Hirdetés
Hirdetés

Ahol a kormányprogramot megelőzve biztosították az online oktatáshoz szükséges eszközöket

Képünk illusztráció •  Fotó: Pixabay.com

Képünk illusztráció

Fotó: Pixabay.com

Uniós támogatásból, a kormányon keresztül táblagépek beszerzését igénylik a gyergyószentmiklósi iskolások számára. Ugyanebben a programban laptopokat kaphatnak a pedagógusok. A gyergyószéki települések némelyike viszont már korábban intézkedett, saját költségvetésből részben vagy egészben ellátták a tanulókat a megfelelő eszközökkel.

Hegyi Zsuzsánna

2020. november 25., 22:052020. november 25., 22:05

2020. november 25., 22:152020. november 25., 22:15

Táblagépek és laptopok beszerzését igénylik a gyergyószentmiklósi iskolások és pedagógusok számára – erről döntött legutóbbi ülésén a képviselő-testület. Bár felmerült, hogy valóban szükséges-e a valószínűleg gyenge minőségű eszközökre közpénzt fordítani, végül a testület egyöntetűen megszavazta a támogatás kérvényezését.

Összesen 3344 táblagépet, 402 laptopot, illetve további didaktikai eszközökre pályázott a gyergyószentmiklósi önkormányzat, közel 7,1 millió lej értékben.

Hirdetés

„Felkértük az iskola vezetőségét, hogy mérje fel, hány tanuló nem tud részt venni az online oktatáson, mert nincs megfelelő eszköze. A tanintézmény 133 igénylést gyűjtött be, ezért úgy döntöttünk, hogy 140 táblagépet vásárolunk az iskola számára” – nyilatkozta Gáll Szabolcs, Gyergyóalfalu polgármestere. Az elöljáró szerint az eszközök egyenként nagyjából 1100 lejbe kerülnek, és még ezen a héten megérkeznek. Az igénylések alapján megvásárolt készülékeket helyi költségvetésből finanszírozzák.

Hasonló a helyzet Gyergyóremetén is. A remetei önkormányzat szintén az elmúlt időszakban mérte fel a szükségleteket. Összesen 410 táblagépet és a hozzá szükséges két éves korlátlan internet-hozzáférést vásárol az önkormányzat, helyi költségvetésből. A közbeszerzésen meghirdetett eszközvásárlásra napokon belül sor kerül.

Gyergyócsomafalván az iskolakezdéskor indították el a tanuláshoz szükséges eszközök beszerzésének folyamatát. A településen 305 gyereknek lenne szüksége táblagépre, ezen felül pedig a pedagógusoknak is pályáznak IT-eszközökre, összesen több mint 34 ezer lej értékben. Csomafalván az iskola vezetősége korábban 23 táblagépet már igényelt.

A tanulók és a tanárok kilencven százalékának van megfelelő eszköze az online tanuláshoz, oktatáshoz Gyergyóújfaluban. Egyed József polgármester elmondta, „vezetőtanácsi üléseken, illetve pedagógusokkal egyeztetve arra a döntésre jutottunk, hogy ebben a kormányprogramban nem veszünk részt. Az iskola viszont, az önkormányzattal közösen már pályázott azok számára, akiknek nem volt megfelelő készüléke a tanuláshoz”. A polgármester ugyanakkor kihangsúlyozta, hogy nyitottak mindenféle fejlesztésre, viszont olcsó eszközvásárlásnak nem látták értelmét most.

Gyergyóditróban a kormányprogramot megelőzően 30 darab eszközt vásároltak a diákok számára. „Tanév elején beszereztük és most már ki is osztottuk a táblagépeket, melyeket a szociálisan hátrányos helyzetű gyerekeknek adtuk” – ismertette Puskás Elemér polgármester. A 30 darab készülék korlátlan internet-hozzáféréssel került a tanulókhoz. Ditróban 534 diák és 63 pedagógus számára kérvényezték a támogatást.

„Mi tanácsi határozattal 100 ezer lejt utaltunk át az iskolának erre a célra” – számolt be Danguly Ervin gyergyószárhegyi polgármester. Az önkormányzati finanszírozású összegből 95 táblagépet és 9 laptopot vásárolt a tanintézmény. „Erre a célra ennyit tudtunk fordítani saját költségvetésből, de készül a pályázat a többi diák és pedagógus számára szükséges eszközökre” – tette hozzá Danguly. Mint megtudtuk további 219 táblagépet és 18 laptopot igényelt a szárhegyi községvezetés.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 10., szerda

Magasabb az uniós átlagnál a munkanélküliségi ráta Romániában

Az Európai Unióban 2025-ben 0,1 százalékponttal, 6 százalékra emelkedett a munkanélküliségi ráta – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.

Magasabb az uniós átlagnál a munkanélküliségi ráta Romániában
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Viharos időjárás várható csütörtöktől az ország nagy részén

Viharokra figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán.

Viharos időjárás várható csütörtöktől az ország nagy részén
2026. június 10., szerda

Negatív maradt a természetes szaporulat Romániában áprilisban

Idén áprilisban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, a halálozások száma az 1,8-szorosa volt az élve születésekének.

Negatív maradt a természetes szaporulat Romániában áprilisban
2026. június 10., szerda

Zsögödi medvék és milliós beruházások a rendkívüli tanácsülés napirendjén

A Zsögödben észlelt medvékről is szó esett a csíkszeredai önkormányzati képviselők rendkívüli ülésén szerdán, a tanácsosok egy digitális fejlesztési projekt és a Szabadság téri tömbházak hőszigetelésének aktualizált költségvetését is jóváhagyták.

Zsögödi medvék és milliós beruházások a rendkívüli tanácsülés napirendjén
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Anyanyelvvel folytatódik az érettségi szerdán

Szerdán folytatódik az érettségi vizsga szóbeli szakasza a nemzeti kisebbségekhez tartozó diákok anyanyelvi kommunikációs készségeinek a felmérésével.

Anyanyelvvel folytatódik az érettségi szerdán
2026. június 10., szerda

A munkaügyi miniszter Facebook-oldalán lehet vitakozni az új bértörvény-tervezetről

Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter bejelentette, hogy párbeszédet kezdeményez a társadalommal az új közalkalmazotti bértörvény tervezetéről, és csütörtökön élő beszélgetést indít a témáról a Facebook-oldalán.

A munkaügyi miniszter Facebook-oldalán lehet vitakozni az új bértörvény-tervezetről
2026. június 10., szerda

Ha baj van, ne féljünk hívni a 112-es segélyhívó számot

Akár ezer lejes, vagy még nagyobb összegű bírságot is kiszabhatnak a 112-es egységes segélyhívó szám indokolatlan hivásáért, a hatóságok azonban nem büntetnek, ha a hívó jóhíszeműen fordul segítségért.

Ha baj van, ne féljünk hívni a 112-es segélyhívó számot
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Nem tervez visszalépni a kormányalakítási szándékától Eugen Tomac

Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök cáfolta azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.

Nem tervez visszalépni a kormányalakítási szándékától Eugen Tomac
2026. június 09., kedd

Összeszedte magát az Xbox – ezeket a videójátékokat várjuk a GTA 6 mellett (2.)

Ígéretes line-upot mutatott a Microsoft-tulajdonú Xbox Studios a Summer Game Fest utáni projektbemutatóján. Ezekből válogattuk ki a számunkra tíz legígéretesebbet, amit akár már holnaptól is játszanánk.

Összeszedte magát az Xbox – ezeket a videójátékokat várjuk a GTA 6 mellett (2.)
2026. június 09., kedd

Nem a gyermekeinkkel kell kezdeni az eszközhasználati szokások megváltoztatását, hanem magunkkal

Az okostelefon nemcsak a gyerekek, hanem a szülők életét is gyökeresen átírta. Balatoni Mónika digitáliskultúra-kutató Marosvásárhelyen az MCC rendezvényén járta körül a digitális kihívásokat, amelyekkel egy szülő szembesül ma – mintha vakon repülne.

Nem a gyermekeinkkel kell kezdeni az eszközhasználati szokások megváltoztatását, hanem magunkkal
Hirdetés