
Háromszéki megállójához érkezett a könyvbemutató
Fotó: Tuchiluș Alex
Máig önállóságra és csapatmunkára tanít, szellemi és fizikai feltöltődést nyújt a fiatalság számára az ifjúságnevelő mozgalom, amely alapításának 110. évfordulóját ünnepli idén. A magyar cserkészet bő évszázados történetéről készült kötetet Sepsiszentgyörgyön is bemutatták a társszerzők és a Romániai Magyar Cserkészszövetség képviselői a Mathias Corvinus Collegium (MCC) szervezésében.
2024. április 01., 12:292024. április 01., 12:29
2024. április 01., 12:312024. április 01., 12:31
Az Egy jobb világért – 110 éves a magyar cserkészet című tanulmánykötet három nagy időszakot ölel fel: az alapítást, az elnyomó kommunizmust és a rendszerváltás utáni időszakot.
Az MCC Press által kiadott, jubileumi könyv társszerzője, Réti Gergely a sepsiszentgyörgyi bemutatón elmondta, hogy Székely Leventével közösen álmodták meg a kötetet,
Társadalomkutatóként a cserkészet tágabb környezetét tárta fel Kiss-Kozma Georgina
Fotó: Tuchiluș Alex
A könyv aprólékos szerkesztés nyomán vált olvasmányossá, találni benne statisztikai adatokat, történelmi visszatekintést és cserkészekkel készített interjúkat is. Mint elhangzott:
A veszprémi születésű Réti Gergely szerint kaland és egyben kihívás is volt a kötet létrehozása
Fotó: Tuchiluș Alex
A bemutatón Kiss-Kozma Georgina, az MCC Ifjúságkutató Intézetének kutatásvezetője és a kötet egyik tanulmányának szerzője az ifjúsági szervezet témaköre kapcsán felhívta a hallgatóság figyelmét egyetlen nyilvánvaló, de annál fontosabb tényre:
Elmondása szerint a cserkészet erre nyújtja az egyik legjobb alternatívát, tekintve azokat a nevelési módszereket, amelyeket már több mint egy évszázada sikeresen alkalmaz.
Réti Gergely szerint a cserkészmozgalmat megalapító Bi-Pi (Lord Robert Baden-Powell of Gilwell) pedagógiai módszere már az 1900-as években rendkívül népszerű volt, ugyanis
Felidézte, hogy a cserkészet az őrsi rendszerre épít, ezzel
Orbán Renáta 18 éve cserkész, az est moderátoraként szerepelt a bemutatón
Fotó: Tuchiluș Alex
„Nagyon sok mindenre nyújt egy pici rálátást, mindenhez ad egy alapot.
– vélekedett Györgyjakab Timea-Rita, a sepsiszentgyörgyi 115-ös számú Bölöni Farkas Sándor Cserkészcsapat vezetője és a Romániai Magyar Cserkészszövetség volt külügyi vezetője, aki szintén részt vett a kötet bemutatóján.
A kötet tartalmára tekintettel Réti Gergely elmondta, hogy a 110 éves múltból leszűrhető egyik legfontosabb tanulság az önállóság értékelése. Felidézte, hogy
Ekkor azonban nem lehetett független a mozgalom, ahogy a szocialista rendszer idején sem, ugyanis akkor titokban őrizték a hagyományos cserkész-értékeket. A rendszerváltás végül nagy fokú szabadságot hozott, olyan önállóságot adhatott, amit addig nem tapasztalt a közösség.
Nagybányáról került Háromszékre Györgyjakab Timea-Rita cserkészvezető
Fotó: Tuchiluș Alex
– fogalmazott Réti Gergely, aki szerint ez a tanúságtétele a kötetnek, amely megírása éppúgy volt kaland, mint felelősségteljes munka. Bár jelenleg nem terveznek újabb könyvet a témában, bizakodnak a cserkészet fényes jövőjében és abban, hogy
Györgyjakab Timea-Rita a jövő kapcsán elmondta, szerinte jó irányban halad az erdélyi cserkészet is, az alapvető értékekhez való ragaszkodás pedig a Romániai Magyar Cserkészszövetséget is jellemzi. Jelenleg körülbelül 40 csapat működik Erdélyben stabilan, ez részben az egyházaknak is köszönhető, akik teret és támogatást biztosítanak erre. Az erdélyi magyar cserkészek jövőre ünneplik 35. évfordulójukat.
A kötet iránt főként egykori és jelenlegi cserkészek érdeklődtek
Fotó: Tuchiluș Alex
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
szóljon hozzá!