
A héten még minden Hargita megyei tanintézetben jelenléti oktatás zajlik, de a járványhelyzet alakulása alapján ez nem marad így
Fotó: Máthé Loránd
Hargita megyében 37 oktatási egységet fenyeget az online oktatásra való áttérés kötelezettsége hétfőtől, ugyanis ezek olyan településen találhatók, ahol a fertőzési ráta már elérte a 3 ezreléket, a tanintézetek személyzetének az átoltottsága viszont nem érte el a 60 százalékot. Szerdára a megyeközpontban is 3 ezrelék fölé nőtt a fertőzöttségi mutató értéke, a szülők számára viszont jó hír, hogy ott a tanintézetek többségében már meghaladta a 60 százalékot az átoltottsági arány.
2022. január 12., 16:452022. január 12., 16:45
2022. január 12., 19:232022. január 12., 19:23
A pénteki járványügyi és átoltottsági adatok alapján rendelik majd el a hétfőtől egy hétig érvényes, online tanrendre történő áttérésre vonatkozó intézkedéseket – közölte megkeresésünkre Demeter Levente, Hargita megyei főtanfelügyelő. Így

A három székelyföldi megye közül Hargita megyében van a legtöbb olyan település – kilenc –, amelynek fertőzöttsége meghaladta a három ezreléket szerdára.
Múlt héten még csak egy ilyen település volt a megyében, de ott sem kellett áttérjenek az online tanrendre, így
– tájékoztatott a főntanfelügyelő. Az online tanrendre vonatkozó intézkedéssel kapcsolatban enyhítésként említhető, hogy
Magyarán, ha egy községben a jogi személyiséggel rendelkező tanintézet összesített átoltottsági aránya 60 százalék alatt van, ám vannak olyan alegységei – falusi iskolák – ahol ez az érték 60 százalék fölött van, ott folytathatják a jelenléti oktatást – magyarázta Demeter Levente.
– fogalmazott.
Az említett települések közé tartozik Csíkszereda is, ahol a keddi 2,97-ről 3,26 ezrelékre nőtt a fertőzési ráta szerdára. Összesen kilenc Hargita megyei településen érte el vagy haladta már meg a 3-as határértéket ez a mutató, Csíkszereda mellett
Csíkszeredában azonban a szülők többsége nem kell tartson az online oktatásra történő átállási kötelezettségtől, ugyanis a 33 oktatási egység közül csak háromban van 60 százalék alatt az átoltottság mértéke: a Szent Anna Speciális Szakiskolában, a Csiga-Biga óvodában, valamint a Napraforgó napköziben.
Gyergyószentmiklóson a 18 tanegység közül hat van hasonló helyzetben, jórészt napközik és általános iskolák. Oroszhegy és Gyergyóalfalu község összes tanintézetében – ez 17 napközit és iskolát jelent – 60 százalék alatti az átoltottság.
Az egyébként az oktatás módját illetően nem számít, ha egy településen egész héten magas volt a mutató, ha péntekre 3 ezrelék alá csökken a fertőzési ráta, ott elkerülik az érintett iskolák és napközik az online oktatásra való áttérést a következő héttől – mondta el a főtanfelügyelő. Erre a járványhullám felívelő szakaszában ugyan kevés az esély, de Hargita megyében a héten is volt erre példa: Tusnádfürdőn keddről szerdára 3,16 ezrelékről 2,53-ra csökkent a mutató.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
2 hozzászólás