Meg sem fordult a fejében, hogy vadászpilóta legyen, ám egy barátja buzdítására nekivágott, kiváló minősítéssel elvégezte a repülőtiszti főiskolát, majd önként jelentkezett űrhajósnak, és ő lett az első magyar, aki a világűrbe jutott.
2022. október 28., 12:012022. október 28., 12:01
Különleges utazásra invitálja közönségét a Nézőpont stábja, amely Farkas Bertalan nyugalmazott dandártábornokkal, egykori vadászpilótával „lépett ki” a világűrbe, még ha csak képletesen is. A 72 éves egykori asztronauta felidézi, hogy milyen nehézségekkel (például mínusz 43 fokos hidegben vagy szűk leszállóegységben) szembesült a kiképzés során, és hogy
És persze részletesen elmeséli, milyen tapasztalatokat, egész életre szóló élményeket szerzett a világűrben eltöltött 8 nap, 20 óra és 45 perc során.
– állapította meg a Nézőpontban a jelenleg is rendkívül aktív Farkas Bertalan, aki elárulja, hogy többek között miért éppen kislánya piros-fehér-zöld ruhás babáját vitte magával az űrutazásra.
Az első magyar űrhajós arról is mesél, hogy milyen kísérleteket végeztek az űrállomáson, milyen látványt jelent föntről megcsodálni a Földet, ugyanakkor üzen a laposföldhívőknek is. Kifejti azt is, hogy milyen stádiumban található a magyar űrkutatási program, amelynek kapcsán azt is elmondja:
Farkas Bertalan ugyanakkor elmondja véleményét arról is, hogy van-e élet a Földön kívül, élnek-e még értelmes lények a világegyetemben.
Az első magyar úrhajóssal készült interjú megtekinthető a Médiatér Youtube-csatornáján. Az interjú a Nézőpont podcastcsatornáján, Spotify-on, vagy az alább beágyazott lejátszóra kattintva is meghallgatható.
Az elmúlt 24 órában tapasztalt hidrometeorológiai jelenségek tizenkét megye 39 településén és Bukarestben okoztak károkat – közölte vasárnap a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
A tavalyi Báj-havasi túra megejtésekor került fel a bakancslistára a távolban sejtelmesen körvonalozódó Grohotis. Erdélynek megannyi hegye kínál barangolási lehetőséget egy-egy hétvégére, ám az ezeréves határ még mindig különleges csáberővel bír.
Maroshévízen egy kereskedelmi egység alagsorába folyt be a víz, a szivattyúzáshoz a helyi hivatásos tűzoltókat riasztották.
A szombat délutáni rendkívül heves esőzések, viharok következtében Kovászna megye több helyszínén is szükség volt a Kovászna megyei tűzoltóság egységeinek segítségére.
Baleset történt Sepsiszentgyörgy kézdivásárhelyi kijáratánál a 13E országúton. Az ütközés következtében hat embert szállítottak kórházba és forgalomkorlátozást vezettek be.
Nicușor Dan államelnök szombaton megerősítette, hogy a pénteken felrobbant tengeri drón ukrán eredetű, de hangsúlyozta, hogy Oroszország a felelős a Romániát érintő helyzetért.
Bántalmaztak egy férfit és eltulajdonították az áldozat kerékpárját szombaton hajnalban Marosludason. Az elkövetők előzetesbe kerültek.
Narancs jelzésű viharriasztást követően több településen is intenzív felhőszakadással érkezett meg a viharos időjárás. A vihar által érintett települések lakóit Ro-Alert üzenetben is figyelmeztették a hatóságok.
Minden, ebben az időszakban elkészülő bölcsőde felvehet majd állami költségvetésből fizetett személyzetet, hogy ősztől elkezdhesse működését – jelentette ki szombaton Ilie Bolojan.
A Déli- és a Keleti-Kárpátokra, Munténiára, Dobrudzsára és Moldvára érvényes fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!