
Látványos korszerűsítést végeztek a Kalonda oldalában kanyargó mezei úton
Fotó: László Ildikó
Hamarosan befejeződik a kicsivel több mint öt kilométernyi mezei út felújítása Farkaslaka községben – bár korábban egyszerűbb burkolatot képzeltek el egyes szakaszokon, végül ezekre is aszfaltot terítettek. A cél kettős: könnyebben megközelíthetők legyenek a mezőgazdasági területek, ugyanakkor ne kelljen a 13A jelzésű országúton munkagépekkel közlekedni.
2023. október 24., 18:512023. október 24., 18:51
Az Európai Unió Vidéki Beruházások Ügynökségénél (AFIR) pályázva nyert támogatást a farkaslaki önkormányzat összességében 5,1 kilométernyi mezei út leaszfaltozására. A pályázat feltételei között egyebek mellett az szerepelt, hogy
a beruházásnak köszönhetően legalább 800 hektárnyi mezőgazdasági terület, valamint több, különböző profilú cég megközelítése váljon egyszerűbbé;
ezáltal pedig tehermentesítsenek egy országutat.
Az említett feltételeket figyelembe véve döntött úgy a község vezetősége, hogy
a tavaly megkezdett munkálatot mostanra be is fejezték.
Fotó: László Ildikó
Szintén a projekt részeként, a Nyikó feje nevű részen is modernizáltak egy mezei utat, amely a kecseti eltérőtől ágazik le a 13A jelzésű országútról, majd kissé északabbra, a Kalonda-tető irányába – egy erdei úton át – ismét csatlakozik abba.
Noha az eredeti tervekben néhol egyszerűbb burkolat szerepelt, végül módosították a dokumentumokat, idén átlagosan 4,5 méteresre szélesítették ez utóbbi utat, és mostanra annak teljes hosszában aszfaltot terítettek le – közölte lapunkkal Kovács Lehel polgármester. Mint mondta, az elmúlt időszakban a betonsáncok nagy részét is sikerült megépíteni,
amíg elkezdődhet az útfestés, valamint a forgalmi táblák és a védőkorlátok kihelyezése.
Fotó: László Ildikó
A polgármester még megjegyezte, mindezeken kívül egy, a mezei útra vezető bekötőutat is korszerűsítettek, így innen újabb irányból vált egyszerűbben megközelíthetővé Farkaslaka.
A mindenki számára kedvező módosítások miatt nagyjából 2,5 millió lejre duzzadt a projekt önrésze, a teljes érték pedig 7,5 millió lejre. A község ki tudja fizetni az összeg rájuk eső részét – nyugtatott meg Kovács Lehel.
Fotó: László Ildikó
A fakitermelő is utat javít
A polgármestertől azt is megtudtuk, hogy a helyi önkormányzat újraköveztette a Kalondán haladó mezei és országút közötti erdei utat is, hogy az használható legyen. Ez azonban megrongálódott, mivel fakitermelés zajlott a helyszínen. A faanyag elszállítását követően a kitermelést végző vállalkozó feladata lesz elvégezni a javításokat.
Szászrégen után hétfőn Segesváron is megnyílt a gépjármű-nyilvántartási iroda, ami mintegy ötvenezer személyt szolgál ki.
Hűvösebb napokkal indul a hét Erdélyben, helyenként fagypont alatti minimumokkal. Március 21-től, a csillagászati tavasz kezdetétől azonban fokozatos felmelegedés várható, miközben a csapadék esélye egyelőre alacsony marad.
Különleges üzlet nyitotta meg kapuit hétfőn Marosvásárhelyen: az Ecostil szociális vállalkozás bemutatóterme olyan helyszín, ahol az upcycling – értéknövelő újrahasznosítás – és kézműves termékek mellett vintage ruhadarabok is várják az érdeklődőket.
Oana Țoiu külügyminiszter a Külügyek Tanácsának (CAE) hétfői brüsszeli ülése előtt kijelentette, hogy Románia egyik prioritása az energiaárak kordában tartása a közel-keleti háború körülményei között.
Románia még az idén nyáron meghívást kaphat a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetbe (OECD) – jelentette ki hétfőn Mathias Cormann, a nemzetközi szervezet főtitkára.
Hat Hargita megyei iskolában nem szervezik meg a héten a nyolcadikosok próba-képességvizsgáját, miután a tanárok a szakszervezetek felszólítására úgy döntöttek, hogy bojkottálják az országos felmérést.
Hétfőn kerül a parlament illetékes szakbizottságai elé a 2026-os állami költségvetés tervezete.
Hétfőn a román nyelv és irodalom vizsgával kezdődik a nyolcadikosok országos próbafelmérése.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint alapos elemzésre van szükség az üzemanyagárak esetleges hatósági korlátozása előtt, mert az állami beavatkozásoknak nem várt mellékhatásaik is lehetnek.
szóljon hozzá!