
Sor az APIA Hargita megyei központjánál. Határidős munka
Fotó: Pinti Attila
Május 15-e után nem lesz lehetőség az egységes mezőgazdasági támogatások igénylésére, nem hosszabbítják meg a határidőt, még akkor sem, ha Brüsszel lehetőséget biztosít erre – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek adott interjúban Petre Daea mezőgazdasági miniszter.
2017. május 12., 12:322017. május 12., 12:32
2017. május 12., 12:402017. május 12., 12:40
„Semmi szín alatt nem toljuk ki a határidőt. Hogan biztos (Phil Hogan, az Európai Bizottság mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős biztosa – szerk. megj.) valóban kiadott egy erre vonatkozó utasítást, én tudomásul vettem, de elsősorban azt tartjuk szem előtt, ami jobb az országnak, vagyis hogy mielőbb benyújthassuk az igényléseket” – fogalmazott a miniszter. Daea úgy véli,
mert ez esetben a kifizetések is később kezdődnének el.
A tárcavezető rámutatott, ezek a kérvények „valóságok projektek”, hiszen 52 lapos dokumentációról van szó. „324 tonna papírt tesznek ki, ami óriási mennyiség. Ezen is egyszerűsíteni kellene, egyelőre azonban nincs mód rá. Talán majd 2020-ban erről is tárgyalni lehet Európa-szinten” – tette hozzá.
A miniszter szerint május 10-éig 799 491 kérvényt iktattak a kifizetési ügynökségek, és 7,003 millió hektár területre igényeltek támogatást a gazdák.
Nem jelentősek a fagykárok
Az áprilisban tapasztalt fagy befolyásolta a mezőgazdasági kultúrák fejlődését, azonban a károk nem jelentősek – nyilatkozta még a hírügynökségnek Petre Daea mezőgazdasági miniszter, hozzátéve, hogy nagyobb gondot jelentett a szárazság, mint a fagy. A csapadékkal együtt érkezett lehűlés és a fagy a gyümölcsfákat érintette leginkább, de a fóliasátrakba elültetett növényekre és általában a zöldségekre is negatív hatással volt. Országos szinten azonban nem veszélyes a helyzet, sem a gyümölcsfákat, sem a szőlőt tekintve, a károk illeszkednek a termelési veszteségek határértékei közé, és minden kultúra normálisan fejődik – értékelte a tárcavezető.
Elindult a Boldogasszony zarándokvonat a csíksomlyói pünkösdi búcsúra csütörtök reggel a budapesti Keleti pályaudvarról.
Miután az elmúlt időszakhoz képest viszonylag hosszú napokig változatlan maradt a benzin ára a román piacvezető Petromnál, a hosszú hétvége előtt ez most változik.
A szakszervezeti szövetségek kérik a kormánytól és a munkaügyi minisztériumtól, hogy haladéktalanul kezdeményezzenek „valós és átlátható” vitát az új egységes bértörvény tervezetéről.
A Béke – Románia az első parlamenti frakció szenátora, Adrian Peiu csütörtökön közölte, hogy egy BÉKE–AUR–PSD alkotta kormány létrehozását támogatnák.
Gyerekzsivaj pezsdítette fel a borús reggelt Sepsiszentgyörgy főterén, a Lábbusz-program ötödik születésnapján. A gyalogos iskolabuszról az elmúlt években 13 város vett példát, és az ötletgazdák abban bíznak, hogy hamarosan még többen csatlakoznak.
Az alacsony bérek miatt alig van szakemberutánpótlás, nem vonzó a népegészségtan az egészségügyi pályát választók számára. Most viszont a még meglévő személyzetet is karcsúsítania kell a népegészségügyi igazgatóságoknak az állami megszorítások miatt.
Az Európai Unió Szolidaritási Alapjából kaphat támogatást Románia a tavalyi árvizek utáni helyreállítási munkálatokra. A tervek szerint a parajdi beavatkozások és több Kovászna megyei település is érintett lehet.
A kormányfői megbízatás maximális hosszának korlátozását kezdeményezte alaptörvény-módosító javaslatában a Tisza-frakció két tagja szerdán.
Az ivóvíz- és csatornahálózat korszerűsítési munkálatok alatt minden gyergyószentmiklósi városrészben felásták az utakat. Történtek már korábban is visszaaszfaltozások, idén ennek szeretnének a végére járni. Elkezdődtek a helyreállítási munkálatok.
Az Electrica áramszolgáltató tájékoztatása szerint karbantartási és javítási munkálatok miatt több Maros és Hargita megyei településen is szünetelni fog az áramszolgáltatás a következő két napban.
szóljon hozzá!