
Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Több székelyföldi városban is ünnepélyes keretek között gyújtják meg a várakozási időszak első gyertyáját advent első vasárnapján, december 3-án. Érdemes lesz bekapcsolódni, hiszen mindenhol lélekmelengető előadással is készülnek.
2023. november 30., 11:052023. november 30., 11:05
Csíkszeredában az adventi ünnepséget megszokott módon a központi parkban tartják az elkövetkező három vasárnapon és az azt követő szombaton. Mint arról korábban beszámoltunk, gyertyagyújtások ünnepi műsorai mellett többek között lesz karácsonyi vásár, Mikulás-váró koncert, fényfestés a Mikó-várnál és szabadtéri korcsolyapálya a Szabadság téren.

Az adventi időszakban számos programmal készül a csíkszeredai önkormányzat. A megszokott gyertyagyújtások ünnepi műsorai mellett többek között lesz karácsonyi vásár, Mikulás-váró koncert, fényfestés a Mikó-várnál és szabadtéri korcsolyapálya.
December 3-án 17 órától Sebestyén Ottó csíkzsögödi plébános lesz a meghívott lelkész, és a Nagy István Művészeti Középiskola diákjai fogják megteremteni az ünnepi hangulatot.
Székelyudvarhelyen szintén 17 órakor kezdődik a gyertyagyújtás a Márton Áron téren: az első vasárnapon Mezei Ödön, a Székelyudvarhelyi Baptista Gyülekezet lelkésze szól az egybegyűltekhez a város adventi koszorújánál, Kovács László karnagy vezényletével közreműködik az Alla Breve Vegyeskar – olvasható a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Gyergyószentmiklóson noha az előző évekhez képest szerényebben ünnepel a város, az esti szentmiséket követően, azaz 19 óra 15 perckor a város főterén meggyújtják az első gyertyát. Az ünnepet kórusok előadásai fogják színesíteni.
Sepsiszentgyörgyön 19 óra 30 perckor kerül sor az első gyertya meggyújtására a főtéren, a beszédeket követően Ilyés Zsolt római katolikus plébános áldja meg a koszorút. Az ünnepi alkalmat a Református Kollégium Refsonor kórusa, illetve a Kincskeresők Néptáncegyüttes tagjai teszik még emelkedettebbé. Mint a sepsiszentgyörgyi polgármesteri hivatal weboldalán közlik, idén is két óriási koszorúja lesz a városnak, a második az Állomás negyedi körforgalomban kap helyet.
Az ünnepre való hangolódás Kézdivásárhelyen sem marad el: gyertyagyújtás és igehirdetés veszi kezdetét 17 órakor a Gábor Áron téren, majd 18 órától Születnie kell valakinek címmel tart előadást az Udvartér Színház és az Evilági zenekar a Vigadó Művelődési Központ nagytermében – közli a polgármesteri hivatal Facebook-bejegyzésben.
Maros megye városaiban sem marad el az ünnepség: Marosvásárhelyen 16 óra 30 perckor kezdődik az első gyertya meggyújtása a Bolyai téren felállított óriási adventi koszorúnál, igét hirdet Nagy László, a Bolyai téri unitárius egyházközség lelkésze – olvasható a Vásárhelyi Forgatag Facebook-oldalán.
Szovátán korábban, 15 órától várják az érdeklődőket a koszorúhoz, amely mellé betlehemest is állítanak a placcon. Az önkormányzat tájékoztatása szerint első vasárnapon Gilyén Levente református lelkipásztor gondolatait és a református egyház ünnepi műsorát hallhatják.
Nyárádszeredában a korábbi évek hagyományait követve idén is a település főterén, a Bocskai szobor előtti téren elhelyezett adventi koszorú gyertyáját gyújtják meg 16 óra 30 perckor, gondolatait Csalóka Ernő református lelkipásztor osztja majd meg az egybegyűltekkel.
Többtucatnyi tiltakozó gyűlt össze vasárnap este a Temes megyei Bégaszentmihályon a csenei gyermekgyilkosságban érintett 13 éves fiú nagyapjának a háza előtt. A tilakozók a fiú büntetőjogi felelősségre vonását követelik a bűnrészessége miatt.
Tavaly decemberben 4 699 559 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 4279-cel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2 778 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Igazi kánaán következik a szerzői filmek szerelmeseinek, hiszen az előttünk álló időszakban kerülnek széleskörű moziforgalmazásba a tavalyi fesztiválfilmek, amelyek többségét most, az Oscar-szezonban díjazzák.
Január utolsó hetébe lépve változékony, átmenetileg enyhébb időjárás jellemzi majd az Erdélyi-medencét. A korábbi napok erős fagyai után mérséklődik a hideg, ugyanakkor a hét második felében egyre nagyobb eséllyel számíthatunk csapadékra.
Széles közösséget mozgatott meg a felhívás, amelyben a szívbetegséggel küzdő Dimény István részére indítottak adománygyűjtést. Az erdővidéki férfi gyógyulását számos adakozó támogatása mellett kardiológus szakorvos is segíti.
Köztudott, hogy Kézdivásárhely nemrég felújított ikonikus épületébe a Céhtörténeti Múzeum költözik át. De a Székely Katonanevelde mikor nyílhat meg teljes egészében a nagyközönség előtt? – faggattuk Dimény Attila muzeológust, intézményvezetőt.
Boldog ünnepet kívánt Nicușor Dan államfő szombaton mindazoknak, akik kifütyülték a román fejedelemségek egyesülésének ünnepe alkalmából Focșani-on tartott rendezvényen.
Az országos földfizikai intézet (INCDFP) szakemberei a Richter-skála szerinti 3-asról 3,2-esre módosították a szombat délben Vrancea megyében történt földrengés erősségét.
A Richter-skála szerint 3-as erősségű földrengés történt szombaton 11 óra 51 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A temesvári szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) is vizsgálódik a csenei gyilkosság ügyében, miután az ebben érintett 13 éves gyermek szervezetében drogot mutattak ki.
szóljon hozzá!