
A héten még minden Hargita megyei tanintézetben jelenléti oktatás zajlik, de a járványhelyzet alakulása alapján ez nem marad így
Fotó: Máthé Loránd
Hargita megyében 37 oktatási egységet fenyeget az online oktatásra való áttérés kötelezettsége hétfőtől, ugyanis ezek olyan településen találhatók, ahol a fertőzési ráta már elérte a 3 ezreléket, a tanintézetek személyzetének az átoltottsága viszont nem érte el a 60 százalékot. Szerdára a megyeközpontban is 3 ezrelék fölé nőtt a fertőzöttségi mutató értéke, a szülők számára viszont jó hír, hogy ott a tanintézetek többségében már meghaladta a 60 százalékot az átoltottsági arány.
2022. január 12., 16:452022. január 12., 16:45
2022. január 12., 19:232022. január 12., 19:23
A pénteki járványügyi és átoltottsági adatok alapján rendelik majd el a hétfőtől egy hétig érvényes, online tanrendre történő áttérésre vonatkozó intézkedéseket – közölte megkeresésünkre Demeter Levente, Hargita megyei főtanfelügyelő. Így

A három székelyföldi megye közül Hargita megyében van a legtöbb olyan település – kilenc –, amelynek fertőzöttsége meghaladta a három ezreléket szerdára.
Múlt héten még csak egy ilyen település volt a megyében, de ott sem kellett áttérjenek az online tanrendre, így
– tájékoztatott a főntanfelügyelő. Az online tanrendre vonatkozó intézkedéssel kapcsolatban enyhítésként említhető, hogy
Magyarán, ha egy községben a jogi személyiséggel rendelkező tanintézet összesített átoltottsági aránya 60 százalék alatt van, ám vannak olyan alegységei – falusi iskolák – ahol ez az érték 60 százalék fölött van, ott folytathatják a jelenléti oktatást – magyarázta Demeter Levente.
– fogalmazott.
Az említett települések közé tartozik Csíkszereda is, ahol a keddi 2,97-ről 3,26 ezrelékre nőtt a fertőzési ráta szerdára. Összesen kilenc Hargita megyei településen érte el vagy haladta már meg a 3-as határértéket ez a mutató, Csíkszereda mellett
Csíkszeredában azonban a szülők többsége nem kell tartson az online oktatásra történő átállási kötelezettségtől, ugyanis a 33 oktatási egység közül csak háromban van 60 százalék alatt az átoltottság mértéke: a Szent Anna Speciális Szakiskolában, a Csiga-Biga óvodában, valamint a Napraforgó napköziben.
Gyergyószentmiklóson a 18 tanegység közül hat van hasonló helyzetben, jórészt napközik és általános iskolák. Oroszhegy és Gyergyóalfalu község összes tanintézetében – ez 17 napközit és iskolát jelent – 60 százalék alatti az átoltottság.
Az egyébként az oktatás módját illetően nem számít, ha egy településen egész héten magas volt a mutató, ha péntekre 3 ezrelék alá csökken a fertőzési ráta, ott elkerülik az érintett iskolák és napközik az online oktatásra való áttérést a következő héttől – mondta el a főtanfelügyelő. Erre a járványhullám felívelő szakaszában ugyan kevés az esély, de Hargita megyében a héten is volt erre példa: Tusnádfürdőn keddről szerdára 3,16 ezrelékről 2,53-ra csökkent a mutató.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
2 hozzászólás