
A Székely Nemzeti Múzeum idén ünnepli 150. születésnapját
Fotó: Tuchiluș Alex
Cserey Jánosné Zathureczky Emília 1875-ben tette látogathatóvá magángyűjteményét imecsfalvi kúriájában. Ez volt a Székely Nemzeti Múzeum „őssejtje”, tehát idén 150 éves a sepsiszentgyörgyi intézmény. Igyekeznek méltó módon megünnepelni.
2025. február 11., 19:192025. február 11., 19:19
E jeles évet rendhagyó kiállításokkal, konferenciával, a múzeumot népszerűsítő kiadványokkal és eseményekkel tervezi megünnepelni az intézmény. Ilyen többek között a Gyárfás Jenő (1857–1925) festőművész halálának 100. évfordulója alkalmával idén januárban megnyílt tárlat, ahol fő művei (Tetemrehívás, Mátyás király kiutasítja az otrantói püspököt, Gábor Áron halála) mellett a nagyközönség által eddig nem látott „zsengéit” is megcsodálhatjuk idén a Székely Nemzeti Múzeumban.
– tette hozzá az intézményt vezető Vargha Mihály szobrászművész.
A Gyárfás-kiállítás után, május közepétől a budapesti Magyar Építészeti Múzeum, Budapest Főváros Levéltára és a Műcsarnok által a tavaly létrehozott kiállítás,
Itt nemcsak Kós zseniális tervrajzait nézheti meg majd a látogató, de a rajzai alapján készült bútordarabokat, valamint a sztánai Varjúvár rekonstrukcióját is.
Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum főigazgatója
Fotó: Tuchiluș Alex
Ugyanakkor egy Kós Károly-emlékszobát is terveznek létrehozni a múzeum tornyában, „hiszen hol máshol lehetne méltóbb módon a polihisztorra emlékezni, mint éppen abban az épületben, amit öregkori interjúiban legkedvesebb művének nevezett. Rendhagyó gesztusunk nemcsak időszerű, hanem egyedülálló is, hiszen ez lesz az egyetlen Kós-emlékszoba Erdélyben” – ismertette az igazgató.
Ősszel is két fontos eseménnyel tisztelegnek a 150 éves múzeum előtt: hazahozzák Budapestről, a Magyar Néprajzi Múzeumból a nagysikerű Székelyek. Örökség-mintázatok című kiállítást, melynek főkurátora Kinda István néprajzos-muzeológus, továbbá az erősdi leletanyagot bemutatva régészeti alapkiállítást hoznak tető alá László Ferenc régész-múzeumőr halálának 100. évfordulója apropóján.
A kiállítás-megnyitók mellett újabb kiadványokkal, gyerekeket és családokat hívogató programokkal kedveskednek majd olyan jeles napokon, mint a madarak és fák napja, a műemlékvédelmi világnap vagy a múzeumok éjszakája.
A két kézdiszéki világjáró, Fekete István és Zsigmond Lóránt, valamint szászrégeni utazótársaik elérték a Kaukázust. Ma a Gudauri-kilátó környékén éjszakáznak, holnap a grúz-orosz határon, illetve Csecsenföldön kellene minél gyorsabban átvágniuk.
A ghișeul.ro online ügyintéző platform vizuális arculatát másolják és a közlekedési minisztérium nevében hamis SMS-eket küldenek csalók – figyelmeztetett kedden az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Közel három évig tartó közösségi összefogás és több tízezer támogató szavazat után sem került be a LEGO hivatalos kínálatába a székelykaput megidéző építőszett. Az alkotó nem csüggedt, a teljes tervdokumentációt ingyenesen elérhetővé tette.
Nemcsak a diáknak kell vizsgáznia – olykor értelmetlennek tűnő módon –, hanem a pedagógusoknak is bizonyítaniuk kell. Kedden országszerte megtartották a véglegesítő vizsgát, amelynek sikeres teljesítése nélkül a pedagógus nem maradhat a rendszerben.
Szerdán nulla órától olyan legendás hangjátékokkal tér vissza a Kossuth Rádió, melyeket az elmúlt 16 évben nem hallhattak: ismét lesz déli harangszó és éjfélkor Himnusz – tájékoztatta az MTVA Sajtó és Marketing Irodája kedden az MTI-t.
Nicușor Dan államfő szerint várható volt, hogy nézetkülönbségek lesznek a pártok között a téma kapcsán, mivel a közalkalmazotti bértörvény rendkívül összetett jogszabály.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy egyelőre nem nevez meg miniszterelnök-jelöltet, mert jelenleg nincs olyan politikus, aki mögött parlamenti többség állna.
Több mint két évtizedes mélypontra csökkent a vízhozam a Duna romániai szakaszán, a belépésnél (Báziásnál) mért másodpercenkénti 1800 köbméteres érték alig több mint egy harmada a júliusi átlagnak.
Két, 1940-ben és 1941-ben elhelyezett időkapszula került elő a csíksomlyói kegytemplom jobb oldali tornyának gömbjéből – adja hírül a Ferences sajtószolgálat.
szóljon hozzá!