
Fotó: RMDSZ
Antal Lóránt, Hargita megye RMDSZ-es szenátora az elmúlt négy évben a szenátus energiaügyi bizottságának elnökeként dolgozott. Fontos szerepet tölt be a bizottság, hiszen – ahogy ő is hangsúlyozza – megfelelő energiaellátás nélkül erős gazdaság sem létezhet.
2024. november 06., 08:302024. november 06., 08:30
„Friss adatok szerint 2024 második negyedévében Románia lett az EU legnagyobb földgázkitermelője, maga mögé utasítva Hollandiát. 2027-től, amikor a fekete-tengeri Neptun Deep gázmező is termelni kezd, Románia jelenlegi földgáztermelésének dupláját érheti el. Ez egyértelműen mutatja, hogy
– mondta Antal.
A szenátor mégis rávilágított, hogy az ország gazdasági helyzete nem tükrözi ezt a lehetőséget. Júliusban indította el az energymap.ro oldalt, ahol országos szinten, megyékre lebontva elérhetők a három évre visszamenő energiafogyasztási adatok. Az adatokból kitűnik: az energiafogyasztás csökkent, 2021 és 2023 között az ipari gázfelhasználás közel negyedével esett vissza Romániában.
Az energymap.ro adatai alapján számos iparilag aktív megyében, mint Maros, Olt, Galac vagy Tulcea, 50–90%-kal csökkent a földgázfogyasztás – ez az ipari hanyatlás jele” – hangsúlyozta Antal.
Fotó: RMDSZ
A szenátor hozzátetette: „Románia azzal is szembe kell nézzen, hogy nincs egy érvényes energiastratégiája. Ennek hiányában az energetikai vállalatok nem rendelkeztek egy iránytűvel, amely megmutassa, hogy milyen fejlesztésekre van szükség az energiahálózatokban.
Antal kifejtette, hogy a román gazdaságnak olyan közpolitikákra van szüksége, amelyek támogatják a kis- és középvállalkozásokat, és biztosítják a megfizethető és biztonságos energiához való hozzáférést. „Még a kormánykoalíció tagjaként az RMDSZ vezette be a kormányprogramba az újraiparosítás fogalmát. Az újraiparosítás azokról a kkv-król kell szóljon, akik helyi szinten hozzáadott értéket teremtenek. Még akkor elmondtuk, hogy ahhoz, hogy ez megtörténjen,
Az RMDSZ azon dolgozott, hogy Erdély-szerte, Székelyföldön és Hargita megyében megvalósuljanak ezek a fejlesztések. Udvarhelyszéken például 72 millió lej értékben építünk földgázhálózatokat 9 településen.”
Fotó: RMDSZ
A szenátor megjegyezte: „Az EU-nak meg kell értenie a júniusi választások üzenetét: az európai állampolgárok nemet mondtak az erőltetett zöldülésnek.
November 24-én és december 1-én itt az alkalom, hogy olyan képviseletet biztosítsunk a bukaresti parlamentben, amely támogatja a székelyföldi energetikai hálózatok és vállalkozásaink megerősítését, támogatja egy új energiastratégia kidolgozását, az ésszerű tervezést – ez az RMDSZ célja.”
(X – fizetett hirdetés)
Készült az RMDSZ megbízásából, MFC-azonosító: 13240004.
Comandat de UDMR, cod MFC: 13240004.
Maroshévízen egy kereskedelmi egység alagsorába folyt be a víz, a szivattyúzáshoz a helyi hivatásos tűzoltókat riasztották.
A szombat délutáni rendkívül heves esőzések, viharok következtében Kovászna megye több helyszínén is szükség volt a Kovászna megyei tűzoltóság egységeinek segítségére.
Baleset történt Sepsiszentgyörgy kézdivásárhelyi kijáratánál a 13E országúton. Az ütközés következtében hat embert szállítottak kórházba és forgalomkorlátozást vezettek be.
Nicușor Dan államelnök szombaton megerősítette, hogy a pénteken felrobbant tengeri drón ukrán eredetű, de hangsúlyozta, hogy Oroszország a felelős a Romániát érintő helyzetért.
Bántalmaztak egy férfit és eltulajdonították az áldozat kerékpárját szombaton hajnalban Marosludason. Az elkövetők előzetesbe kerültek.
Narancs jelzésű viharriasztást követően több településen is intenzív felhőszakadással érkezett meg a viharos időjárás. A vihar által érintett települések lakóit Ro-Alert üzenetben is figyelmeztették a hatóságok.
Minden, ebben az időszakban elkészülő bölcsőde felvehet majd állami költségvetésből fizetett személyzetet, hogy ősztől elkezdhesse működését – jelentette ki szombaton Ilie Bolojan.
A Déli- és a Keleti-Kárpátokra, Munténiára, Dobrudzsára és Moldvára érvényes fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Több folyó is kiléphet a medréből az esőzések következtében szombaton és vasárnap. Székelyföldi folyók is érintettek.
Maros megye területén narancssárga kódjelzésű riasztást adtak ki záporokra, zivatarokra vonatkozóan, helyenként jégesőre is számítani lehet. Hasonló riasztás van érvényben Csíkszékre is.