
Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Uniós támogatásból, a kormányon keresztül táblagépek beszerzését igénylik a gyergyószentmiklósi iskolások számára. Ugyanebben a programban laptopokat kaphatnak a pedagógusok. A gyergyószéki települések némelyike viszont már korábban intézkedett, saját költségvetésből részben vagy egészben ellátták a tanulókat a megfelelő eszközökkel.
2020. november 25., 22:052020. november 25., 22:05
2020. november 25., 22:152020. november 25., 22:15
Táblagépek és laptopok beszerzését igénylik a gyergyószentmiklósi iskolások és pedagógusok számára – erről döntött legutóbbi ülésén a képviselő-testület. Bár felmerült, hogy valóban szükséges-e a valószínűleg gyenge minőségű eszközökre közpénzt fordítani, végül a testület egyöntetűen megszavazta a támogatás kérvényezését.
„Felkértük az iskola vezetőségét, hogy mérje fel, hány tanuló nem tud részt venni az online oktatáson, mert nincs megfelelő eszköze. A tanintézmény 133 igénylést gyűjtött be, ezért úgy döntöttünk, hogy 140 táblagépet vásárolunk az iskola számára” – nyilatkozta Gáll Szabolcs, Gyergyóalfalu polgármestere. Az elöljáró szerint az eszközök egyenként nagyjából 1100 lejbe kerülnek, és még ezen a héten megérkeznek. Az igénylések alapján megvásárolt készülékeket helyi költségvetésből finanszírozzák.
Hasonló a helyzet Gyergyóremetén is. A remetei önkormányzat szintén az elmúlt időszakban mérte fel a szükségleteket. Összesen 410 táblagépet és a hozzá szükséges két éves korlátlan internet-hozzáférést vásárol az önkormányzat, helyi költségvetésből. A közbeszerzésen meghirdetett eszközvásárlásra napokon belül sor kerül.
Gyergyócsomafalván az iskolakezdéskor indították el a tanuláshoz szükséges eszközök beszerzésének folyamatát. A településen 305 gyereknek lenne szüksége táblagépre, ezen felül pedig a pedagógusoknak is pályáznak IT-eszközökre, összesen több mint 34 ezer lej értékben. Csomafalván az iskola vezetősége korábban 23 táblagépet már igényelt.
A tanulók és a tanárok kilencven százalékának van megfelelő eszköze az online tanuláshoz, oktatáshoz Gyergyóújfaluban. Egyed József polgármester elmondta, „vezetőtanácsi üléseken, illetve pedagógusokkal egyeztetve arra a döntésre jutottunk, hogy ebben a kormányprogramban nem veszünk részt. Az iskola viszont, az önkormányzattal közösen már pályázott azok számára, akiknek nem volt megfelelő készüléke a tanuláshoz”. A polgármester ugyanakkor kihangsúlyozta, hogy nyitottak mindenféle fejlesztésre, viszont olcsó eszközvásárlásnak nem látták értelmét most.
Gyergyóditróban a kormányprogramot megelőzően 30 darab eszközt vásároltak a diákok számára. „Tanév elején beszereztük és most már ki is osztottuk a táblagépeket, melyeket a szociálisan hátrányos helyzetű gyerekeknek adtuk” – ismertette Puskás Elemér polgármester. A 30 darab készülék korlátlan internet-hozzáféréssel került a tanulókhoz. Ditróban 534 diák és 63 pedagógus számára kérvényezték a támogatást.
„Mi tanácsi határozattal 100 ezer lejt utaltunk át az iskolának erre a célra” – számolt be Danguly Ervin gyergyószárhegyi polgármester. Az önkormányzati finanszírozású összegből 95 táblagépet és 9 laptopot vásárolt a tanintézmény. „Erre a célra ennyit tudtunk fordítani saját költségvetésből, de készül a pályázat a többi diák és pedagógus számára szükséges eszközökre” – tette hozzá Danguly. Mint megtudtuk további 219 táblagépet és 18 laptopot igényelt a szárhegyi községvezetés.
A SAFE hitelprogramból Romániának jutó források több mint fele az országban marad, a jelenlegi piaci finanszírozásnál jóval kedvezőbb feltételek mellett – jelentette ki vasárnap a Digi24-nek Irineu Darău ügyvivő gazdasági miniszter.
A múlt év végén 28,63 millió aktív bankkártya volt forgalomban Romániában, ami 10,07 százalékos növekedést jelent 2025 júniusához képest – derül ki a Román Nemzeti Bank (BNR) összesítéséből.
Egy évvel a bányakatasztrófa után a parajdi árusok közül sokan már feladták, bezárták a boltokat. De van, aki még kitart.
Lehűlésre számíthatunk az elkövetkező napokban, jövő hét közepéig egy hideg légtömeg határozza meg térségünk időjárását – vetítette előre Elena Mateescu, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) igazgatója a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva.
Nicușor Dan államfő hétfőn a Cotroceni-palotában konzultál a parlamenti pártokkal az új kormány megalakításáról.
Átfogó közlekedésrendészeti akciókat szerveztek a hétvégén Maros, Kovászna és Hargita megyében. A rendőrök több száz autóst és motorost ellenőriztek, és ittas, valamint kábítószer hatása alatt vezető sofőröket is kiszűrtek a forgalomból.
A bolgár DARA nyerte meg szombat este az Eurovíziós Dalfesztivált a Bangaranga című dallal. Bulgária először diadalmaskodott a versenyen, amelyen az elmúlt három évben gazdasági nehézségek miatt nem vett részt – jelentette az AFP és az EFE.
Közvitára bocsátotta a közlekedési minisztérium a július 1-jétől érvényes járműkategóriánkénti úthasználati díjat (rovinieta) szabályozó rendelettervezetet. Az új rendszer az európai kibocsátási normákat is figyelembe veszi.
Dragoș Pîslaru beruházásokért és európai projektekért felelős ügyvivő miniszter szombaton kijelentette, hogy megvan a terve a helyreállítási terv (PNRR) teljes vissza nem térítendő keretének lehívására.
Másodfokú (narancssárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 8 megye, és elsőfokú riasztást 22 megye folyóinak vízgyűjtő területére.
szóljon hozzá!