Hirdetés
Hirdetés

Áramkieséseket, fennakadásokat is okozott a viharos időjárás, de jelentősen enyhítette a szárazságot

„Megszelídült” a front, mire Hargita megyében ért. Komoly károkat nem okozott, az eső viszont annál hasznosabb volt a föld számára •  Fotó: Beliczay László

„Megszelídült” a front, mire Hargita megyében ért. Komoly károkat nem okozott, az eső viszont annál hasznosabb volt a föld számára

Fotó: Beliczay László

Két helyen fák dőltek az útra, valamint a heves szél és a villámlások miatt átmenetileg áram nélkül maradt több mint háromezer háztartás, ennél nagyobb károkat azonban nem okoztak a hétvégi zivatarok és a viharos időjárás Hargita megyében. Annál hasznosabb volt viszont a kiadós csapadékmennyiség, amely jelentősen enyhíti a vízhiányt a talajban, és – a gazdák reményei szerint – a burgonya korai érését is visszafoghatja.

Széchely István

2022. augusztus 02., 09:002022. augusztus 02., 09:00

Szombaton Csíkszéken, hétfőre virradóra pedig Udvarhelyszéken okozott több ezer fogyasztót érintő áramkimaradást a viharos időjárás Hargita megyében, az erős szél továbbá két fát is az utakra döntött, amiről mi is beszámoltunk. Amint arról Adrian Pănescu, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivője érdeklődésünkre tájékoztatott, az intézményhez nem érkezett áradáskárokról szóló bejelentés az utóbbi napokban.

korábban írtuk

Már dőlnek a fák a viharos időjárás miatt Hargita megyében
Már dőlnek a fák a viharos időjárás miatt Hargita megyében

Két helyszínen is fák dőltek az úttestre szombat délután Hargita megyében.

„A zivatarok, az eső különösebb problémákat nem okozott, a szél és a villámlások viszont igen. A szombat délutáni vihar Csíkszenttamás közelében az országútra döntött egy nagy, öreg jegenyefát, amit az útügy munkatársai feldaraboltak és elszállították. A Kalonda-tetőn, Korond és Farkaslaka között is fa dőlt az útra az erős szél miatt, ott is az útügy és a helyi önkéntes tűzoltók beavatkozására volt szükség az út akadálymentesítése érdekében” – sorolta a közlekedést érintő hétvégi problémákat a prefektusi hivatal szóvivője.

Hirdetés

Mintegy 3500 háztartás maradt áram nélkül

A viharos időjárás – a szél és a villámlás – számos településen áramkieséseket is okozott.

Szombaton Csíkszentdomokoson és Csíkszenttamáson összesen nyolc transzformátorállomás hibásodott meg, az ez miatt bekövetkezett áramkiesés 464 fogyasztót érintett.

Hétfőre virradóra elsősorban Udvarhelyszéken okozott gondokat az időjárás: a viharos szél miatt Farkaslakán és Székelyszentléleken volt áramkiesés, ez összesen 13 transzformátort és 965 háztartást érintett.

A székelyudvarhelyi zónában szintén 13 transzformátor hibásodott meg és összesen 2147 háztartás maradt átmenetileg áram nélkül, továbbá Tibódban is szünetelt az áramszolgáltatás, de ott csak egy fogyasztót érintett a kimaradás

– tájékoztatott Adrian Pănescu, megjegyezve, a szombati áramkieséseket már vasárnap hajnalra, a vasárnap éjszakaiakat pedig hétfő hajnalra elhárították az áramszolgáltató vállalat szakemberei. Kitért ugyanakkor arra is, hogy

noha narancssárga viharjelzés volt érvényben a hétvégén, a front szerencsére legyengült és nem okozott akkora károkat, mint a szomszédos megyékben, sőt, az eső kifejezetten hasznos volt.

Szombaton délután, az esős idő első hullámában a szépvízi zónában – ahol a vízügyi igazgatóságnak mérőpontja van –

egy óra alatt 41 literes négyzetméterenkénti csapadékmennyiséget mértek, ez jelentősen pótolta a tározóból hiányzó vízmennyiséget is.

Reménykedhetnek a burgonyatermesztők is

Nagyon hasznos volt az eső a mezőgazdaságban is – erősítette meg megkeresésünkre Romfeld Zsolt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője is. Mint mondta,

négyzetméterenként 25-50 liter csapadék esett a hétvégén megyeszerte, az eső nagyon jót tett a földnek, már látszik a csapadék pozitív hatása a növényzeten.

Az elmúlt hetekben tapasztalt aszályos időjárás miatt a megye legfontosabb termesztett növénykultúráján, a burgonyán már láthatók voltak a korai érés jelei, fakult a növények színe, de Romfeld Zsolt bízik benne, hogy a hétvégi esők visszafogják a korai érést a krumpliföldeken.

Maros megyében már jelentősebb viharkárok keletkezetek

Maros megyében is viharos, esős volt a hétvége, helyenként a rövid idő alatt lezúdult nagy vízmennyiség okozott kárt, máshol az erős szél pusztított. Nagyobb eső és viharos szél volt már pénteken is, például Nyárádszeredában, ahol

a Nyárádmente Fesztiválon a kézművessátrak java részét felborította, jelentőst kárt okozva az árusoknak.

Szombaton délelőtt Ro-Alert üzenetben figyelmeztették a Maros megyeieket is, hogy felerősödik a szél és jelentős mennyiségű csapadékra kell számítani. Marosszentgyörgyön például szombaton olyan nagy eső volt, hogy a sáncok megteltek és az esővizet a csatornák nem tudták elnyelni.

Faágak törtek le, áramvezetékek szakadtak le, kerítéseket rongált meg az erős szél.

A megyei tűzoltóság beszámolója szerint Marosvásárhelyen több helyen is fákat csavart ki a szél, ezek részben parkoló gépkocsikra, részben a járdákra zuhantak. Anyagi károk keletkeztek, de személyi sérülés nem történt. Kidőlt fákról számoltak be a szászrégeni, marosvécsi, ratosnyai tűzoltók is. Marosvécsen és Petelében a szombaton átvonuló  eső nyomán pincéket és nyári konyhát öntött el a víz. 

Hirdetés

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 08., szerda

Csoma Botond: az RMDSZ politikai stabilitást akar, nem lenne szerencsés most kormányfőt váltani

Az RMDSZ politikai stabilitást és a kormányzás jelenlegi formátumban való folytatását akarja, Ilie Bolojan kormányfő vezetésével – jelentette ki szerdán Csoma Botond.

Csoma Botond: az RMDSZ politikai stabilitást akar, nem lenne szerencsés most kormányfőt váltani
Hirdetés
2026. április 08., szerda

Elromlik az idő: jóval hidegebb lesz a megszokottnál a következő napokban

Újabb első- és másodfokú riasztásokat adtak ki a meteorológusok szerdán a rossz idő miatt: a magas hegyvidéken hóviharokra, az ország többi régiójában heves szélre kell számítani csütörtök reggelig.

Elromlik az idő: jóval hidegebb lesz a megszokottnál a következő napokban
2026. április 08., szerda

Székelyföld határán rengett a föld hajnalban

A Richter-skála szerint 4-es erősségű földrengés történt szerdán 5 óra 28 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Székelyföld határán rengett a föld hajnalban
2026. április 08., szerda

Orbán Viktor videóüzenetben szólította meg a határon túli magyarokat

Videóüzenetben fordult a határon túli magyarokhoz Orbán Viktor miniszterelnök, aki közösségi oldalán közzétett bejegyzésében a választásokon való részvétel fontosságára hívta fel a figyelmet.

Orbán Viktor videóüzenetben szólította meg a határon túli magyarokat
Hirdetés
2026. április 08., szerda

Nem éri meg kidobni a szemetet a természetbe – harmincezer lejnél is magasabb lehet érte a bírság

Akár több tízezer lejes bírság is járhat az illegális szemetelésért, ami nem éri meg, ha összehasonlítjuk a hulladékszállítás néhány száz lejes tételével. Mégis akadnak, akik tavak, folyók partján, erdők szélén dobják ki az építkezési törmeléket.

Nem éri meg kidobni a szemetet a természetbe – harmincezer lejnél is magasabb lehet érte a bírság
2026. április 07., kedd

Az államfő elé terjesztette jelöltjeit az igazságügyi miniszter

Radu Marinescu igazságügyi miniszter a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) ügyészi részlegének véleményezése hiányában Alex Florențát javasolja a DIICOT főügyész-helyettesi tisztségére, Marius Voineagot a legfőbb ügyész helyettesi posztjára.

Az államfő elé terjesztette jelöltjeit az igazságügyi miniszter
2026. április 07., kedd

Visszavonták a Realitatea Plus műsorszolgáltatási jogosultságát

Visszavonta a Realitatea Plus műsorszolgáltatási engedélyét az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) – írja az Agerpres.

Visszavonták a Realitatea Plus műsorszolgáltatási jogosultságát
Hirdetés
2026. április 07., kedd

Egyesült Államokkal való együttműködés fontosságát hangsúlyozta Orbán Viktor

Az Egyesült Államokkal való stratégiai együttműködés fontosságát hangsúlyozta, valamint a gazdasági és energetikai kapcsolatok erősödéséről beszélt Orbán Viktor kedden Budapesten, J.D. Vance-szel közösen tartott sajtótájékoztatóján.

Egyesült Államokkal való együttműködés fontosságát hangsúlyozta Orbán Viktor
2026. április 07., kedd

Harminc sofőr búcsúzott jogosítványától az ünnepi ellenőrzéseken

Több száz szankció, tucatnyi bevont jogosítvány és számos közlekedési bűncselekmény – ez a mérlege az ünnepi időszak rendőri ellenőrzéseinek Hargita megyében is.

Harminc sofőr búcsúzott jogosítványától az ünnepi ellenőrzéseken
2026. április 07., kedd

Négy gyergyószentmiklósi utca felújítása és Gyilkostó közművesítése került közelebb

Rendkívüli ülésen hozott döntéseket Gyergyószentmiklós képviselő-testülete két nagyvolumenű beruházás előkészítése kapcsán. A szándék szerint Gyilkostón a közművesítés kap új lendületet, és közel 4800 méternyi út korszerűsítése is közelebb került.

Négy gyergyószentmiklósi utca felújítása és Gyilkostó közművesítése került közelebb
Hirdetés