Hirdetés
Hirdetés

Amikor házhoz is lehet mesét rendelni

•  Fotó: Holnemvolt Székelyföldi Mesefesztivál

Fotó: Holnemvolt Székelyföldi Mesefesztivál

A programhelyszínek szempontjából főként Benedek Elek szőlőföldjére, Háromszékre helyezi a hangsúlyt a IX. kiadásához érkező, szeptember 23-a és október 3-a között zajló Holnemvolt Székelyföldi Mesefesztivál, de több megyében lesznek programok.

Székelyhon

2024. szeptember 20., 12:092024. szeptember 20., 12:09

A Holnemvolt Székelyföldi Mesefesztivált a Székelyföldön élő oktató-nevelő szakma, az értelmiségiek, szülők és vállalkozók igénye hívta életre 2016-ban. Méltó folytatója kíván lenni Elek apó munkásságának a mesék éltető erejének népszerűsítésében, mi több, a mesék „üzeneteinek” átadásában is.

A fő helyszín Kovászna megye, de Csíkszeredában, Csíkszentdomokoson, Brassóban, sőt – a fesztivál nevére némileg rácáfolva – Nagyváradon is lesznek programok.

Hirdetés

Az olvasóvá nevelésre alkalmas rendezvény által közvetített értékrend, amit a népmesék több száz éves bölcsessége hordoz,

Idézet
nemcsak szórakoztat, feszültséget, szorongást old és üdít, hanem a világban létező összes emberi problémára megoldást kínál

– vallja a szervező Tipe Tupa Egyesület vezetője, Szabó Enikő meseterapeuta. Ráadásul a résztvevők megismerik saját anyanyelvi kultúrájuk eddig talán számukra rejtett oldalát, bővül a szókincsük, és késztetést kapnak a mesehallgatásra.

A szervezők az élőszavas mesélés meggyökereztetését, az anyanyelvi kultúra ápolását, az olvasóvá nevelést, a közösségépítést és a lelki egészség fenntartását tekintik fő célkitűzésüknek.

Kádár Annamária és Szabó Enikő •  Fotó: Szabó Enikő személyes archívuma Galéria

Kádár Annamária és Szabó Enikő

Fotó: Szabó Enikő személyes archívuma

Kamaszok fókuszban

Idén a szeretetnyelvek és különösen az elismerő szavak témáját járják körül helyi és nemzetközi szakértőkkel. Elsősorban a kamaszok állnak a figyelem fókuszában, de természetesen kisgyerekekhez és felnőttekhez is szól a fesztivál.

Az élőszavas mesélések mellett szakmai műhelymunkák, képzések, előadások során sajátíthatják el a szülők, pedagógusok, mesemondók, könyvtárosok, pszichológusok a mesemondás csínját-bínját, illetve jótékony hatásait.

Tavaly mintegy 3500 gyerek és felnőtt vett részt a programjaikon – tudtuk meg Szabó Enikőtől.

Az idei kiadásra a magyarországi szakemberek közül Klitsie-Szabad Boglárka és dr. Zalka Csenge Virág mesemondók, Boldizsár Ildikó és Élő Fruzsina meseterapeuták, valamint Mészáros Piró addiktológus, mese- és művészetterapeuta fogadta el a meghívást; itthonról Kádár Annamária mesepszichológus, Csavar-Mátis Katalin és Szabó Meca meseterapeuták, Rotundu Cojocaru Mirela, Bedőházi Beáta, Magda Raluca Minoiu mesemondók, valamint Demeter Éva és Bajzáth Mária mesepedagógusok. Ugyanakkor Szabó Enikő is értekezik az alkotó-fejlesztő mesékről A szívemből énekelek címmel, és A vasfejű farkas meseműhelyt is ő vezeti.

Idén is lesz Meseláng

A fesztivál egyik érdekes színfoltját képezi a meserendelés (Házhoz megy a mese), amivel óvodás és iskolás csoportok élhetnek, csakhogy igyekezni kell, mert a programokra szánt idősáv kezd betelni, de például Demeter Éva A telhetetlen hernyócska című interaktív bábjátékára még lehet jelentkezni. Boldizsár Ildikó, Klitsie-Szabad Boglárka és Zalka Csenge Virág előadásai helyszínéül a Bod Péter Megyei Könyvtár szolgál szeptember 24-én és 25-én 18 órától, szeptember 30-án, a magyar népmese napján pedig 17 órától. Emellett Boldizsár Ildikó a kézdivásárhelyi Vigadóban (szeptember 25., 19 óra) és Csíkszeredában (szeptember 25., 16 óra, Szakszervezetek Művelődési Háza) is tart előadást, Kádár Annamária pedig Kovásznán október 2-án.

Szabó Enikő ezúttal műhelymunkát is vezet •  Fotó: Szabó Enikő személyes archívuma Galéria

Szabó Enikő ezúttal műhelymunkát is vezet

Fotó: Szabó Enikő személyes archívuma

„Hozz magaddal te is egy mesét, egy történetet! Meséld el magad, vagy csak hallgass meg néhány jó sztorit jó társaságban!” mottóval idén is meghirdetik a Meseláng című közösségi mesemondást.

Szeptember 24-én 20 órától a sepsiszentgyörgyi Park Hotel kertjébe, szeptember 25-én 20.30-tól a kézdivásárhelyi Lecsóházba, szeptember 30-án 20.30-tól pedig az ugyancsak sepsiszentgyörgyi Izabella Butique Hotel teraszára.

Az ezeken való részvétel természetesen ingyenes, a gyerekek szüleinek 10 lejébe kerül a „házhoz” hívott mese, míg az előadásokra 25-50 lejes belépőt kell váltani.

A mesefesztivál keretében képzéseket is szerveznek online vagy fizikai jelenléttel, többnyire Sepsiszentgyörgyön, de Mészáros Piró Függők családi mintázata és a sorsfordítás lehetőségei meseterápiával című workshopja Csíkszeredában zajlik. A részletes program itt is böngészhető.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 21., szombat

Mintegy 20 hektáron ég a száraz növényzet Galócáson

Száraz növényzet gyúlt ki a Hargita megyei Galócás községben, a tűz mintegy 20 hektáros területet érint.

Mintegy 20 hektáron ég a száraz növényzet Galócáson
Hirdetés
2026. március 21., szombat

Három szivart is rejtett a Szent Miklós templom toronygömbje

A gyergyószentmiklósi Szent Miklós római katolikus templom tornyának felújítása miatt emelték le a keresztet és a toronygömböt, amiből érdekes, 1868-ban oda elhelyezett tárgyak kerültek elő. Ezek májusig a múzeumban tekinthetők meg.

Három szivart is rejtett a Szent Miklós templom toronygömbje
2026. március 21., szombat

Eljárást indítottak egy román nővel szemben egy brit tengeralattjáró-bázisnál történt incidens kapcsán

Eljárás indult egy iráni férfi és egy román nő ellen, miután megpróbáltak bejutni az Egyesült Királyság nukleáris elrettentő rendszerének egyik kulcsfontosságú haditengerészeti támaszpontjára – jelentette szombaton a PA Media és a dpa.

Eljárást indítottak egy román nővel szemben egy brit tengeralattjáró-bázisnál történt incidens kapcsán
2026. március 21., szombat

Folytatódnak szerdán elsüllyedt vontatóhajó kutató műveletei a Midia kikötő térségében

A román haditengerészet szombaton is folytatja a Midia kikötő térségében elsüllyedt Astana vontatóhajó balesetének kutató-mentő műveleteit – közölte a védelmi minisztérium.

Folytatódnak szerdán elsüllyedt vontatóhajó kutató műveletei a Midia kikötő térségében
Hirdetés
2026. március 21., szombat

Súlyos buszbaleset történt Galac megyében: egy személy életét vesztette, 14-en megsérültek

Egy autóbusz borult fel szombaton az 581-es európai úton, Galac és Vaslui megye határán: többen megsérültek, egy személy pedig életét vesztette.

Súlyos buszbaleset történt Galac megyében: egy személy életét vesztette, 14-en megsérültek
2026. március 21., szombat

Már minden kúton 9 lej fölött van az üzemanyag ára

Nem maradt egyetlen olyan töltőállomás Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában és Gyergyószentmiklóson sem, ahol 9 lejnél olcsóbban lehetne tankolni: a legfrissebb adatok szerint minden nagy szolgáltatónál átlépte ezt a határt az üzemanyag ára.

Már minden kúton 9 lej fölött van az üzemanyag ára
2026. március 20., péntek

Új lehetőségeket körvonalazott a székelyföldi gazdák számára a Sepsiszentgyörgyre látogató magyar agrárminiszter

Székelyudvarhely után Sepsiszentgyörgyre is ellátogatott Nagy István magyar agrárminiszter, hogy a gazdákat érintő kihívásokra válaszokat adjon, és megoldásokat körvonalazzon.

Új lehetőségeket körvonalazott a székelyföldi gazdák számára a Sepsiszentgyörgyre látogató magyar agrárminiszter
Hirdetés
2026. március 20., péntek

Romlik a lakosság vásárlóereje, a világjárvány óta nem volt ekkora visszaesés a kiskereskedelemben

A kiskereskedelmi forgalom 2026 januárjában 6,5 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest Romániában, ami a világjárvány óta a legnagyobb visszaesés.

Romlik a lakosság vásárlóereje, a világjárvány óta nem volt ekkora visszaesés a kiskereskedelemben
2026. március 20., péntek

Elaludt a sofőr, baleset történt Máréfalván

Anyagi károkkal járó baleset történt Máréfalván pénteken – tudtuk meg a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányságnál érdeklődve.

Elaludt a sofőr, baleset történt Máréfalván
2026. március 20., péntek

Magyarország mezőgazdasági minisztere: bízzanak a hazai termelők keze munkájának eredményében

A gazdákat fenyegető veszélyekre, illetve az ezekkel szembeni védekezési lehetőségekre hívta fel a figyelmet pénteken Nagy István, Magyarország agrárminisztere Székelyudvarhelyen, a Székelyföldi Gazdaszervezetek Egyeztető Fórumán.

Magyarország mezőgazdasági minisztere: bízzanak a hazai termelők keze munkájának eredményében
Hirdetés