
A Bolyai épületének felújítása miatt kellett máshol elhelyezni a diákokat. Archív
Fotó: Haáz Vince
A Bolyai Farkas Gimnázium elemis diákjai számára a marosvásárhelyi Makariás-ház oktatási intézménnyé alakítása jelenthetne megoldást, hiszen jelenleg a Bolyai épületének felújítása miatt más iskolákban vannak elhelyezve. A Makariás-ház szomszédainak egy része azonban nem hajlandó beleegyezni az épület funkcióváltásába, hiába van meg a terv és az anyagi keret is hozzá.
2020. február 08., 18:182020. február 08., 18:18
2020. február 08., 18:292020. február 08., 18:29
A marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnázium régi bentlakásépületének első emeletét szinte teljesen felújították, a földszint és a második emelet kilencven százalékban készen van, de még nem költözhetnek át az osztályok, amíg nem kerül átadásra az épületszárny – tudtuk meg az iskola igazgatójától, Mátéfi Istvántól. Hátravan még többek között az udvar felől egy mozgássérült-feljáró és lift elkészítése is. Az épületszárny átadása 2020 augusztusára van ütemezve, így nincsenek késésben a munkálatokkal, ám
– részletezte Mátéfi István. Az elemisek a 6-os, illetve a 7-es iskolákban kaptak helyet addig, amíg a felújítások zajlanak, de ők csak akkor költözhetnének vissza a Bolyai épületébe, ha a főszárny felújításával is meglesznek, ez azonban csak szakaszosan fog megvalósulni.
„Lehet, hogy akadt pár szülő, aki emiatt meggondolta tavaly az iratkozást, de
Sokak számára fontos a Bolyai-brand is, de legtöbben tanítót választanak, és mivel jó tanítóink vannak, tavaly is 29-en iratkoztak az előkészítőnkbe” – fejtette ki az igazgató.
Megoldást jelenthetne az elemis diákok számára a marosvásárhelyi református egyházközséghez tartozó Makariás-ház oktatási intézménnyé alakítása, amely az egykori Szent György utca – ma Forradalom utca – nyugati során áll. Erre azonban a közeljövőben még nincs lehetőség, mert
– magyarázta lapunk megkeresésére Ballai Zoltán, az egyházkerület gazdasági tanácsosa.
A marosvásárhelyi Makariás-ház
Fotó: Haáz Vince
„Bár annak idején is működött itt speciális oktatás, a szomszédok egy része nem egyezik bele abba, hogy iskola működjön a házban, sőt egy bölcsődét is tervezünk oda, mert nagy szükség van erre Marosvásárhelyen” – mondta el a gazdasági tanácsos. Mivel a ház tetőszerkezete fából készült annak idején, ezt a részt teljesen újra kellene építeni a mai szabványoknak megfelelően ahhoz, hogy funkcióváltás történjen az épületben.
hogy beleegyezzenek a felújításba, hogy megkaphassák végre a szükséges engedélyeket – tette hozzá Ballai Zoltán.
A Forradalom utca nevezetessége
A Makariás-ház építéstörténetére vonatkozó konkrét adatok nem állnak rendelkezésünkre, de az 1700-as évek derekán Marosvásárhelyre érkező Makariás Walles Jánossal kapcsolatos kutatások arra utalnak, hogy egy elhúzódó építési folyamatról van szó, amely valószínűleg az 1770-es évek elején ért véget. A barokk épületet 1813-ban Teleki József vásárolta meg. Az 1850-es években Engel József orvos tulajdonába került, majd 1864-ben Engeltől a helybéli református egyházközség vásárolta meg, és leánygimnáziummá alakíttatta az épületet. A gimnázium három évtizedig működött itt. 1896. június 24-én a ház csaknem teljesen leégett egy tűzvész következtében, de az egyházközség még ezen a nyáron hozzálátott a javítási munkálatokhoz. Az épület mai arculatát tulajdonképpen ennek az 1896-os gyökeres átalakításnak köszönheti, amelynek során a 18. századi épület hangsúlyosan neobarokk jelleget nyert. Az épület kiugratott tetőszerkezetét a műemlék jellegétől teljesen idegen, kék lemezekkel fedték le a legutóbbi felújítás során.
Az oszakai világkiállításon figyeltek fel a román pavilonnál a hargitafürdői sípálya-komplexum projektjére a befektetők, akik személyesen is ellátogatott Csíkcsicsóba. Hétfőn utaztak vissza Japánba.
Noha csak anyagi kárral járt az a baleset, amelyet egy fiatal sofőr okozott Botoşani-ban, mégsem tudták mellőzni a rendőrséget, így pénzbírság és jogosítványfelfüggesztés lett a vége. Magyarázat: pont egy rendőrmotornak ütközött neki a 26 éves autóvezető.
Sporteseményeket támogatnak, ugyanakkor 600 ezer lejes költségvetés-kiegészítést biztosítanak a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóságak – döntötték el hétfői ülésükön Hargita Megye Tanácsának (HMT) képviselői.
A pénzbírság és a helyi rendőrök sem rettentik el a kéregetőket, akikből egyre több van Marosvásárhely belvárosában.
Nem szervez többé szilveszteri tűzijátékot a város főterén Brassó önkormányzata, helyette lézer show-val készülnek. George Scripcaru polgármester szerint a döntést a háziállatok védelmében hozták meg.
Az ügyészek vádemelés nélkül lezárták a nyomozást annak a fogorvosnak az ügyében, akiről korábban azt gyanították, hogy jogosítvány nélkül és drogos állapotban vezetve neki akart hajtani a bukaresti orosz nagykövetség bejárati kapujának.
Elkezdődtek a Nagyszeben–Pitești autópálya 2. szakaszára (Bojca – Cornetu) tervezett 900 méter hosszú Robești alagút megépítéséhez szükséges robbantási munkálatok – jelentette be hétfőn a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) igazgatója.
Balesetben hunyt el egy gyergyószentmiklósi édesapa vasárnap, özvegyen maradt felesége pedig intenzív osztályon fekszik, miután életmentő műtétet végeztek el rajta. Őt két kislány várja haza. Az összetört család megsegítésére adománygyűjtést szerveznek.
Telkeket vásárol a sepsiszentgyörgyi önkormányzat a helybéli történelmi egyházaktól a szépmezői ipari park bővítése céljából.
Szeptemberben mindhárom fajta italcsomagolás esetében - műanyag, alumínium és üveg - meghaladta a 90 százalékot a visszaváltási arány - közölte hétfőn a betétdíjas visszaváltási rendszert (SGR) működtető RetuRO vállalat.
szóljon hozzá!