Hirdetés
Hirdetés

Álhírek és tények a sertéspestis-fertőzéssel kapcsolatban

A fülszámozott, zárva tartott disznók után biztosítanak kártérítést •  Fotó: Veres Nándor

A fülszámozott, zárva tartott disznók után biztosítanak kártérítést

Fotó: Veres Nándor

Tíz új afrikaisertéspestis-gócpont van Maros megyében, amiből nyolc a megyeszékhelyhez közeli Csittszentivánon alakult ki. A helyzetről és a korlátozásokról a Maros megyei állategészségügyi igazgatóság vezetője, Kincses Sándor tájékoztatott.

Simon Virág

2021. szeptember 22., 21:562021. szeptember 22., 21:56

A közösségi oldalakon felröppent egy olyan álhír, hogy ha egy településen sertéspestisgócpont alakul ki, ott érdemes levágni a disznókat, mert előbb-utóbb elpusztulnak, és karácsonykor nem lesz mit levágni, értékesíteni. Sőt egyesek tudni vélték, hogy a gazdákat kényszerítik, hogy vágják le a disznókat.

Kincses Sándor igazgató a Székelyhon megkeresésére elmondta, az érvényben lévő törvények szerint,

ha egy településen felbukkan a sertéspestis, akkor háromkilométeres körzetben egy hónapig, tízkilométeres körzetben pedig két hétig korlátozások lépnek életbe.

Ez azt jelenti, hogy nem lehet sem élő sertéssel, sem disznóhússal kereskedni, és azonnal jelenteni kell az állatorvosnak, ha egy állat megbetegedik. De

a korlátozások ellenére, ha valaki le akarja vágni a saját gazdaságában lévő egészséges disznóját, megteheti, csak a húsát nem szabad eladni vagy máshová szállítani.

Az igazgató elmondta, sajnálatos módon az emberek nem értik meg, hogy néhány alapvető szabály betartására van csak szükség ahhoz, hogy ne terjedjen a vírus okozta betegség. Ilyen például, hogy

  • a mezőről ne hozzanak be frissen vágott takarmányt a disznóknak, és ne adjanak nekik olyan növényeket, például disznótököt, amit onnan hoztak be. Ez azért fontos, mert a vaddisznók is terjesztik a kórt.

  • De az is fontos, hogy a levágott állat beleit ne dobják ki a mezőre, ahonnan kutya, macska vagy a mezőn lévő ember a gumicsizmájával elviheti máshová az esetleges vírust.

Kevesen tartják be a követelményeket

„Noha évek óta mondjuk, az emberek mégsem figyelnek erre, és csodálkoznak, hogy időnként felbukkan a sertéspestis és elpusztulnak a disznók. A gazdaságokat járva, emberekkel beszélgetve sajnos azt tapasztaljuk, hogy kevés az a gazda, akinek fülszámozott állatai vannak, és aki betartja az állattartás alapvető követelményeit.

Nem ritka, hogy be van jelentve öt állat, és a valóságban tizenöt van egy-egy gazdánál. Aztán kiderül, hogy a malacokat egy idegentől vette, jó árban, mindenféle igazoló irat nélkül.

Ezeket az adásvételeket nem lehet követni, azt sem lehet tudni, hogy a fertőző betegséget a vásárolt állatok hozták vagy sem. Abban az esetben, ha nincsenek rendben az iratok, a gazdaságban lévő állatok nincsenek nyilvántartva, a gazdák nem kapnak kártérítést. Idén negyvenöt gócpont volt, de csak a gazdák kis hányada nem kapott kártérítést.

Hirdetés

Az is megtörténik továbbá, hogy noha a betegség jelei (levertség, étvágytalanság) már látszanak a disznókon, mégis levágják állatorvosi jelenlét nélkül, és elfogyasztják a húsát. 

A vírus azonban még két év fagyasztóban töltött idő után is képes fertőzni.

Az ember, aki a beteg állat húsát elfogyasztja, nem betegszik meg, de a kidobott csontot megevő kutyával visszakerülhet a disznókhoz a vírus – vázolta a szakember. 

Jelenleg a Mezőpanithoz tartozó Csittszentivánon nyolc gócpont van, a Balavásárhoz tartozó Szénaverősön egy, illetve még egy Náznánfalván. Ezeken a helyeken több mint száz disznó pusztult el. Mint az igazgató kiemelte, ha a helybéliek nem figyelnek az állatorvos tanácsára, a vírus terjedni fog, és még nagyobb károkat okoz.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 23., hétfő

Magyar nemzetiségű az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság új elnöke

Kinevezte az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnökét Ilie Bolojan kormányfő.

Magyar nemzetiségű az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság új elnöke
Hirdetés
2026. március 23., hétfő

Megyei szintű döntések az erdélyi A8-as autópályaépítés érdekében

Néhány Hargita megyei útszakaszt töröltek a megye közvagyonából az A8-as autópálya építése miatt, ugyanis az autósztráda nyomvonala egybeesett egyes szakaszokon a megyei útakkal. Hétfőn ülésezett Hargita Megye Tanácsa.

Megyei szintű döntések az erdélyi A8-as autópályaépítés érdekében
2026. március 23., hétfő

Fokozódik a forráselvonás, ami csak Bukarestnek jó

Az önkormányzatok mozgástere szűkül, mivel az állam egyre több bevételt tart vissza központilag. Az osztalékadó, a szerencsejáték-adó és a kamatadó után idén már a személyi jövedelemadó (szja) egyharmada is Bukarestnél marad.

Fokozódik a forráselvonás, ami csak Bukarestnek jó
2026. március 23., hétfő

Oktatási minisztérium: 59 iskolában nem tartják meg a próbaérettségit

Több mint 114 600 diák vett részt hétfőn a próbaérettségi román nyelvből és irodalomból tartott írásbeli vizsgáján – tájékoztatott az oktatási minisztérium.

Oktatási minisztérium: 59 iskolában nem tartják meg a próbaérettségit
Hirdetés
2026. március 23., hétfő

Lopott autóval kapták el, és jogosítványa sem volt a 18 éves fiatalnak

Jogosítvány nélkül, egy udvarról eltulajdonított autóval kaptak el egy 18 éves fiatalt Gyergyóújfaluban hétfő hajnalban.

Lopott autóval kapták el, és jogosítványa sem volt a 18 éves fiatalnak
2026. március 23., hétfő

Az AUR megtámadta az alkotmánybíróságon az országos költségvetés-tervezetét

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) megtámadta az alkotmánybíróságon a 2026-os állami költségvetésről szóló törvénytervezetet. A testület csütörtökön tárgyalja a beadványt.

Az AUR megtámadta az alkotmánybíróságon az országos költségvetés-tervezetét
2026. március 23., hétfő

Energiaügyi miniszter: fékezni fogják az áremelkedést a kormány üzemanyagpiacot érintő intézkedései

A kormánynak az üzemanyagpiacot érintő tervezett intézkedései nem fogják teljes mértékben ellensúlyozni a közel-keleti konfliktus okozta világpiaci zavarok hatásait, de fékezni fogják az áremelkedést – nyilatkozta hétfőn az energiaügyi miniszter.

Energiaügyi miniszter: fékezni fogják az áremelkedést a kormány üzemanyagpiacot érintő intézkedései
Hirdetés
2026. március 23., hétfő

Battle on Snow 2026 – Látvány, sebesség és stílus a Madarasi Hargitán

A tél egyik legizgalmasabb eseménye tér vissza a Madarasi Hargita szívébe: március 28–29. között ismét megrendezésre kerül a Battle on Snow, amely évről évre a régió egyik leglátványosabb snowboard- és síversenyévé nőtte ki magát.

Battle on Snow 2026 – Látvány, sebesség és stílus a Madarasi Hargitán
2026. március 23., hétfő

Kedden fog beavatkozni a kormány az üzemanyagok árába

Sürgősségi rendeletet készül elfogadni a kormány kedden, amellyel válsághelyzetet hirdetnek ki a kőolaj, illetve a kőolajtermékek piacán, intézkedéseket határozva meg a gazdaság és a lakosság védelmére a válság idején.

Kedden fog beavatkozni a kormány az üzemanyagok árába
Hirdetés