
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Első- és másodfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet – írja az Agerpres hírügynökség.
2024. szeptember 28., 15:122024. szeptember 28., 15:12
A hidrológusok szerint már szombattól elsőfokú árvízvédelmi készültségre kell számítani az országban, de székelyföldi viszonylatban vasárnap reggel hat órától hétfőn éjfélig érdemes figyelni a következő folyók vízgyűjtő területén (csak a székelyföldi érintettséget soroljuk fel, zárójelben az érintett megyék):
Maros és Nyárád (Hargita és Maros),
Kis-Küküllő (Hargita, Maros és Fehér),
Nagy-Küküllő (Hargita, Maros, Brassó, Szeben és Fehér),
Olt (Hargita, Kovászna, Brassó, Szeben, Vâlcea, Gorj, Argeş, Olt és Dolj),
Bodza (Brassó, Kovászna, Buzău és Prahova),
Tatros (Hargita, Bákó, Neamţ, Kovászna és Vrancea),
Beszterce (Suceava, Neamţ, Hargita és Bákó).
Vasárnap 10 órától hétfőn 16 óráig másodfokú árvízvédelmi készültség lesz érvényben a következő folyók vízgyűjtő területén (szintén csak a székelyföldi érintettség):
Feketeügy (Kovászna és Brassó),
Bodza (Brassó, Kovászna, Buzău és Prahova).
A Duna vízhozama a következő napokban másodpercenként 1400 köbméterre csökkenhet Báziásnál, ahol a folyam belép Romániába.
Megállíthatatlanul emelkedik az üzemanyagok ára, a dízel litere egyes töltőállomásokon már a 11 lejhez közelít.
Több mint 33 ezer diák iratkozott be a hétfőn kezdődő pótérettségire.
Hétfőtől csütörtökig újabb rendkívüli ülésszakot tart a parlament.
A hadsereg radarrendszere vasárnap délután egy drónt észlelt az ukrán-román folyami határ közelében. A helyzet megfigyelésére 15 óra 17 perckor felszállt két F-16-os vadászgép a borceai 86-os légibázisról.
Több mint 4,29 millió lej értékben szabott ki bírságokat és összesen 570 járművezetői engedélyt vont be a Román Rendőrség az elmúlt 24 órában, miközben több ezer járművet és személyt ellenőriztek a Blocada elnevezésű országos akció során.
Székelyföldet is eléri az országos hőhullám: Maros megyében kedd reggelig narancssárga hőségriasztás van érvényben, miközben az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) augusztus 6-áig meghosszabbította a rendkívüli melegre vonatkozó előrejelzését.
Miközben Magyarországon vasárnapra teljesen leállhat a Paksi Atomerőmű a Duna rekordalacsony vízállása miatt, Romániában is egyre súlyosabbá válik a helyzet.
Vasárnap hajnalban lekapcsolták a Paksi Atomerőmű utolsó előtti termelőegységét a Duna alacsony vízállása miatt. Magyar Péter szombat éjszakai bejelentése szerint vasárnap folyamán az utolsó blokkot is leállítják.
A rendőrök büntetőeljárást indítottak a pénteki câmpulungi közúti baleset ügyében, amelyben egy személy életét vesztette, 13 pedig megsérült.
szóljon hozzá!