
Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
A veszélyes kategóriába tartozó, agresszív kutyák gazdáinak figyelmét hívja fel a Hargita megyei rendőrség: akár börtönbüntetés is járhat azért, ha az eb megtámad valakit a kötelezettségeik elmulasztása miatt.
2025. április 15., 19:152025. április 15., 19:15
A kutyatámadások megelőzése érdekében a Hargita megyei rendőrség keddi közleményében emlékezteti a veszélyes vagy agresszív kutyák tulajdonosait, az őket érintő törvényi kötelezettségekre. Az alábbi kategóriákba sorolja a jogszabály a veszélyes és agresszív kutyákat, amelyekre különböző előírások vonatkoznak.
I. kategóriába tartoznak a harci és támadókutyák, amelyek morfológiai jellemzőik alapján a következő fajtákkal hozhatók összefüggésbe: pitbull, boerbull, bandog és ezek keverékei.
II. kategóriába tartoznak az american staffordshire terrier, tosa, rottweiler, argentín dog, nápolyi masztiff, brazil masztiff, masztiff, kaukázusi juhászkutya, cane corso és ezek keverékei.
A törvényi előírások szerint az első kategóriába tartozó kutyák nem léphetnek be nyilvános helyiségekbe, tömegközlekedési eszközökre, egyéb közterekre – kivéve a közutakat és az azokhoz vezető útvonalakat.
Közutakon, társasházak közös területein vagy hozzáférési útvonalakon az első kategóriába tartozó kutyák csak szájkosárral, pórázon, nyakörvvel vagy hámban, a tulajdonos vagy az ideiglenes tartó felügyeletével tartózkodhatnak.
A második kategóriába tartozó kutyák, valamint minden potenciálisan agresszív egyed esetében a nyilvános helyekre való belépés csak szájkosárral és pórázon engedélyezett, és kizárólag olyan személy kíséretében, aki legalább 18 éves, teljes cselekvőképességgel rendelkezik, és akit nem ítéltek el személy elleni bűncselekmény miatt.
A kutyák számára kijelölt speciális helyeken a belépés szájkosár és póráz nélkül is megengedett. A fenti kötelezettségek be nem tartása szabálysértésnek minősül, és 1500–3000 lej közötti pénzbírsággal büntethető.
A jogszabály emellett a következő cselekményeket bűncselekménynek minősíti, és a büntető törvénykönyv szerint büntetendők:
A kutyatámadás megelőzésére vonatkozó intézkedések elmulasztása a tulajdonos vagy ideiglenes tartó részéről, amennyiben a támadás megtörtént – 6 hónaptól 3 évig terjedő szabadságvesztéssel vagy pénzbírsággal büntetendő.
Az I. kategóriába tartozó kutyák behozatala az országba vagy kereskedelme – 3 hónaptól 2 évig terjedő szabadságvesztéssel vagy pénzbírsággal büntetendő.
Kutyaviadalok szervezése, erre való felkészítés, illetve részvétel ilyen viadalokon kutyával – 6 hónaptól 3 évig terjedő szabadságvesztéssel vagy pénzbírsággal büntetendő.
A marosvásárhelyi ítélőtábla szerdán elutasította a drogkereskedelemmel gyanúsított Cristian Pomohaci fellebbezését, így a volt ortodox pap és népdalénekes előzetes letartóztatásban marad.
Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök szerdán közölte, hogy a román állampolgárság megszerzésekor minden kapcsolata megszűnt az ukrán hatóságokkal, és évekkel ezelőtt, önként lemondott az ukrán állampolgárságról.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.
Lezárult az előkészítő szakasz, így elkezdődhet a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásánál történt tragédia nyomán indult büntetőper elsőfokú tárgyalása. Noha voltak problémák a nyomozati anyaggal, ez nem változtatott a helyzeten.
Az emberek kormányt akarnak, nem érdeklik őket a politikusok választási vitái – jelentette ki szerdán Nicușor Dan.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes szerdán bejelentette, kezdeményezni fogja az Európai Bizottságnál (EB), hogy vegyék le a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról és helyezzék át egy másik listára.
A Hargita megyei tűzoltók összesen 18 sürgősségi esethez vonultak ki a hét első két napján, miközben 16 Ro-Alert figyelmeztetést is kiadtak a településeken megjelenő medvék miatt.
Két órára felfüggesztik tevékenységüket csütörtökön az ország igazságügyi orvosszakértői és a törvényszéki orvostani szolgálatok munkatársai. A tiltakozó akcióhoz a Hargita Megyei Törvényszéki Orvostani Szolgálat is csatlakozik.
A képviselőház szerdai ülésén döntő házként elfogadta az alapélelmiszerek árréskorlátozását december 31-éig meghosszabbító jogszabálytervezetet.
A TAROM légitársaság adóssága megközelíti a 930 millió lejt és 105 millió lejjel meghaladja a teljes vagyonát, a tavalyi évet pedig 186 millió lejes veszteséggel zárta.
1 hozzászólás