
Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
A veszélyes kategóriába tartozó, agresszív kutyák gazdáinak figyelmét hívja fel a Hargita megyei rendőrség: akár börtönbüntetés is járhat azért, ha az eb megtámad valakit a kötelezettségeik elmulasztása miatt.
2025. április 15., 19:152025. április 15., 19:15
A kutyatámadások megelőzése érdekében a Hargita megyei rendőrség keddi közleményében emlékezteti a veszélyes vagy agresszív kutyák tulajdonosait, az őket érintő törvényi kötelezettségekre. Az alábbi kategóriákba sorolja a jogszabály a veszélyes és agresszív kutyákat, amelyekre különböző előírások vonatkoznak.
I. kategóriába tartoznak a harci és támadókutyák, amelyek morfológiai jellemzőik alapján a következő fajtákkal hozhatók összefüggésbe: pitbull, boerbull, bandog és ezek keverékei.
II. kategóriába tartoznak az american staffordshire terrier, tosa, rottweiler, argentín dog, nápolyi masztiff, brazil masztiff, masztiff, kaukázusi juhászkutya, cane corso és ezek keverékei.
A törvényi előírások szerint az első kategóriába tartozó kutyák nem léphetnek be nyilvános helyiségekbe, tömegközlekedési eszközökre, egyéb közterekre – kivéve a közutakat és az azokhoz vezető útvonalakat.
Közutakon, társasházak közös területein vagy hozzáférési útvonalakon az első kategóriába tartozó kutyák csak szájkosárral, pórázon, nyakörvvel vagy hámban, a tulajdonos vagy az ideiglenes tartó felügyeletével tartózkodhatnak.
A második kategóriába tartozó kutyák, valamint minden potenciálisan agresszív egyed esetében a nyilvános helyekre való belépés csak szájkosárral és pórázon engedélyezett, és kizárólag olyan személy kíséretében, aki legalább 18 éves, teljes cselekvőképességgel rendelkezik, és akit nem ítéltek el személy elleni bűncselekmény miatt.
A kutyák számára kijelölt speciális helyeken a belépés szájkosár és póráz nélkül is megengedett. A fenti kötelezettségek be nem tartása szabálysértésnek minősül, és 1500–3000 lej közötti pénzbírsággal büntethető.
A jogszabály emellett a következő cselekményeket bűncselekménynek minősíti, és a büntető törvénykönyv szerint büntetendők:
A kutyatámadás megelőzésére vonatkozó intézkedések elmulasztása a tulajdonos vagy ideiglenes tartó részéről, amennyiben a támadás megtörtént – 6 hónaptól 3 évig terjedő szabadságvesztéssel vagy pénzbírsággal büntetendő.
Az I. kategóriába tartozó kutyák behozatala az országba vagy kereskedelme – 3 hónaptól 2 évig terjedő szabadságvesztéssel vagy pénzbírsággal büntetendő.
Kutyaviadalok szervezése, erre való felkészítés, illetve részvétel ilyen viadalokon kutyával – 6 hónaptól 3 évig terjedő szabadságvesztéssel vagy pénzbírsággal büntetendő.
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
1 hozzászólás