Egy Európa több országára kiterjedő tanulmány készült, mely szerint a romániai lakosság átlagosan 18%-al többet fizet a hőenergia előállításáért, mint nyugati szomszédaik.
2009. december 01., 13:312009. december 01., 13:31
2009. december 01., 14:562009. december 01., 14:56
Nálunk átlagosan 60 euróba, azaz 252 lejbe kerül egy gigakalória, olyan körülmények között, amikor az egy főre jutó bruttó nemzeti össztermék 6334 euró. Nem mellékes, hogy Németországban 60 euró a gigakalória ára, és 30428 euró az egy főre eső PIB.
További példákat is lehet hozni: Finnországban 59 euró egy gigakalória, és 35.094 euró az egy főre jutó bruttó nemzeti össztermék, illetve ezt a két számot tekintve a hollandok, belgák a legboldogabbak, ahol 36 euró a Gcal értéke, és 48261 a PIB-é. Továbbá Litvánia, Dánia is jobban áll, ezekben az országokban is szintén olcsóbb a fűtés, mint Romániában.
Közismerten a román lakosság segítségére siet rendszeresen az állam, és jelentős százalékban támogatja az előállítási árat, ami azt jelenti, hogy a lakók adott esetben akár ennél 48%-al is kevesebbet fizetnek. Az intézkedés viszont jelentős terhet ró az állam nyakára, melyet könnyedén el lehetne más célokra is költeni. A tanulmány szerint azért vagyunk drágák, mert az országban egyetlen település fűtéshálózata sincsen teljesen felújítva. Székelyudvarhelyi körképünk során azt is kiderítettük, hogy a gazdasági válságnak, illetve a lakók hanyagságának betudhatóan sok a tartozó, az adós család. Olyan eset is volt, amikor 10000 lejjel tartozott egy háztartás a lakóbizottságnak.
A témáról bővebben a szerdai Udvarhelyi Híradóban.
Az udvarterek városa is táncra perdült a Tánc világnapján, ugyanis április 29-én, kedden díjazták a Táncoló Kézdivásárhely névvel hirdetett online táncverseny legnépszerűbb produkcióit a Wegener-parkban.
Szűrők és spéci naptávcsövek segítségével lehet megnézni a napot Marosvásárhelyen május 3-án, szombaton délben, de érdemes estére is kint maradni, mert a csillagokat, holdat is megmutatják a hozzáértők.
Összedőlt a maroshévízi Urmánczy-födeles híd április 30-án, szerdán. Az építmény 156 évig állt, állapota az évek múlásával romlott, a lakosság kérésére 2020-ban tetőzetet cseréltek és deszkákat pótoltak, most pedig megsemmisült.
Két villámcsődülettel ünnepelt kedden, a tánc világnapján a Maros Művészegyüttes két társulata Marosvásárhelyen.
A május elsejei hosszú hétvégén jó idő lesz, a sokéves átlagnál helyenként jóval magasabb hőmérsékletekkel, de a hegyekben és dombvidéken elszórtan átmeneti légköri instabilitás is előfordulhat.
Tetten érték egy 32 éves férfit Besztercén, miközben nagy mennyiségű kábítószert árusított, ráadásul munkahelyén, egy fodrászszalonban, még több drogot találtak. A DIICOT nyomoz, a gyanúsított előzetes letartóztatásba került.
A szerdai tanórák után négynapos minivakáció kezdődik az iskolások számára. Az oktatás a május elsejei hosszú hétvége után, hétfőn folytatódik.
Romániában messze elmarad a kanyaró elleni átoltottság mértéke az európai átlagtól, miközben a legtöbb megbetegedés itt történik. A kétségbeejtő helyzet viszont nem csak a kanyaró elleni oltással kapcsolatos tévhitek terjedésével magyarázható.
Gyerekek énekétől lesz hangos a kézdivásárhelyi református templom április 30-án, szerdán. Az előző évek gyakorlatához képest ugyanis ott tartják a Kisiskolás Népdalcsoportok Találkozójának soron következő, hetedik kiadását.