
Fotó: Antal Erika
Különleges napnak nevezte október 23-át Borbély László, a 25. évét ünneplő Dr. Bernády György Közművelődési Alapítvány elnöke, Gyarmathy János kisplasztikai tárlatának megnyitóján.
2017. október 24., 16:312017. október 24., 16:31
Ahogy fogalmazott, több üzenetet is hordoz ez a nap, a mindenféle zsarnokság elleni harcét, illetve az összefogásét. „Fogjuk meg egymás kezét, és őrizzük meg értékeinket” – hangsúlyozta. A Bronzvilág című tárlatra olyan sokan voltak kíváncsiak, hogy nem fért be mindenki a marosvásárhelyi Bernády Házba.
A megnyitón elhangzott, hogy olyan eseménnyel veszi kezdetét a 20. alkalommal megszervezett Bernády Napok rendezvénysorozat, ahol a költészet találkozik a képzőművészettel, a zenével és az irodalommal. Az összművészetre hívta fel a figyelmet Nagy Miklós Kund is, aki Gyarmathy János marosvásárhelyi szobrászművész egyedi látásmódjáról beszélt, arról az összetéveszthetetlen stílusról, amely mindenhol felismerhető, ahol kiállít a marosvásárhelyi alkotó.
Fotó: Antal Erika
Márpedig az utóbbi években számos kiállításon láthatta a közönség a műveit, szám szerint a mostani a 25. egyéni tárlata. Markó Béla a Szarvassá vált fiúk címet viselő alkotásról beszélt elsősorban, mint mondta, a múlt és a jövő is benne van a megfagyott pillanatban, a kemény bronz Gyarmathy János keze alatt megváltoztatja a tulajdonságát.
Bartók Béla zenéjéhez és Salvador Dali festészetéhez hasonlította a kisplasztikákat, s azt a kérdést is megfogalmazta Markó, hogy vajon a hangszer igazodik a zenészhez, vagy a zenész a hangszerhez? A szobrász a bronzhoz, vagy a bronz a szobrászhoz? Érdekes módon Gyarmathy János szobrászként nem a térrel, hanem az idővel küszködik, szobrai „történet-szobrok”, „múlt-szobrok”, amelyek első látásra meg is lepik a nézőt, ugyanakkor lehetőséget adnak a továbbgondolására annak, amit megmintázott. Sziszüphosz csak tolja felfelé a sziklát, arcával is hozzáér, a kardélen táncoló emberről nem tudjuk, hogy mi lesz vele, leesik onnan, vagy sem, a rács mögött a mellkasban ürességet látunk, ott ahol a szívnek kellene lennie.
Fotó: Antal Erika
Mindezek további gondolatokat, érzéseket vetnek fel – hangsúlyozta a költő, aki arra is rámutatott, hogy Gyarmathynak a kisplasztika az igazi műfaja, de Aranka Györgynek is olyan szobrot állított kezében a könyvvel és a gyertyával, körülötte a talapzaton a betűkkel, amelyek arra biztatnak, hogy rakjuk össze a szétesett könyvet, amely köztéri szoborként is megállja a helyét.
Gyarmathy János elmondta, a kiállított szobrok és domborművek egy része, a viaszveszejtéses technikájúak, Szovátán Sánta Csaba öntőműhelyében készültek, míg a hagyományos, homokformázás technikával előállítottak Marosvásárhelyen, Balogh József „Cubi” műhelyében.
A megnyitón levetítették Márton László portréfilmjét Gyarmathy Jánosról, amely az Erdélyi Magyar Televíziónak készült. Az est meghívottja Bogdán Zsolt kolozsvári színművész volt, aki Markó Béla-, Pilinszky János- és József Attila-verseket szavalt.
A Bernády Napok következő rendezvénye csütörtök este 6 órától lesz a Bernády Ház emeleti kiállítótermében, ahol Fülöp Gellért fotóiból nyílik tárlat. Péntek este Fodor János Bernády György – Politikai életrajz című kötetének a bemutatójára várják az érdeklődőket.
A román haditengerészet aktív és hiteles partner, amely biztonságot és stabilitást nyújt a NATO dél-keleti szárnyán – hangsúlyozta Mihai Panait altengernagy, a román haditengerészet vezérkari főnöke szombaton Konstancán, a román haditengerészet napján.
Huszonnégy órára őrizetbe vettek egy 46 éves férfit, aki a gyanú szerint levizelte egy brassói kórház belső falát, majd bántalmazta az egészségügyi személyzet egyik tagját – közölte a Brassó megyei rendőrség.
Ittas vezetésen ért a rendőrség egy 53 éves, korondi férfit augusztus 15-én éjjel Gyergyószentmiklóson.
Tíz vállalkozást ellenőriztek Hargita megyében a rendőrök és a környezetvédelmi ellenőrök pénteken. Az akció során elsősorban üzletek, autóbontók és autójavító műhelyek működését vizsgálták.
Az elmúlt 96 órában a védelmi minisztérium radarjai több mint száz drónt észleltek a román légtér közelében – közölte péntek este Radu Miruță védelmi miniszter.
Jócskán visszaesett a hőmérséklet Csíkszeredában szombatra virradóan, mindössze 3 Celsius-fokot mértek a hivatalos mérőállomáson.
Akkumulátoros energiatároló park épül Gyulakután az Electrica Bukarest 16,5 millió eurós beruházásában, amelyet az év végéig üzembe helyeznének. Emellett egy kisebb, önkormányzati akkumulátorpark is készül, amely középületek áramellátását szolgálja majd.
Egy oszlásnak indult holttestet találtak pénteken a Bucsecs-hegységben, ruházatából a tavaly novemberben eltűnt 18 éves brit turista iratai kerültek elő – közölte az Agerpres hírügynökség nyomán az MTI.
A Duna vízhozama a romániai belépési pontnál, Báziásnál pénteken és szombaton várhatóan másodpercenként 1400 köbméter körül stagnál, majd enyhén csökken, és augusztus 21-re másodpercenként 1300 köbméterre apad.
Életének 77. évében, augusztus 13-án, elhunyt Geréd Vilmos nyugalmazott kántor-karnagy, az erdélyi egyházzenei élet meghatározó személyisége – adta hírül a romkat.ro hírportál.
szóljon hozzá!