Hirdetés
Hirdetés

Arra nevelik a fiatalokat, hogy szeressék az erdőt

A diákokat is bevonja az erdőgyarapítási tevékenységekbe az erdőrendészeti hivatal. Archív •  Fotó: Zetelaka Erdőrendészeti Hivatal

A diákokat is bevonja az erdőgyarapítási tevékenységekbe az erdőrendészeti hivatal. Archív

Fotó: Zetelaka Erdőrendészeti Hivatal

Zetelaka Erdőrendészeti Hivatala tavaly óta egyre aktívabban népszerűsíti az erdőgazdálkodás mindennapokban betöltött szerepének a fontosságát, úgy, hogy munkájukba a helyi közösségeket is bevonják. Tevékenységükről, oktatási programjaikról beszélgettünk Kádár Tibor Sándor erdőmérnökkel, az erdőrendészeti hivatal közönségkapcsolatokért felelős munkatársával.

Dávid Anna Júlia

2017. május 03., 20:012017. május 03., 20:01

Az erdőrendészeti hivatal oktatási tevékenységének egyik fő célja, hogy az emberek felismerjék az erdők jelentőségét az emberiség életében, továbbá az ökológiai, gazdasági és közjóléti funkcióit is – fogalmazott Kádár Tibor Sándor. Ennek érdekében a hivatal tavaly óta több oktató jellegű projektben is részt vett. A június és szeptember közti időszakban

svájci erdőgazdálkodó szakember segítségével a fák szakszerű kivágásáról tartottak képzést Oroszhegyben,

Hirdetés

amelyen háromtucatnyi helybéli fakitermelő vett részt. Az erdőrendészeti hivatal már az elmúlt évben is csatlakozott a Csíkszeredában évente megszervezett Falu a városban rendezvényhez, ahol elsősorban gyerekeknek mutatták be az erdészek munkáját. Részt vettek a homoródalmási csemeteültetési akcióban is, továbbá számos középiskolás fiatalnak is tartottak előadást. Ezeken leginkább az erdők szerepéről, valamint az erdők és a klíma közti kapcsolatról szerezhettek új ismereteket szentegyházi, csíkszeredai és székelyudvarhelyi diákok.

Az erdőrendészeti hivatal nemrég a székelyszentléleki általános iskola diákjainak szervezett erdei iskola programokat és csemeteültetési gyakorlatot. Faültetést Sikaszóban is végeztek: a székelyudvarhelyi Marin Preda Gimnázium diákjaival plántáltak csemetéket az erdőőrség és az Erdők Barátai nevű brassói civil szervezet által kezdeményezett erdősítési napon. A víz világnapján a Nagy-Küküllő partján ültettek el mintegy 250 csemetét a székelyudvarhelyi UTCA nevű civil szervezet kezdeményezéséhez kapcsolódva – mondta el Kádár Tibor Sándor, arról is beszámolva, hogy az erdészet több munkatársa is vidéken lakik, érdeklődik a gyümölcsösök iránt, ezért gyümölcsoltási gyakorlatot is tartottak szakember bevonásával.

A megkezdett tevékenységeket idén is folytatják. A számos program és önkéntes munka színvonalas, változatos, de célirányos megszervezése nagy kihívást jelent a hivatal munkatársai számára.

Idézet
Fontos, hogy a közösségek lehetőséget kapjanak munkánk megismerésére, de amit legfontosabb célkitűzésként fogalmazunk meg, az a gyerekek környezettudatosságra való nevelése, a természet, a fák, az erdők szeretetére

– mondta el Kádár Tibor Sándor. Távlati terveik közt szerepel egy erdei iskolaközpont létrehozása és felszerelése, valamint civil szervezetekkel és egyesületekkel való együttműködés kiépítése az erdőkhöz kapcsolódó programok, pályázatok felkutatása és kivitelezése érdekében.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 21., péntek

Munkabeszüntetésre készülnek a bírósági és ügyészségi jegyzők

A bírósági és ügyészségi jegyzők szakszervezete azzal fenyegetőzik, hogy szeptember 1-jétől határozatlan időre megbénítja a romániai bíróságok és ügyészségek működését.

Munkabeszüntetésre készülnek a bírósági és ügyészségi jegyzők
Hirdetés
2026. augusztus 21., péntek

Hargita megye a világsajtóban: a The Guardian lap a Dolomitoknál is jobb úti célnak látja

A nemzetközi sajtó figyelmébe került Hargita megye: az egyik legismertebb brit lap, a The Guardian egy terjedelmes cikkben mutatta be a térséget, Erdély egyik látványos, de még kevésbé ismert úticéljaként.

Hargita megye a világsajtóban: a The Guardian lap a Dolomitoknál is jobb úti célnak látja
2026. augusztus 21., péntek

Feltehetően drónból származó roncsdarabot találtak a Fekete-tengerben

Feltehetően légi drónból származó roncsdarabot találtak pénteken a Fekete-tengerben, a Midia kikötő déli hullámtörő gátjától mintegy 25 méterre – közölte a védelmi minisztérium.

Feltehetően drónból származó roncsdarabot találtak a Fekete-tengerben
2026. augusztus 21., péntek

Tíz nap maradt több mint háromezer beruházás lezárására

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök pénteken közölte, hogy az augusztus 31-i határidőig hátralévő tíz napban a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt több mint háromezer munkálat műszaki átadás-átvételét kell még lezárni.

Tíz nap maradt több mint háromezer beruházás lezárására
Hirdetés
2026. augusztus 21., péntek

Újraszabnák a pártok működésének szabályait, közvitára került a tervezet

Közvitára bocsátotta az Állandó Választási Hatóság (AEP) a politikai pártokról szóló új törvény tervezetét – jelentette be pénteken az intézmény elnöke, Adrian Țuțuianu.

Újraszabnák a pártok működésének szabályait, közvitára került a tervezet
2026. augusztus 21., péntek

A Sanitas szerint elfogadhatatlan az új bértörvény-tervezet, a sztrájkot is újraindíthatják

Elutasítja a Sanitas a közalkalmazotti bértörvény tervezetének csütörtökön nyilvánosságra került legújabb változatát, és arra kéri a parlamenti pártokat, hogy ne szavazzák meg a jogszabályjavaslatot – közölte pénteken a szakszervezeti szövetség.

A Sanitas szerint elfogadhatatlan az új bértörvény-tervezet, a sztrájkot is újraindíthatják
2026. augusztus 21., péntek

Romániában drágult a legtöbbet az üzemanyag, míg Magyarországon picit olcsóbb is lett

Az Európai Unióban 2026 júliusában éves összevetésben átlagosan 16,9 százalékkal emelkedett a személyi közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok ára; a tagállamok közül Romániában volt a legnagyobb a drágulás – közölte pénteken az Eurostat.

Romániában drágult a legtöbbet az üzemanyag, míg Magyarországon picit olcsóbb is lett
Hirdetés
2026. augusztus 21., péntek

Ismét elmaradt az ítélethirdetés Borbolyék perében

Akárcsak pár nappal ezelőtt, pénteken is elmaradt a jogerős ítélet kihirdetése a Borboly Csaba és 12 másik személy ellen indult büntetőperben. A Marosvásárhelyi Ítélőtábla még nem tudta előkészíteni a döntést, ezért későbbi időpontot jelölt ki.

Ismét elmaradt az ítélethirdetés Borbolyék perében
2026. augusztus 21., péntek

New Yorkban, az ENSZ közgyűlésén mond beszédet Románia elnöke

Nicușor Dan államelnök vezeti a román küldöttséget az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) 81. közgyűlésének szeptemberben, New Yorkban szervezendő munkálatain – közölte pénteken az államelnöki hivatal.

New Yorkban, az ENSZ közgyűlésén mond beszédet Románia elnöke
Hirdetés