
Nem sokat dolgozhattak. Cserépdarabok kerültek a felszínre, régészeti feltárás szükséges
Fotó: Veres Nándor
Alig kezdődtek el a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola földbe süllyesztett tornatermének munkálatai, máris leállni kényszerül a kivitelező. Közel tíz évnyi tervezés után így a 28 hónapos kivitelezési határidő tovább csúszik.
2021. július 28., 15:202021. július 28., 15:20
2021. július 28., 16:072021. július 28., 16:07
Egy évvel ezelőtt Füleki Zoltán, Csíkszereda korábbi alpolgármestere már jelezte lapunknak, régészeti felügyelet alatt zajlik majd a tornaterem építése, és ha valamilyen lelet kerül elő, azt fel kell tárni.
– közölte Sógor Enikő alpolgármester. Mint mondta, a tornaterem alapja öt méter mélységű, ennek kiásása során a Csíki Székely Múzeum munkatársai jelezték, hogy az alsó, Temesvári sugárút felőli részen cserépdarabok kerültek a felszínre.
Fotó: Veres Nándor
Darvas Lóránt, a Csíki Székely Múzeum régésze a tárgyak kapcsán kifejtette, XIV. századi leleteket találtak kerámiatöredékek formájában. Mint megjegyezte, sok időbe fog telni a szakszerű feltárás, és az sem segíti a gyors beavatkozást, hogy igencsak vastag az úgynevezett kultúrréteg.
„Ez azt jelenti, hogy az évszázadokon keresztül egymásra épült házak és melléképületek lerakodásával humuszrétegek alakulnak ki, amelyeket egymástól elkülönítve kell vizsgálni. Ezeknek az épületeknek a maradványai kerülhetnek elő a feltáráskor” – közölte a régész, de hozzátette, akár korábbi, Árpád-kori leletekkel is számolnak.
Fotó: Veres Nándor
Viszonyítási alapként felelevenítette a 2007-ben a Csíki Játékszín melletti parkoló helyén történt ásatásokat. Akkor a tizenöt négyzetméternyi hely feltárása, kisebb csapattal ugyan, de egy hónapot vett igénybe. A régész hozzátette, a városban már nincs több ehhez hasonló egybefüggő terület, amely régészetileg kutatható. A következő időszakban a szükséges engedélyek beszerzése és a régészcsapat összeállítása fog megtörténni, az augusztus végén kezdődő munkálatokat – a régész reményei szerint – a Csíki Székely Múzeum fogja vezetni.
Fotó: Veres Nándor
– közölte Sógor Enikő. Zárásként elhangzott még, hogy jelen helyzet a városnak és a szakmának egy ajándék, a beruházásnak és a tanintézménynek ellenben bosszúság.
Medve jelenlétére figyelmeztették a csíkszeredaiakat szombat este Ro-Alert üzenetben.
Robbanóanyagot tartalmazott a szombat reggel a Fekete-tengerben, a tuzlai partszakasz közelében talált drónmaradvány – közölte a védelmi minisztérium.
Az öt nagy országos szakszervezeti szövetség elutasítja az új közalkalmazotti bértörvénytervezet jelenlegi formáját, és felhívja a figyelmet, hogy a dokumentum valójában újabb méltánytalanságok és társadalmi feszültségek forrása.
Öten sérültek meg szombat délután egy személyautó és egy mentőautó ütközése következtében Brassóban.
Egy 62 éves férfi a Hunyad megyei Guraszáda községből pénteken háromkerekű kerékpárral közlekedett az A1-es autópályán, Marosillye település környékén, hol a belső, hol a külső sávon, a forgalommal szemben.
Idén júliusban 4 677 789 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 1003-mal kevesebbet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2785 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Telefont tulajdonított el, illetve bántalmazta volt élettársát egy 34 éves férfi, akit pénteken vettek őrizetbe a hatóságok Sepsiszentgyörgyön – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Ittas sofőrt tartóztattak fel a hatóságok pénteken este Gyergyótölgyes községben – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Nagy mennyiségű cigarettát és alkoholt foglaltak le a rendőrök pénteken a Hargita megyében tartott házkutatások során, ugyanakkor két személy őrizetbe is vettek – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Légköri instabilitásra, a szél felerősödésére széllökésekre, valamint felhőszakadásokra kell számítani az ország több megyéjében, beleértve Hargita és Kovászna megyéket.
szóljon hozzá!