
Gocz Elvira családi emlékek és a világot megjárt maci társaságában
Fotó: Székely Kalendárium-archív
Gocz Elvira élettörténete akármelyik hollywoodi forgatókönyvírót megihlethetné. Ha nem is hamuban sült pogácsával, de három krumplival a zsebében indult világjáró útjára, volt textilgyári munkás, revüénekes, betegápoló, egy gerincműtét során halottnak nyilvánították, hogy végül nagylelkű adakozóként írja be a nevét Kovászna város aranykönyvébe.
2024. augusztus 04., 11:462024. augusztus 04., 11:46
Gyermekéveit a kézdiszéki Dálnokban töltötte, de csak négy osztályt tudott elvégezni, mert édesanyja meghalt, és Elvira tizenöt éves fejjel az alkoholista apjához került Kovásznára, aki csak lopni tanította, veréssel nyomatékosítva.
Ettől sanyarú élete jobbulását remélte, de nem jött be, ugyanis az 1956-os eseményekkor Temesvárra vezényelt férje „lecserélte” őt egy gazdag családból származó szász lányra.
Amint azt a Székely Kalendáriumnak 12 évvel ezelőtt adott életinterjújában elmesélte, akkor úgy érezte, önkezével kell véget vetnie kálváriájának.
– idézte fel akkor élete sorfordító mozzanatát.
A második, orosz nemzetiségű, repülőgép-tervező mérnöki végzettséggel bíró férjéhez sem volt szerencséje, mert bár képes volt őt követni a Szovjetunióba, kilenc hónappal az egybekelésük után elhunyt. Ráadásul addig még intim testi kapcsolatot sem kezdeményezett fiatal feleségével, aminek oka csak halálakor derült ki: a háború során a fél mellkasát szétroncsolta egy találat. Egy ideig még az anyósáéknál maradt, miközben továbbra is szövőgyárban dolgozott, három műszakban. Ezzel párhuzamosan
Fotó: Székely Hírmondó-archív
A harmadik – és egyben utolsó – férje is katonatiszt volt, akinek hiába szült fiúgyermeket, Valentint, mégis más nőre vetette a szemét. Elvira akkor érezte úgy, végképp elege van a férfiakból, és többé nem engedi bekötni a fejét. Pedig
„Ha elfogadom az ajánlatot, kaptam volna egy külön palotát, és megölt volna az unalom egy rakás szolgáló társaságában” – indokolta döntését.
Miután a harmadik házassága is zátonyra futott, Elvira úgy döntött, gyereke jövőjének biztosítása érekében elhagyja az országot, és Nyugaton próbál szerencsét. „Amikor elmenekültem az otthonomból, nehéz idők jártak, a hidegháború miatt nagyon kockázatos volt Nyugatra szökni.
– mesélte.
Gocz Elvira (a kép jobboldalán) kuvaiti barátnőivel, 2013-ban Kovásznán
Fotó: Székely Hírmondó-archív
Útja előbb Budapestre, majd Triestbe vezetett, ahol hiába kért menedékjogot,
Ezért aztán fél év múlva innen is menekülni kényszerült, és az Alpokon majdhogynem átgyalogolva vergődött át a kisfiával együtt az olasz-francia határ túloldalára.
A Párizs felé tartó vonaton eszméletét veszítette, egy kórházba ébredt fel, közben gyerekét intézetbe tették. Egy ideig szolgálóként tengődött, vécét takarított, állomásokon aludt, mígnem egyik alkalommal egy lokálból orosz dallamokat hallott kiszűrődni.
– mesélte.
Később felvették egy magánklinikára, így napközben műtős nővérként dolgozott, esetenként kabaréban énekelt, a nevét Elvire Gozinra változtatta.
Ő volt az a korábban kétszer elvált amerikai nő, aki miatt VII. Eduárd még a trónról is lemondott, csakhogy feleségül vehesse.
A támogatásával felújított, nevét viselő forrás előtt
Fotó: Gyerő József
Elvira 1976-tól tíz éven át, annak haláláig szolgált a hercegnő mellett. Mint később kiderült,
Az itteni helytállása később jó ajánlólevélnek bizonyult az arab világban, de
Szülőföldjére már korábban, 1976-ban hazalátogatott 15 éves fiával, akkor már francia állampolgárként, hogy a nagyapját még élve láthassa. Visszautazáskor egy kiló szülőföldet, egy takarót a nagymama ágyáról és egy üveg kovásznai borvizet vitt magával…
Közben egy súlyos gerincműtéten is átesett, aminek következtében rövid ideig halottként szerepelt. „Ma is megvan erről az orvosi papírom.
– idézte fel a nem mindennapi emléket.
Az 1989. decemberi fordulat után újra itthon találjuk, segélyszállítmányt hoz, ápolói tapasztalatával igyekszik segíteni, Kuvaitban segélykoncertet szervez honfitársai javára.
Gocz Elvira az életéről szóló könyv bemutatóján
Fotó: Székely Hírmondó-archív
Nehezen találta helyét, a beilleszkedése sem úgy sikerült, ahogyan tervezte, ezért sokáig azt fontolgatta, hogy kiköltözik Párizsba, 2010-ben balesetben elhunyt fia családjához. Aztán mégis maradt: rájött, hogy
Karitatív tevékenységét – többek között 10 ezer euróval támogatta az egyik legismertebb helyi borvízforrás rendbetételét – Kovászna városa díszpolgári cím odaítélésével honorálta. Most pedig 100 ezer eurós adományt tett az épülő wellness-központ javára.

Kovászna város díszpolgára, a világot megjárt Gocz Elvira már eddig is támogatta szülővárosát kisebb-nagyobb adományokkal. Legutóbb, múlt héten 100 ezer euróval járult hozzá az új wellnessközpont építési munkálataihoz.
A 85. életévében járó hölgy életútját Gyila Sándor foglalta össze A titokzatos kovásznai asszony. Gocz Elvira mesél című, a Hármas Alapítvány kiadásában 2013-ban megjelent, 475 oldalas, több mint 50 fotóval illusztrált kötetben.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!