
Háromszéki megállójához érkezett a könyvbemutató
Fotó: Tuchiluș Alex
Máig önállóságra és csapatmunkára tanít, szellemi és fizikai feltöltődést nyújt a fiatalság számára az ifjúságnevelő mozgalom, amely alapításának 110. évfordulóját ünnepli idén. A magyar cserkészet bő évszázados történetéről készült kötetet Sepsiszentgyörgyön is bemutatták a társszerzők és a Romániai Magyar Cserkészszövetség képviselői a Mathias Corvinus Collegium (MCC) szervezésében.
2024. április 01., 12:292024. április 01., 12:29
2024. április 01., 12:312024. április 01., 12:31
Az Egy jobb világért – 110 éves a magyar cserkészet című tanulmánykötet három nagy időszakot ölel fel: az alapítást, az elnyomó kommunizmust és a rendszerváltás utáni időszakot.
Az MCC Press által kiadott, jubileumi könyv társszerzője, Réti Gergely a sepsiszentgyörgyi bemutatón elmondta, hogy Székely Leventével közösen álmodták meg a kötetet,
Társadalomkutatóként a cserkészet tágabb környezetét tárta fel Kiss-Kozma Georgina
Fotó: Tuchiluș Alex
A könyv aprólékos szerkesztés nyomán vált olvasmányossá, találni benne statisztikai adatokat, történelmi visszatekintést és cserkészekkel készített interjúkat is. Mint elhangzott:
A veszprémi születésű Réti Gergely szerint kaland és egyben kihívás is volt a kötet létrehozása
Fotó: Tuchiluș Alex
A bemutatón Kiss-Kozma Georgina, az MCC Ifjúságkutató Intézetének kutatásvezetője és a kötet egyik tanulmányának szerzője az ifjúsági szervezet témaköre kapcsán felhívta a hallgatóság figyelmét egyetlen nyilvánvaló, de annál fontosabb tényre:
Elmondása szerint a cserkészet erre nyújtja az egyik legjobb alternatívát, tekintve azokat a nevelési módszereket, amelyeket már több mint egy évszázada sikeresen alkalmaz.
Réti Gergely szerint a cserkészmozgalmat megalapító Bi-Pi (Lord Robert Baden-Powell of Gilwell) pedagógiai módszere már az 1900-as években rendkívül népszerű volt, ugyanis
Felidézte, hogy a cserkészet az őrsi rendszerre épít, ezzel
Orbán Renáta 18 éve cserkész, az est moderátoraként szerepelt a bemutatón
Fotó: Tuchiluș Alex
„Nagyon sok mindenre nyújt egy pici rálátást, mindenhez ad egy alapot.
– vélekedett Györgyjakab Timea-Rita, a sepsiszentgyörgyi 115-ös számú Bölöni Farkas Sándor Cserkészcsapat vezetője és a Romániai Magyar Cserkészszövetség volt külügyi vezetője, aki szintén részt vett a kötet bemutatóján.
A kötet tartalmára tekintettel Réti Gergely elmondta, hogy a 110 éves múltból leszűrhető egyik legfontosabb tanulság az önállóság értékelése. Felidézte, hogy
Ekkor azonban nem lehetett független a mozgalom, ahogy a szocialista rendszer idején sem, ugyanis akkor titokban őrizték a hagyományos cserkész-értékeket. A rendszerváltás végül nagy fokú szabadságot hozott, olyan önállóságot adhatott, amit addig nem tapasztalt a közösség.
Nagybányáról került Háromszékre Györgyjakab Timea-Rita cserkészvezető
Fotó: Tuchiluș Alex
– fogalmazott Réti Gergely, aki szerint ez a tanúságtétele a kötetnek, amely megírása éppúgy volt kaland, mint felelősségteljes munka. Bár jelenleg nem terveznek újabb könyvet a témában, bizakodnak a cserkészet fényes jövőjében és abban, hogy
Györgyjakab Timea-Rita a jövő kapcsán elmondta, szerinte jó irányban halad az erdélyi cserkészet is, az alapvető értékekhez való ragaszkodás pedig a Romániai Magyar Cserkészszövetséget is jellemzi. Jelenleg körülbelül 40 csapat működik Erdélyben stabilan, ez részben az egyházaknak is köszönhető, akik teret és támogatást biztosítanak erre. Az erdélyi magyar cserkészek jövőre ünneplik 35. évfordulójukat.
A kötet iránt főként egykori és jelenlegi cserkészek érdeklődtek
Fotó: Tuchiluș Alex
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!