szárhegy, Alfalu, Csomafalva és Újfalu községeket érintő 126-os megyei utat mentesítsék a tranzit forgalomtól. Azaz, hogy a teherautók ismét Gyergyószentmiklóson át haladjanak (a 126-os megyei útra akkor irányították át a teherforgalmat, miután az azt kiszolgáló Dózsa György utca - Békény utca - Halászok utca útvonalon elindult a felújítás). Borboly hozzátette,
Amint azonban a kérdésünkre adott válaszból kiderült, egyelőre nem lehet tudni, hogy hol és mikor épülhet meg ez a második útszakasz. Borboly Csaba szerint az idei év kihívása, hogy megállapítsák ennek a nyomvonalát.
Fotó: Gergely Imre
Csergő szerint valószínűleg az egykori UIL vállalat udvarán át építenek utat; ez lenne az ideális eset. Addig azonban továbbra is Gyergyószentmiklós központjának közelében haladnak majd a kamionok. Azaz a terelőút első szakasza az Állomás utcába vezeti a kamionokat és más áthaladó járműveket, innen a Kossuth Lajos utca 1260 méter hosszú középső szakaszán fel egészen a Dózsa György utca sarkáig, ahonnan a régebbi módon a Békény és a Halász utcán át jutnak el a Csíkszereda fele vezető Gábor Áron utcába. Létezett egy korábbi elképzelés is, miszerint modernizálták volna a Külső utcát, és egyirányúsítva a közlekedést a forgalom felét ide vezették volna, de az ott lakók felháborodása miatt letettek erről – mondta el Csergő.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
szóljon hozzá!