
Új darabról és új együttműködésről tájékoztatták a sajtót
Fotó: Pethő Melánia
A Hargita megyében működő három önkormányzati fenntartású színház közös produkciójaként tekinthető meg Mike Leigh, brit szerző, filmrendező Abigail bulija című drámájának bemutatója pénteken, január 11-én a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színházban.
2019. január 07., 18:202019. január 07., 18:20
2019. január 09., 16:592019. január 09., 16:59
„Volt már arra példa a közelmúltban, hogy két Hargita megyei színház közösen hozott létre előadást, most mindhárom színház úgy döntött, hogy itt az ideje kihasználni azt a helyzetet, hogy az egyes intézmények földrajzilag egymáshoz közel, egy 50 kilométeres körben működnek.
– jelentette be a hétfői sajtótájékoztatóján Albu István, a Figura Stúdió Színház igazgatója. Rámutatott, a kezdeményezés jó lehetőség arra is, hogy az egyes társulatok jobban megismerjék egymást, a közös munkával a színészek új impulzusokat kapjanak, közöttük szorosabb szakmai kötelék alakuljon ki. Arra is kitért, hogy a Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, illetve Gyergyószentmiklóson működő színházak mindegyike más-más profilú, ezért a közösen létrehozott alkotásokkal arra kell törekedni, hogy azok mindhárom színházban „közös nyelven tudjanak megszólalni”.
– mondta Albu.
„Hiszem, hogy ebben az 50 kilométeres körzetben ilyen lehetőségeket meglovagolni igazán jó buli. Abigél bulija három színház bulija, ezen keresztül három városnak is a bulija” – fogalmazott a sajtótájékoztatón részt vevő Kányádi Szilárd, a csíkszeredai Csíki Játékszín vezetője. Mint mondta, kollégáihoz hasonlóan abban hisz, hogy az elkezdett együttműködést a minőség viszi majd előre.
– jelentette ki.
Rendezőként dolgozik a készülő darabban Barabás Árpád, egykori figurás, jelenleg a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház színművésze. Mint rámutatott, a megye három színháza között létrejött együttműködéssel véglegesen megszűnhet egy korábbi ítélkezés.
– mondta. A készülő darab kapcsán pedig kifejtette, története az elsekélyesedett világunkat mutatja be. Olyan problémákat fejteget, amikkel naponta megküzdünk, vagy legalább ismerünk olyan embereket, akik gyakran megküzdenek a bemutatott problémákkal. „A világ megköveteli tőlünk, hogy azt mutassunk magunkról állandóan, hogy jól érezzük magunkat, hogy velünk minden rendben van, de az élet gondoskodik olyan helyzetekről, amikor valódi énünk a felszínre kerül. Ez egy ilyen történet” – vázolta.
Bemutató pénteken
Az Abigail bulija bemutatóját január 11-én este 7 órától tekintheti meg a közönség a gyergyószentmiklósi színház stúdiótermében. Ugyanitt január 12-én és 19-én is műsorra kerül a darab, ezt követően a csíkszeredai és a székelyudvarhelyi színházban is bemutatják. Az előadást játsszák: Bartha Boróka, Kozma Attila, Szilágyi Míra, Vass Csaba, Máthé Annamária. Dramaturg: Deák Katalin. A díszletet Szűcs-Olcsváry Gellért, a jelmezeket Török Réka tervezte.
Lakóház tetőtere kapott lángra hétfőn este a Maros megyei Szalárdtelepen, ahol közösen vágtak neki az oltásnak az országos katasztrófavédelem Maros és a Hargita megye munkatársai.
A mobileszközökön tárolt adatok védelmével kapcsolatos jó tanácsokat fogalmazott meg hétfőn a belügyminisztérium.
A védelmi és a belügyminisztérium képviselőinek a jövő hét végéig ki kell dolgozniuk a belügyi és a védelmi alkalmazottak nyugdíjkorhatárának emeléséről szóló törvénytervezetet – jelentette ki hétfőn Radu Miruță védelmi miniszter.
A kormány felelősséget készül vállalni a parlamentben a bérkiadások 10 százalékos csökkentését is előíró törvénytervezetért – jelentette ki hétfőn Radu Miruță védelmi miniszter.
Megemlékezést szervezett a 83 évvel ezelőtti doni áttörés évfordulóján az Erdélyi Vitézi Rend sepsiszentgyörgyi állománya. A Hősök temetőjében 15 rendtag emlékezett a több tízezer családot érintő tragikus eseményekre.
Elkezdődött az A8-as autópálya Gyergyóalfalu és Ditró közötti 14,4 kilométeres szakaszának műszaki tervezése, amelyre tíz hónapja van a megbízott vállalatnak – jelentette be a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAR).
Az elmúlt napokban az ország napi gázfogyasztása megközelítette az 58 millió köbmétert, ami hozzávetőlegesen 17 százalékkal több a tavalyi hasonló időszak átlagánál – közölték az Országos Energia-veszélyhelyzeti Operatív Törzs hétfői ülése után.
Autóvezetői engedélye sem volt a fiatal ittas sofőrnek, aki vasárnap éjjel Kézdivásárhelyen megpróbált elmenekülni a hatóságok elől – derül ki a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság közleményéből. A férfi mostanra előzetes letartóztatásba került.
Belső vizsgálatot rendelt el hétfőn a konstancai megyei sürgősségi kórháznál az intézmény vezetősége, miután két gyermek is kómába került műtét után.
Embercsempészet és szexuális szolgáltatásokra való kényszerítés vádjával román bűnözői hálózat tagjait fogták el a román és a brit hatságok, az együttműködés négy ember előállításához, valamint számos luxusautó és ingatlan lefoglalásához vezetett.
szóljon hozzá!