
Az advent egyik jelképe a koszorú
Fotó: László Ildikó
Advent ki tud mozdítani a megszokottság rutinjából, eszünkbe juttatva: Jézus a középpont – hangsúlyozza Szénégető István plébános, aki ünnepi ráhangoló sorozatot ajánl. Olyan ötleteket gyűjtöttünk csokorba, amelyek helyettesíthetik a csokinaptárt.
2024. november 29., 18:122024. november 29., 18:12
Az advent a latin adventus Domini kifejezésből származik, ami az Úr eljövetelét jelenti, és Jézus Krisztus születésére utal. A november 30-hoz legközelebb eső vasárnappal kezdődik, és december 24-én ér véget. Idén advent első vasárnapja december elsejére esik.
Szénégető István marosvásárhelyi római katolikus plébános szerint az advent a múlt, a jelen és a jövő felé fordítja a keresztények figyelmét. Rávilágít arra is, hogy az idei karácsony újra közelségbe hozza a Jelenvalót. Perspektívát is nyit, hogy örömmel és félelem nélkül tudjuk várni Jézus második eljövetelét.
Az advent ki tud mozdítani a megszokottság rutinjából, de fontos, hogy tudjuk megnyitni szívünket, és emlékezzünk:
„Megszületik az Úr, megszületik a Megváltó, aki eljött a megváltásunkra.”
Az ünnepre való készülődésben segítségünkre lehet az adventi ráhangoló sorozat, amelyet a Zarándok.ma oldal immár hatodik éve készít. Idén az online zarándoklatra feliratkozók Heiter Robert Gottfried szepetneki plébános, Bartha Angéla SSS szociális testvér, Jármi Zoltán székesfehérvári görögkatolikus szervezőlelkész és Pál József Csaba temesvári megyéspüspök elmélkedéseit hallgathatják meg. Naponta egy-egy kihívás is elhangzik, hogy lehetőség nyíljon a gyakorlatias lelki fejlődésre, növekedésre.
Az adventi koszorú és kalendárium német szokás, amely ma már sok helyen népszerűvé vált. A feljegyzések szerint az első, örökzöldből készült koszorút Johann Wichern német evangélikus lelkész készítette 1838-ban. Szintén német hagyományt követve
de volt, ahol házi kalendáriumot készítettek csokoládéval, bibliai versekkel.
Imádkozva is lehet várakozni
Fotó: Haáz Vince
Ma már minden nagyáruházban lehet adventi kalendáriumot vásárolni, amely minden napra rejt egy kis, különböző formájú csokoládét. De
Kis cetlikre felírhatunk minden napra egy-egy feladatot, amiket a társunkkal közösen vagy a gyerekekkel együtt végezhetünk el.
Például leírjuk a másik három-három jó tulajdonságát, kedves üzeneteket küldünk egymásnak napközben, legalább kilencszer megöleljük egymást, felolvasunk egymásnak, elmondjuk legnagyobb félelmünket, képeslapot írunk közösen barátainknak, rokonaiknak. De szerepelhet adventi kalendáriumunk cetlijén az is, hogy közösen elmegyünk korcsolyázni, moziba, társasjátékozunk, ebédet készítünk, részt veszünk az adventi gyertyagyújtáson, vagy együtt imádkozunk.
Hargita megye 83 tanintézetének több mint 220 kapcsolódó intézménye részesül új bútorzatban, taneszközökben és korszerű digitális felszerelésekben, az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) támogatásából.
Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa tájékoztatást tett közzé a 2026. április 12-én esedékes magyar országgyűlési választásokkal kapcsolatban a külhoni szavazókat érintő határidőkről és tudnivalókról.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden bejelentette, ellenzi a kórházi és a mentőszolgálati egészségügyi személyzet fizetésének 10 százalékos csökkentését.
A nagyszebeni törvényszékről a vajdahunyadira helyezik át az adóhatóság (ANAF) és a Iohannis család közötti per tárgyalását.
A kormány elfogadja a közigazgatást érintő intézkedéscsomagot, de „korrekt feltételek mellett”, és az a központi és a helyi közigazgatásra egyaránt kiterjed – jelentette ki Sorin Grindeanu kedden.
Színészek vonultak utcára Marosvásárhelyen az új minisztériumi szabályok ellen tiltakozva, amelyek a művészek munkaidejének nyilvántartását írják elő. Úgy vélik, a rendelet félreérti, és mereven szabályozza az alkotói munkát.
Ilie Bolojan kormányfő kedden kijelentette, hogy szükség van egy egységes bértörvényre, amelynek azonban a fizetésemelések mellett indokolt esetekben bércsökkentésekről is rendelkeznie kell.
A Kanta Szakképző Központban a Magyar Kormány támogatásával középiskolások számára életpálya-tervező, pályaorientációs foglalkozásokat, illetve mesterséges intelligencia használati képzést indítanak – jelentették be kedden Kézdivásárhelyen.
Tíznapos szabadságot vett ki az alkotmánybíróság egyik bírája, ezért a testület szerdán várhatóan ismét elhalasztja a döntéshozatalt a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezettel kapcsolatos beadványról.
Mintegy háromszáz méteres biztonsági zónát jelöltek ki a hatóságok kedden délután az A1-es autópályán, miután összeütközött két kamion és ammónium-szulfát ömlött az útra.
szóljon hozzá!