
Megigazítják a kiállított alkotásokat. Nehogy valaki azt higgye, az árvíz hozta – indokolta rajztanár
Fotó: Balázs Katalin
Nincs könnyű dolga manapság a rajztanárnak, hogy kiderítse, melyik diákban van „vitamin”, kit kell ösztönözni, hogy vegye számításba a művészeti pályát. A világháló nagy csábító, hogy másolt művek szülessenek, de ki lehet deríteni, mi az eredeti. Ősrégi módszerhez kell folyamodni e modern világban: a becsületszónak van hatalma.
2017. június 09., 14:542017. június 09., 14:54
Lappangó tehetségek címmel a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium diákjainak alkotásaiból nyílt kiállítás. A 205-ös teremben hozzávetőleg negyvenen mutatták meg alkotásaikat, ám közel ennyien vannak még, akik jól rajzolnak, festenek, de mivel munkájukat nem hozták el,
Tavaly indult a Lappangó tehetségek elnevezésű sorozat. Balázs József ösztökélte a gimnazistákat, mutassák meg rajzaikat. Kiállítás kerekedett az alkotásokból az élménymegosztás kedvéért, na meg azért is, hogy a rajztanár lássa, kit érdemes biztatni, hogy fejlessze rajztehetségét.
Idén már a diákok kezdeményezték a kiállítást, hamar került két vállalkozó is, akik a szervezést, munkák begyűjtését, zsűrizését vállalták, míg tanáruk gyalog megjárta Csíksomlyót. Verestóy Réka, a szervezők egyike elmondta, ebben a tanévben készültek a rajzok, festmények.
– vallja be Réka, szerinte ennek oka a túlzott szerénységben keresendő. Szervező és alkotótársa, Ördög Hajnalka a rajzok sokféleségéről szólt, bevallva azt is, hogy neki főként Munkácsy a kedvence, tőle példázódik a precizitás és a realisztikus ábrázolás tekintetében. Ezt a kiállításszervezésbe is, láthatóan, átvitte. Hajnalka még nem biztos abban, hogy érettségi után a művészi pályát választja, de örömmel alkot.
Társuk, Balázs Ede is mesélt arról, miként kedvelte meg a rajzolást: egyszerűen megtetszett egy lány, s engedélyt kért tőle, hogy megörökítse. Az már mellékes, mondja, hogy merre fejlődött a kapcsolatuk, viszont úgy megjött a kedve, hogy már csak hat diáktársát kell megrajzolja, hogy a tizedik osztály minden tagjáról legyen egy-egy portré.
„Nagyon sok tehetséges diák van az iskolában, ők azok, akik a Vaskertesben művészeti osztályba jártak, de itthon maradtak továbbtanulni, talán azért, mert úgy érezték, itt erősebb az elméleti felkészítés. Legalább egy művészeti osztályra való biztosan kikerülne közülük” – fogalmazott a rajztanáruk. Elmondta, többen közülük a művészeti népiskolában is tanítványai, mások pedig otthon termelnek elismerésre méltó műveket. Az iskolában is több alkalmat kerítettek az alkotásra,
A tehetséges növendékek közül többet is említett, akiknek a munkáit szívesen látta volna a kiállításon.
Többnyire ceruzával készülnek manapság a rajzok – bizonyítja a kiállítás –, gyakori a halálfej-ábrázolás, az animék és az absztrakt alkotások is közkedveltek, akárcsak a mandalák. Kaptak azon az ötleten a diákok, hogy készítsenek maguknak védjegyet vagy logót, melyben rovásírásos betűkből alkották meg a saját „pecsétgyűrűjüket.”
„Az otthon készítetteken érződik az internet hatása. Sokszor nagy kérdés számomra, hogy melyik a másolat, melyiknek csak az ötlete kölcsönvett, illetve melyik teljesen eredeti szülemény. Ilyenkor megkérdezem, és
– fogalmaz a képzőművész-tanár. Elmondta azt is, hogy vannak tanártársak, akik úgy gondolják, megengedhetetlen a másolás, neki viszont más a véleménye: a gyerek azt a világot festi meg, amelyikben él. Ő gyerekkorában az erdőt járta, azt festette, gyermekének korosztálya a tévében látott rajzfilmekből, a jelenlegi diákok a virtuális világból ihletődnek. „Engedjük, hogy fejezzék ki önmagukat abban a világban, amelyikben élnek!” – javasolta Balázs József, és nem csak a rajztanártársainak.
Lakóház gyúlt ki kedd este a csíktaplocai Hársfa utcában.
Találkozót kezdeményez Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel Magyar Péter leendő miniszterelnök. A Tisza Párt elnöke erről a Facebookon számolt be, miután fogadta Babják Zoltánt, Beregszász polgármesterét.
Kilép az RMDSZ bukaresti képviselőházi frakciójából Zakariás Zoltán, az EMSZ elnöke, és a továbbiakban független képviselőként folytatja tevékenységét. A Szövetség részéről becsületbeli lemondásra szólították fel.
Meghalt egy férfi kedden egy nagyszebeni tömbházlakásban kiütött tűzben. A 65 éves férfi elszenesedett holttestét a tűzoltók találták meg.
Legalább 882 millió forintot (2,4 millió eurót) fizet vissza a magyar vásárlóknak és 437 millió forint (1,2 millió euró) bírságot fizet be a költségvetésbe a Temu online piactér európai üzemeltetője a Gazdasági Versenyhivatal eljárásának következtében.
A hőmérséklet szerdától országszerte csökkenni fog, csütörtökön és pénteken pedig az évszakhoz képest szokatlanul hideg idő várható, a hőmérsékleti értékek 8–12 fokkal alacsonyabbak lesznek a többéves átlagnál.
Kompromisszumos költségvetést fogadott el Hargita Megye Tanácsa keddi, áprilisi ülésén. Bevételi oldalon 828 millió lejjel, kiadási oldalon 907 millió lejjel számolnak. A két összeg közötti különbség egyensúlyba hozása még számos tényezőtől függ.
A Szociáldemokrata Párt (PSD), a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a Béke – Románia az első frakciói kedden benyújtották a parlamentben a bizalmatlansági indítványt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) közös bizalmatlansági indítványát nagy valószínűséggel megszavazza majd a parlament, és a kormány megbukik – jelentette ki Tánczos Barna kormányfőhelyettes.
Tarr Zoltánt, a Tisza Párt alelnökét és európai parlamenti delegációvezetőjét a Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztérium irányítására kérte fel Magyar Péter.
szóljon hozzá!