
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A Megújítjuk Románia Európai Projektjét (REPER) Beszterce-Naszód megyei szervezetének elnöke, a magyar nemzetiségű Sas Lóránt Zoltán arra hívta fel a figyelmet Facebook-bejegyzésében, hogy az RMDSZ Beszterce-Naszód megyei tanácsosjelöltjeinek listája sok szavazatot kapott olyan településeken is, ahol nem élnek magyarok.
2024. június 17., 13:062024. június 17., 13:06
„Beszterce-Naszód megyében a legfrissebb, 2021-es hivatalos adatok szerint 11 049 magyar nemzetiségű lakos él (köztük én is). Az RMDSZ Beszterce-Naszód megyei tanácsosjelölt-listája a következő választási eredményeket érte el: 2008-as választások – 6066 szavazat; 2012 – 6069 szavazat; 2016 – 5678 szavazat; 2020 – szövetségben indultak (PSD-vel, ALDE-val és Pro Romániával – szerk. megj.), az eredmény nem mérhető; 2024 – 8859 szavazat.
Nem véletlenül ez az eredmény lehetővé teszi számukra, hogy két megyei tanácsosi helyet szerezzenek, pontosan annyit, amennyire a PSD-nek szüksége van ahhoz, hogy az RMDSZ-szel együtt többséget alkosson a Beszterce-Naszód megyei tanácsban” – idéz az Agerpres hírügynökség Sas Lóránt a Facebook-posztjából.
A REPER Beszterce-Naszód megyei szervezetének elnöke felkérte azoknak a községeknek a lakóit, ahol az RMDSZ listája szavazatokat kapott, noha nem élnek a településen magyar nemzetiségű személyek, hogy írásban tájékoztassák őt erről a „választási jelenségről”.
Sas Lóránt felvetésére reagált Décsei Attila, az RMDSZ Beszterce-Naszód megyei szervezetének elnöke, a megye alprefektusa. Décsei azt írta szintén a Facebookon, hogy az RMDSZ Beszterce-Naszód megyei szervezete mindent megtett, hogy közel kerüljön a megye lakosságához, etnikai hovatartozástól függetlenül támogasson mindenkit, akinek erre szüksége volt, ezért
Kifejtette, ezekkel a szavazatokkal fejezték ki elismerésüket a más nemzetiségűek az RMDSZ munkája iránt.
Décsei példaként említette, hogy az RMDSZ megyei szervezete több száz személynek segített felmenőik Magyar Nemzeti Levéltárban őrzött adataihoz hozzáférni, hogy igazolni tudják, hogy a Szovjetunióba elhurcolt foglyok leszármazottai, következésképpen juttatásra jogosultak. Az RMDSZ-es alprefektus azt írta, ez plusz munkát jelentett az RMDSZ megyei szervezeténél dolgozó személyzetnek, és a kedvezményezettek zöme román nemzetiségű volt.
A választások eredményei szerint a Beszterce-Naszód megyei tanácsban a PSD-nek 14, a PNL-nek 10, az AUR-nak 4 és az RMDSZ-nek 2 tanácsosa lesz.
Újabb magyarellenes provokációval jelentkezett a csíksomlyói pünkösdi búcsú napján Mihai Tîrnoveanu, a Nemzet Útja (Calea Neamului) nevű román nacionalista szervezet elnöke.
A hithez, a családhoz és az örök keresztény értékekhez való hűség megőrzésére buzdította a zarándokokat Székely János, szombathelyi megyés püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, a Csíksomlyói búcsú idei szónoka.
Mozgalmas éjszakájuk volt a segesvári tűzoltóknak: néhány órán belül egy tűzesethez, valamint egy közúti szerencsétlenséghez is riasztották őket. A balesetben két felnőtt és két gyermek sérült meg.
Sokak számára nem adatok meg a lehetőség, hogy személyesen legyen jelen a csíksomlyói pünkösdi búcsún. A világhálónak köszönhetően azonban élőben követhető a búcsús szentmise és az azt megelőző események.
Idén is kiemelt figyelemmel követjük a csíksomlyói pünkösdi búcsú eseményeit, ráadásul megújult élő közvetítéses formátumban igyekszünk beszámolni az összmagyarság legnagyobb zarándoklatáról. Kövesse velünk az idei történéseket.
Keresztalják, lovas zarándokok, autóval, zarándokvonattal vagy éppen busszal érkező erdélyi és anyaországi magyarok találkoznak idén is Csíksomlyón, a pünkösdszombati búcsún. Kövesse élőben a búcsú történéseit a Székelyhonon!
Szívecskéket formázó kezek, lobogó zászlók, könnyek, mosolyok, kézfogások, kiabálások, énekszó, himnusz, megörökített pillanatok – ezeket tapasztaltuk az összenemzeti zarándokvonat sepsiszentgyörgyi fogadásán.
Több százezer ember védelmét biztosítják idén is a csíksomlyói nyeregben a tűzoltók, mentők, csendőrök és rendőrök. Mutatjuk, hol juthatnak segítséghez a zarándokok, és mit tehetnek a rosszullétek megelőzése érdekében.
Újabb elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére.
Az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (ANPIS) átutalta az áprilisi gyermeknevelési pótlékok (gyerekpénz) kifizetéséhez szükséges összeget.
szóljon hozzá!