
Az épületadókról is döntöttek a vásárhelyi tanácsosok
Fotó: Haáz Vince
A jövő évi helyi adók és illetékek megállapítása kapcsán kisebb vita alakult ki a marosvásárhelyi tanácsosok csütörtöki ülésén. Végül eldöntötték: kis kedvezményt biztosítanak a jogi személyeknek, ellenben tetemes büntetés jár az elhanyagolt épületek tulajdonosainak.
2024. december 19., 18:012024. december 19., 18:01
2024. december 19., 18:032024. december 19., 18:03
Az infláció mértékével, vagyis 10,4 százalékkal növelték a jövő évi helyi adókat és illetékeket a marosvásárhelyi tanácsosok az idei év utolsó tanácsülésén, csütörtökön. Az eredeti határozattervezetet azonban több helyen módosították, kisebb viták után.
Az eredeti tervezetben ugyanis még a szerepelt, hogy azok a tulajdonosok – jogi vagy magánszemélyek –, akik engedély nélkül építették fel az épületeket, nagyobb adót fizessenek. Ezt végül kihagyták az elfogadott határozatból. Az ingatlanadó kiszámításánál alapul vett értékekben sem volt teljes az egyetértés.
A tanácsosok egy része azt kérte, hogy 0,65 százalékos kvótát alkalmazzanak a jogi személyeknek, így segítve őket. Jakab István RMDSZ-es tanácsos felszólalásában arra mutatott rá, hogy
Ez is mintegy 5 millió lejes kiesést jelent a helyi költségvetésből. Ezt végül 16 igen szavazattal elfogadták.
Az önkormányzati képviselők arra is rábólintottak, hogy az elhanyagolt ingatlanok adóját 200 százalékkal növeljék meg. Az ülésen elhangzott, igazságtalan, hogy
A tanácsosok elfogadták a nagymértékű adóemelést, amelyeket azon ingatlantulajdonosok esetében fognak alkalmazni, akiket 2020-2024. között már felszólítottak, hogy a városképet rontó épületeket javíttassák meg, de ők semmit nem tettek.
Jó hír, hogy a magánszemélyek esetében a szemétszállítási díjat a 2024-es szinten tartották, így jövőre is személyenként havonta 17,79 lejt kell fizessenek a marosvásárhelyiek.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
szóljon hozzá!