
Fotó: Gecse Noémi
A nyolcvanas években még működött Hargita megyében bibliobusz, a könyvtár járműve „házhoz vitte” az eldugottabb településeken a szellemi táplálékot. A szakemberek szerint a mozgó könyvtárra most is szükség lenne, a községközpontoktól és a községi könyvtáraktól távol eső települések lakói örülnének a lehetőségnek.
2018. január 15., 18:392018. január 15., 18:39
2018. január 15., 18:432018. január 15., 18:43
Magyarországon több térségben működik, és egy sajtótudósítás szerint 2009-ben Kolozs megyében is munkába állt egy mozgó könyvtár, bibliobusz. Hargita megyében is volt korábban ilyen, hosszú éveken át járta előbb Csík, majd Udvarhely térségében is a falvakat.
Török Edit, a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár munkatársa az évekkel ezelőtt Kocsis Mihállyal folytatott beszélgetéséből idézte fel számunkra a bibliobusz történetét. Kocsis Mihály 1963 és 1968 között volt a jelenlegi könyvtár jogelődjének igazgatója Csíkszeredában, és tevékenysége legfontosabb megvalósításának tartotta a mandátuma alatt elindított, majd a megyésítés után is sokáig működő mozgó könyvtárat.
– ismertette Török Edit.
Megtudtuk, a bibliobuszok útba ejtették a Gyimes-völgyét – Bükkhavast, Hidegséget –, a Kászonok falvait, kijártak Hargitafürdőre. Szerepelt az útvonalban többek között Szentimre, Lázárfalva, Menaság, Bánkfalva, Csatószeg, Szentlélek és Mindszent, s mivel a sofőr és könyvtáros felesége homoródalmásiak voltak, az egész Homoród-mentét is hosszan bejárták.
Kocsis Mihály elmesélte, nagy népszerűségnek örvendett a mozgó könyvtár.
– idézte fel beszélgetésükből Török Edit. Amint a könyvtár akkori vezetője mondta, a bibliobuszok a hetvenes években voltak a legnépszerűbbek, de még a nyolcvanas években is működtek.
Szükség lenne rá
A Kájoni János Megyei Könyvtár munkatársa még elmesélte, egy csíkszentimrei származású könyvtáros osztotta meg vele, hogy gyermekkorában mekkora élmény volt számára a mozgó könyvtár, annak érkezése, hogy felszállhattak a buszba és válogathattak a könyvek között. Török Edit szerint egyes eldugottabb, a községközpontoktól távol lévő települések lakóinak olvasmánnyal való ellátására most is jó szolgálatot tenne egy bibliobusz, például Pottyondon vagy a Homoród-menti településeken minden bizonnyal örülnének egy ilyen lehetőségnek.
A megyei könyvtár vidéki könyvtárakkal foglalkozó munkatársa, Bedő Melinda egy korábbi beszélgetésünk során szintén úgy vélte, szükség lenne egy mozgó könyvtárra és mint mondta, fenntartó intézményük, a Hargita megyei önkormányzat nem is zárkózott el az ötlet elől. A közeljövőben azonban biztosan nem vág neki ismét a megye útjainak egy bibliobusz, amint ugyanis a megyei könyvtárban megtudtuk, jelenleg számos más projekten dolgoznak, és a személyzet sem lenne elegendő egy ilyen mozgó könyvtár elindításához.
Ismét emelkedni fog a vonatjegyek ára decemberben, négy hónappal a legutóbbi, nyáron bevezetett áremelés után. Az újabb áremelést az inflációval indokolják, és csaknem 10 százalékos lesz.
A Román Rendőrség szerdán országos akciókat hajt végre az ember- és gyermekkereskedelemre, gyermekpornográfiára, kábítószer-kereskedelemre és informatikai bűnözésre szakosodott szervezett bűnözői csoportok felszámolása érdekében.
Idegen drónt észleltek Románia légterében szerdára virradóan – jelentette be szerdán reggel a védelmi minisztérium. Az incidens következtében több vadászgépet küldtek fel, és Ro-Alert üzenetben riasztották a lakosságot.
Súlyos kutyatámadás történt Zetelaka határában, ahol egy juhnyáj őrző ebei rontottak rá egy tehénpásztorra. Az áldozat súlyos fejsérüléseket szenvedett, akit többórás műtétnek vetettek alá a székelyudvarhelyi kórházban.
Ludovic Orban szerint Nicușor Dan államfő kezdeményezte az elnöki tanácsadói tisztségből való felmentését, miután volt egy kisebb nézeteltérésük Orban egyik nyilatkozata miatt.
Lesz-e pénz mezőgazdasági támogatásokra, lesz-e pénz aszfaltra? – ezekről a témákról és más fontos kérdésekről beszélt Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő a Rádió GaGának adott interjúban.
A koalícióban szerdán lezárják a tárgyalásokat a bírói és ügyészi különnyugdíjakkal kapcsolatos törvénytervezetről – jelentette ki kedden Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nem tért haza kedden az iskolából egy 12 éves lány Marosvásárhelyen. Aki bármit tud róla jelezze a hatóságoknak.
Háromszintes, panorámakabinnal ellátott hegyi menedék építése kezdődik meg a Bodoki-hegységben. Kovászna Megye Tanácsa egy marosvásárhelyi építő céggel kötött szerződést a kivitelezésre.
Villanyoszlopnak ütközött egy személygépkocsi a Mikefalvához tartozó Abosfalván kedd délután. Az autóban utazók közül hárman sérültek meg, egyik életveszélyesen, őt helikopterrel szállították a marosvásárhelyi kórházba.
szóljon hozzá!