Anger Zsolt
Fotó: Barabás Ákos
Utolsó előtti bemutatóját tartja ebben az évadban a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház csütörtök este hét órától. A Főfőnököt – Lars von Trier, dán filmrendező első és egyetlen vígjátékát – Anger Zsolt magyarországi színész-rendező állította színpadra.
2018. május 08., 19:282018. május 08., 19:28
2018. május 09., 15:442018. május 09., 15:44
Helyi kezdeményezés eredményeként kezdődött el a Tomcsa Sándor Színház új darabjának színpadra állítása. Az ötletgazda a Jászai Mari-díjas vendégművésszel már korábban is együttműködő színész, Barabás Árpád „Freddy” volt, aki a gyergyói társulatnál Anger Zsolt két egymást követő évadbeli rendezésében is főszerepet játszott.
„Én a filmekből, színpadról ismertem eddig, nem voltam vele közvetlen viszonyban, de folyamatosan hallgattam róla a regéket, amelyek meggyőztek. Freddy váltig állította, hogy nagyon jó volt vele dolgozni, és hogy ezt a többieknek is meg kell tapasztalniuk, ezért feltétlenül hívjuk el. Örvendek, hogy végül most jött létre az együttműködés, mert nagyon talál az egész évadhoz, szép lecsengést ad neki ez az előadás. Nem mellékesen
– mondta elöljáróban Zakariás Zalán művészeti igazgató.
A bemutató előtti sajtótájékoztatón Anger Zsolt kitért arra, hogy Freddyvel úgymond egy nyelvet beszélnek, és ugyanazok a vágyaik is a színházcsinálással kapcsolatban. Beszélt arról is, hogy még soha nem szedte elő régi rendezését, de amikor szóba került az itteni közös munka lehetősége, a színészek fotóiból „valahogy kirajzolódott, hogy
Sikeres volt, és hat évig műsoron volt, de maradt egy hiányérzet bennem, és sokszor foglalkoztatott, hogy ha még egyszer lenne rá módom, mit csinálnék másképp. Hát eljött az idő.” A szereposztást is a távolból végezte el, ugyancsak a fotók alapján, és később, az első olvasópróbán bebizonyosodott, hogy mindenkire illik az adott figura, minek következtében „a szöveg rögtön életre kelt”.
Fotó: Barabás Ákos
Anger Zsolt szerint épp annyira lehetetlen ez az előadás, mint Lars von Trier neve mellett a vígjáték. Fura darabról van szó, melynek egy színész a főszereplője, aki soha nem tud civilként viselkedni, a zseni és dilettáns közötti hajszálvékony mezsgyén egyensúlyoz, és arra használja kvalitásait, hogy becsapjon másokat. Egy óriási csalásról szól az egész sztori. Ennek megfelelően a főhős kalandjait is próbálták eltúlzottan – hol filmes vágásokkal, hol teátrálisan – megjeleníteni, „de higgyék el,
És nincs annál szórakoztatóbb, mint gúnyt űzni a köldöknézős művészkedésből” – idézett a darabból a rendező, utalva arra, hogy aki nem akar gondolkodni, sokat fog nevetni rajta,
és hogy a legnagyobb probléma az, ha nem tudunk egymáshoz őszintén közeledni”. Anger Zsolt elismerte, hogy az előadás újrarendezését követelő hiányérzetet sikerült maradéktalanul kiiktatnia – egy pörkölthasonlattal élve „a só-bors mellé került bele csípős is, mert úgy az igazi. Ez főleg a két főszereplőnek, Barabás Árpádnak és a szabadúszó Kozma Attilának köszönhető, akik elképesztő energiákkal játszanak, és sikerült mindent elmondaniuk, amit erről a darabról én gondoltam valaha, sőt általuk új gondolataim is támadtak” – fogalmazott.
Fotó: Barabás Ákos
Anger Zsolt saját csapatával szállt be a munkafolyamatba. „Erdős Jula díszlettervező a lehető legegyszerűbb teret hozta létre, színek is alig vannak. Úgy kell elképzelni, mintha egy fehér festővásznat adna, amelyet a színészekkel festhetek tele” – magyarázta. A szintén magyarországi Mettler Emese most debütál jelmeztervezőként, eredetileg ugyanis sminkes, csakhogy Fekete Kata, akivel Anger már majdnem húsz éve dolgozik együtt, beteget jelentett.
„Mivel magam is színész vagyok eredetileg, nálam fontos szempont, hogy a színész kényelmesen érezze magát. Ezért szeretek olyan alkotótársakat bevonni, akik maximálisan együttérzők. Mivel kortárs színházat próbálunk csinálni,
Érdekes játék, hogy miként járulhatnak hozzá a hétköznapi tárgyak, jelenségek ehhez a karikatúrához, amelynek elemei mindig valóságosak, és ebben benne is van a darab lényege: a valóságban is létező indulatoknak, szituációknak egy olyan mozaikja, amellyel a realitás egyszer csak szürreális komédiává változik.”
A jövő évadban is műsoron lesz
Nagy Pál, a Tomcsa Sándor Színház igazgatója végül arra hívta fel a figyelmet, hogy a nagyszínpadi előadást a bemutatón kívül még egyszer fogják játszani ebben az évadban, május 21-én, és átviszik a következő színházi időszakra, amelynek műsortervét most állítják össze. „Akár egy kapocselőadás is lehetne ez, hiszen a felnőtt- és diákbérletbe egyaránt beillik” – summázta.
Noha idén 18 napos rendezvénysorozat volt a városünnep, és egybeesett minden idők legnagyobb sepsiszentgyörgyi sporteseményével, a jégkorong-világbajnoksággal, de így is emlékezetes marad az idei Szent György Napok.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Számos utcában nyomáscsökkenés és vízhiány léphet fel május 14-én, szerdán Csíkszeredában. A vízszünetre munkálatok miatt kell számítani – értesít a Harvíz Rt sajtóosztálya.
Ismét hideg reggelre ébredtünk, a májusi hidegfront tovább érezteti hatását.
Kedden kezdődik a másodikosok országos képességfelmérője az anyanyelv és irodalom tantárggyal.
Lezárult az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza. Háromszéken és Maros megyében minden magyar osztály megalakulhat, amelyet beterveztek, de sehol nincs túljelentkezés. Olyan is van, amely létszám alatt indulna el.
Egy személy elhunyt, egy nő és egy kisgyermek pedig megsérült, miután egy jármű az A1-es autópálya leállósávján nekiütközött egy kamionnak.
Hatalmas mennyiségű építési törmelék keletkezik Sepsiszentgyörgyön a volt Bodok hotel bontása, illetve a volt tyúkfarm felszámolása nyomán a hulladéknak egy külön lerakótelepet létesített a város az egykori szeméttelep szomszédságában.
szóljon hozzá!