
Pályázati beruházások Csíkcsicsó községben. Feketével jelölve a PNDR révén aszfaltozásra előkészített szakaszok, pirossal a kiépítendő járdaszakasz, sárgával a PNDL-ből felújításra váró utak
Mintegy 14 millió lejből 10 kilométernyi községi utat aszfaltozhatnak le Csíkcsicsó községben a következő években, két pályázat révén. A teljes községi úthálózat 95 százalékának aszfaltozása mellett az európai út mellett járdát is kiépítenének.
2018. február 14., 15:412018. február 14., 15:41
Szinte a teljes községi úthálózatra aszfaltburkolat kerülhet Csíkcsicsó községben az önkormányzat két pályázata révén – az egyikre már megkötötték a finanszírozási szerződést, másik még elbírálás alatt van – számolt be Péter Lukács polgármester és Fábián-Szabó Katalin projektmenedzser. Mint kifejtették, az Országos Vidékfejlesztési Programba (PNDR) benyújtott, pozitívan elbírált pályázatukra szeptember 18-án írták alá a finanszírozási szerződést, amelyből 5,5 kilométernyi községi útra terítenek majd aszfaltszőnyeget, kialakítva a kapubejáratokat is. A nyert támogatás értéke 4,5 millió lej, amelyből a község belső úthálózatát újíthatják fel.
Ebben az esetben jelenleg már készül a technikai terv, annak engedélyeztetése után,
– vázolta az elképzelésüket Fábián-Szabó Katalin. Megjegyezte, a kivitelezésre múlt szeptembertől számítva közel három év áll a rendelkezésre, tehát 2020 nyarára kell befejezni a munkálatokat. Idén mindenképp lezárnák a kivitelezésre vonatkozó közbeszerzést, így a legpozitívabb forgatókönyv szerint akár már ebben az évben az előkészítő munkálatokhoz is hozzáfoghat a nyertes cég.
E lehetőség mellett a Helyi Fejlesztési Országos Program (PNDL) kiírására is pályáztak községi utak feljavítására, amely révén nagyrészt
más kisebb útszakaszokkal egyszerre. Erre a munkálatra egyelőre még nem kötötték meg a finanszírozási szerződést, de amennyiben sor kerül rá, közel tízmillió lejből öt kilométernyi utat javíthatnának fel, továbbá újjáépítenének egy hidat az Olton, és létrehoznának három kisebb hidat is. E beruházás kivitelezéséhez több mint 500 ezer lej önrészt vállal az önkormányzat – részletezte a projektmenedzser.
Péter Lukács
Fotó: Gecse Noémi
A polgármester elmondása szerint a településen mindeddig egyetlen méter községi utat sem fedett aszfaltburkolat, de a két pályázat révén az említett utak 95 százalékát leaszfaltozhatják. Rámutatott, nem is kell magyarázni ennek a munkálatnak a fontosságát, hiszen az eddigi poros, sáros utcák helyett ezáltal kulturált körülmények között lehetne közlekedni. Céljuk ugyanis a helyiek életminőségének javítása, ehhez pedig
Szintén PNDL-s kiírás révén építenének járdát a községen áthaladó európai út két oldalán, ezzel javítva a közbiztonságot. A közel öt kilométernyi járdaszakasz megépítése érdekében 3,6 millió lejre pályáztak, és közel 500 ezer lej önrészt vállaltak – avatott be Péter Lukács. Kérdésünkre hozzátette, egyelőre még maguk sem tudják, hogy miből tudják biztosítani az önrészeket jelentő összegeket, de bíznak benne, hogy a nyári költségvetés kiegészítéskor a kormány olyan értékeket hagy jóvá, amiből finanszírozni tudják majd a felmerülő kiadásaikat. Fábián-Szabó Katalin kiemelte ugyanakkor, hogy már vannak kifizetett értékek, amit az önrészből biztosítottak, a meglévő pénzeiket pedig próbálják úgy használni, hogy ne jelentsenek majd gondot az önrészek.
Kedvenceink felkutatásában segíthet a világszerte ismert PetRadar, amely idéntől a romániai gazdák számára is elérhető. Az internetes oldal az elveszett háziállatok keresését több, ingyenesen elérhető szolgáltatással segíti.
Már csak apróbb munkálatok vannak hátra ahhoz, hogy lezárhassák a patakfalvi, illetve a hodgyai kultúrotthonok hőenergetikai felújítását. Örülnek is a beruházásnak, amit csak az árnyékol be, hogy nem festhettek újra minden falat.
Országszerte több mint 1300 polgármesteri hivatalban tartanak figyelmeztető sztrájkot kedden 10 és 12 óra között.
Dinamikus változások jellemzik a Kovászna megyei vállalkozási szektort: nagy cégek bocsátanak el, majd vesznek vissza dolgozókat. Ezzel párhuzamosan megnőtt a szociális vállalkozások száma.
Ștefan Pălărie USR-s szenátor hétfőn kijelentette, hogy elutasítja az RMDSZ helyi adók csökkentésére irányuló javaslatát, mivel meglátásában a 'gyengeség jele' lenne a kormány által elfogadott jogszabályok rövid időn belüli módosítása.
A bukaresti törvényszék három bíróból álló testülete hétfőn elutasította Călin Georgescu fellebbezését az ellen, hogy bíróság elé kell állnia legionárius propaganda vádja miatt. A bíróság úgy döntött, hogy a per elsőfokú tárgyalása elkezdődik.
Lentről jövünk fölfelé, ahogy haladunk előre ezen a héten, aztán megint visszaesünk. Közzétette hétfőn a február 9–22. időszakra vonatkozó kéthetes előrejelzését az Országos Meteorológiai Szolgálat.
A házasság és a család nem csupán magánügy, hanem a társadalom és a nemzet jövőjének alapja – fogalmazott Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára A hűség szabadsága konferencián.
Románia délkelet-európai viszonylatban az első helyet foglalta el 2025-ben pizzarendelések tekintetében – közölte a Glovo futárszolgálat.
Senki számára nem újdonság, hogy Románia lakosságával párhuzamosan Székelyföld, ezen belül Kovászna megye népessége is folyamatosan apad. Ám ha csak az utóbbi tíz évet vesszük figyelembe, az itteni csökkenés mértéke az országos átlagot is meghaladja.
szóljon hozzá!