
A fülszámozott, zárva tartott disznók után biztosítanak kártérítést
Fotó: Veres Nándor
Tíz új afrikaisertéspestis-gócpont van Maros megyében, amiből nyolc a megyeszékhelyhez közeli Csittszentivánon alakult ki. A helyzetről és a korlátozásokról a Maros megyei állategészségügyi igazgatóság vezetője, Kincses Sándor tájékoztatott.
2021. szeptember 22., 21:562021. szeptember 22., 21:56
A közösségi oldalakon felröppent egy olyan álhír, hogy ha egy településen sertéspestisgócpont alakul ki, ott érdemes levágni a disznókat, mert előbb-utóbb elpusztulnak, és karácsonykor nem lesz mit levágni, értékesíteni. Sőt egyesek tudni vélték, hogy a gazdákat kényszerítik, hogy vágják le a disznókat.
Kincses Sándor igazgató a Székelyhon megkeresésére elmondta, az érvényben lévő törvények szerint,
Ez azt jelenti, hogy nem lehet sem élő sertéssel, sem disznóhússal kereskedni, és azonnal jelenteni kell az állatorvosnak, ha egy állat megbetegedik. De
Az igazgató elmondta, sajnálatos módon az emberek nem értik meg, hogy néhány alapvető szabály betartására van csak szükség ahhoz, hogy ne terjedjen a vírus okozta betegség. Ilyen például, hogy
a mezőről ne hozzanak be frissen vágott takarmányt a disznóknak, és ne adjanak nekik olyan növényeket, például disznótököt, amit onnan hoztak be. Ez azért fontos, mert a vaddisznók is terjesztik a kórt.
De az is fontos, hogy a levágott állat beleit ne dobják ki a mezőre, ahonnan kutya, macska vagy a mezőn lévő ember a gumicsizmájával elviheti máshová az esetleges vírust.
„Noha évek óta mondjuk, az emberek mégsem figyelnek erre, és csodálkoznak, hogy időnként felbukkan a sertéspestis és elpusztulnak a disznók. A gazdaságokat járva, emberekkel beszélgetve sajnos azt tapasztaljuk, hogy kevés az a gazda, akinek fülszámozott állatai vannak, és aki betartja az állattartás alapvető követelményeit.
Ezeket az adásvételeket nem lehet követni, azt sem lehet tudni, hogy a fertőző betegséget a vásárolt állatok hozták vagy sem. Abban az esetben, ha nincsenek rendben az iratok, a gazdaságban lévő állatok nincsenek nyilvántartva, a gazdák nem kapnak kártérítést. Idén negyvenöt gócpont volt, de csak a gazdák kis hányada nem kapott kártérítést.
Az is megtörténik továbbá, hogy noha a betegség jelei (levertség, étvágytalanság) már látszanak a disznókon, mégis levágják állatorvosi jelenlét nélkül, és elfogyasztják a húsát.
Az ember, aki a beteg állat húsát elfogyasztja, nem betegszik meg, de a kidobott csontot megevő kutyával visszakerülhet a disznókhoz a vírus – vázolta a szakember.
Jelenleg a Mezőpanithoz tartozó Csittszentivánon nyolc gócpont van, a Balavásárhoz tartozó Szénaverősön egy, illetve még egy Náznánfalván. Ezeken a helyeken több mint száz disznó pusztult el. Mint az igazgató kiemelte, ha a helybéliek nem figyelnek az állatorvos tanácsára, a vírus terjedni fog, és még nagyobb károkat okoz.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!