
Képünk illusztráció
Fotó: Tuchiluș Alex
Csak a második elnökválasztási forduló után vitathatja meg az alkotmánybíróság (CCR) az első forduló eredményeinek érvénytelenítését kérő beadványokat.
2024. december 06., 09:162024. december 06., 09:16
Az alkotmánybírák csütörtök késő esti közleményükben – melyet az Agerpres ismertet – arról tájékoztattak, hogy iktatták az első forduló eredményeinek érvénytelenítését kérő beadványokat, ezeket azonban az alaptörvény és a vonatkozó jogszabályok értelmében csak a második forduló eredményeinek érvényesítési eljárása során vitathatják meg.
– nyomatékosították.
Az alkotmánybírósághoz négy beadvány érkezett csütörtökön, amelyek aláírói az államelnök-választás első fordulója eredményének érvénytelenítését kérik.
A testület tájékoztatása szerint ilyen jellegű beadvány érkezett a bukaresti Politikatudományi és Közigazgatási Egyetem (SNSPA), a Totalitarizmust Tanulmányozó Országos Intézet, a Calea Europeană kiadvány és Cristian Terheş független elnökjelölt részéről.

Két beadványban is azt kérték csütörtökön az alkotmánybíróságtól, semmisítse meg az elnökválasztás első fordulójának eredményét a választási folyamatba való törvénytelen beavatkozásról szóló információk nyilvánosságra h
A SNSPA arra hivatkozva kérte az első elnökválasztási forduló eredményének érvénytelenítését, hogy a legtöbb szavazatot begyűjtő jelölt, Călin Georgescu megsértette az alkotmány 81. cikkelyét. Az alkotmány 81. cikke kimondja, hogy Románia elnökét „általános, egyenlő, közvetlen, titkos és szabadon kifejezett szavazással választják meg”.
Hivatalosan a Georgescu kampánya »nulla lejbe« került, így gyanússá váltak a finanszírozási források, és felmerült a külső hatás gyanúja. A Legfelsőbb Védelmi Tanács november 28-i ülésén bemutatott dokumentumok titkosításának feloldása után kiderült, hogy
– írta a SNSPA.
A SNSPA szerint a külföldi érdekcsoportok, nevezetesen Oroszország beavatkozására utaló bizonyítékok „komoly veszélyt jelentenek a román demokráciára”; az ilyen akciók aláássák a szabad választást, sértik az alkotmányos alapelveket – írják.
A Calea Europeană című kiadvány a CSAT által feltárt törvénytelenségekre hivatkozva kérte az első elnökválasztási forduló megismétlését.
Ezért a kiadvány kéri az alkotmánybíróságot, hogy hatáskörével élve tegyen meg mindent a romániai választások maradéktalan törvényességének biztosításáért.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács csütörtökön feloldotta a Călin Georgescu államelnök-választási kampányával kapcsolatos, a SRI-től, a SIE-től és a belügyminisztériumtól kapott dokumentumok titkosítását. A CSAT november 28-i ülésén ismertetett információkból kiderül, hogy Călin Georgescu független jelölt TikTok-kampánya egymillió euróba került, egy külföldi állami kiberszereplő beavatkozott a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe, Románia pedig az agresszív orosz hibrid hadviselés célpontja.

Klaus Iohannis államfő jóváhagyta, hogy a Román Hírszerző Szolgálat, a Külföldi Hírszerző Szolgálat és a belügyminisztérium feloldja azoknak az információknak a titkosítását, amelyeket a Legfelsőbb Védelmi Tanács november 28-i ülésén mutattak be.
Az elmúlt három nap összesen több mint 2750 hektárnyi területet érintő 671 tűzesethez riasztották a tűzoltókat – közölte hétfőn a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
Két nő meggyilkolásával gyanúsítanak egy 66 éves férfit a Bákó megyei Comănești-en; a feltételezett elkövető ezután megpróbált végezni magával – közölte a megyei rendőrség.
Hőségre figyelmeztető sárga jelzésű riasztás van érvényben hétfőn a Bánságban, Körösvidéken, Máramarosban, Nyugat- és Délnyugat-Olténiában, Erdély nagy részén és Északkelet-Moldvában.
Elhunyt 36 éves korában Hayden Panettiere amerikai színésznő, aki olyan alkotásokban játszott, mint a Nashville, a Hősök és a Sikoly című horror - közölte a The New York Times hétfőn a család közleményére hivatkozva.
Feltehetően egy drón robbanótöltet nélküli roncsdarabját emelték ki vasárnap délután a Fekete-tengerből a konstancai Zoom Beach strandtól mintegy egy tengeri mérföldre – közölte a védelmi minisztérium.
A vízimentők egymás után találták meg azt a két fiatalt, akik Olimp üdülőhelynél tűntek el a tengerben vasárnap. Mindkettejüket megpróbálták újraéleszteni, de nem sikerült megmenteni az életüket.
Az adócsalás és a szabálytalan kereskedés visszaszorítása érdekében tartott ellenőrzéseket szombaton a Hargita megyei rendőrség. Hat kereskedőnél, három helyszínen szabtak ki bírságot összesen több mint 13 ezer lej értékben.
Életét vesztette egy 55 éves, marosvásárhelyi férfi vasárnap a Fogarasi-havasokban, miután túrázás közben szakadékba zuhant – közölte az Argeș megyei rendőrség.
Jóval alacsonyabb gázolajárakat függesztettek ki az üzemanyagtöltő-állomásoknál vasárnap, miután a kormány beavatkozott: ideiglenesen 20 százalékkal csökkentették a gázolaj jövedéki adóját 2026. augusztus 16. és 31. között.
Lehűl az idő hétfő estétől, kedden pedig sok helyen lehet esőre, viharokra számítani – közölték a meteorológusok.
szóljon hozzá!