
A jelenlegi betonrengeteg közösségé térré alakulhat
Fotó: Haáz Vince
Nem a gépkocsiforgalomra koncentrált, hanem a marosvásárhelyiek, a közösség érdekeit tartotta szem előtt az a helyi és budapesti építészekből álló csapat, amely megnyerte a városháza által kiírt ötletpályázatot. A nyertes csapat tervei alapján készül el a mélygarázs és innovációs központ Marosvásárhelyen a színház mögött.
2023. január 25., 18:052023. január 25., 18:05
2023. január 25., 18:072023. január 25., 18:07
A marosvásárhelyi polgármesteri hivatal két mélygarázs megépítésével próbálja megoldani a parkolóhelyhiányt a belvárosban. Az egyik mélygarázst a városháza közelében, a korábbi Park szálloda parkolójának a területén építik meg. Ennek
attól függően, hogy a kivitelező kiválasztását célzó versenytárgyalás mikor ér véget. A másik mélygarázst, amely egy innovációs és közösségi teret is magában foglal majd, a színház épülete mögött alakítják ki.
A színház mögött található parkoló átalakítására a városháza ötletpályázatot írt ki, amelyre összesen hat tervet küldtek be, azonban az egyik pályázatot érvénytelennek nyilvánították. A neves szakemberekből álló zsűri végül az első és a második díjat ítélte oda. A nyertes pályázókat szerdán ismertették.
Soós Zoltán polgármester szerint fontos, hogy neves szakemberek bevonásával találják meg a legjobb megoldást a közösségi terek és a parkolóhelyek kialakítására, hiszen élhetővé szeretnék tenni a várost.
A nyertes pályázat alkotóit szerdán ismertették
Fotó: Haáz Vince
A projekttel kapcsolatban a városvezető elmondta, a következő lépés az lesz, hogy elkészítik a műszaki tervet, megkötik a kivitelezési szerződést és megtalálják a megépítéshez szükséges pénzforrást. Ez lehet uniós pályázat, helyi költségvetés, de a
Szeretnék, hogy még idén elkezdődjön a látványos munka.
Fotó: Haáz Vince
Az ötletpályázat zsűrijének elnöke, Șerban Țigănaș úgy értékelte, hogy a legtöbb pontot (100-ből 87-et) elérő terv készítői nemcsak a mélygarázs és az innovációs központ megtervezésére összpontosítottak, hanem az egész tér átalakításával foglalkoztak, közösségi teret alakítottak ki.
Arról is beszélt, hogy a zsűri milyen módosító javaslatokat fogalmazott meg, hogy még használhatóbb és befogadóbb legyen az egész tér. Értékelte ugyanakkor, hogy a marosvásárhelyi városvezetés és főépítészt szabad kezet adott a szakembereknek és lehetővé tették, hogy a város arculatát gazdagítsák.
Fotó: Haáz Vince
Az ötletpályázat nyertese a Multinvest cég lett, amelynek társtulajdonosa Gogolák-Hrubecz Zsolt örömmel vette át az első díjjal járó oklevelet. Vissza kell adni az embereknek, a közösségnek a színház mögötti teret, a tervezéskor is ezt tartották szem előtt – részletezte a legfontosabb szempontot.
A földfelszínre egy félkör alakú épületet terveztek, amelyben rendezvénytermek és egy innovációs központ kapna helyet. Gogolák szerint fontos, hogy a város lehetőséget adjon a gyermekeknek és fiataloknak is, hogy tanuljanak, alkossanak, fejlődjenek, megismerjék a legmodernebb technológiákat és majd megtalálják helyüket a munkaerőpiacon.
Fotó: Haáz Vince
A közösségi tér tervezésekor figyelembe vették azt is, hogy régen milyen volt a Színház tér és környéke. Sok zöldövezetet, sétányt terveztek a helyszínre, remélik, a marosvásárhelyiek, a helyi közösség jól fogja ott érezni magát.
Segítségét kért egy nő csütörtök este a 112-n a békási vidéki rendőrőrstől, miután fenyegetve érezte magát, férjét és lányát 37 éves vejétől, amennyiben annak felesége és három gyermeke nem tér vissza közös otthonukba.
Erős szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) pénteken huszonegy megyére.
Tavaly 131 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat; a közúthálózat hossza 87 220 kilométert tett ki, amiből 18 193 kilométer (20,8 százalék) országút, 35 131 kilométer (40,3 százalék) megyei út, 33 896 kilométer (38,9 százalék) pedig községi út.
Az Európai Unión kívülről érkező külföldi munkaerő toborzását szigorító sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány, amely egyszerűsíti és átláthatóvá teszi az érdekelt vállalkozások hozzáférését a külföldi munkaerőhöz.
Jelentősen megdrágultak az üzemanyagok pénteken a romániai töltőállomásokon: a gázolaj literenkénti ára helyenként ismét 9 lej fölé emelkedett, a benziné pedig a 8,7 lejt is eléri egyes hálózatokban.
Megérkeztek az első kőolajszállítmányok a Barátság-vezetéken Magyarországra és Szlovákiába – közölte a Mol Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde honlapján csütörtökön.
Több egymást követő éjszaka medve járt a marosvásárhelyi Somostetőn, a nagyvadat a térfigyelő kamerák is rögzítették. A városvezetés óvatosságra inti a lakosságot.
Mircea Abrudean szenátusi elnök csütörtökön kijelentette, hogy jelenleg a kisebbségi kormány a „legkézenfekvőbb” megoldás.
Távolabb kerül a várostól a Gyilkostó felé vezető úton Gyergyószentmiklós helységnévtáblája. Mintegy két kilométerrel lesz hosszabb az érintett útszakasz, ahol a településeken belül szokásos közlekedési szabályok lesznek érvényesek.
A Victoria-palotában csütörtökön tartott sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan bejelentette, hogy ügyvivőként átveszi az energiaügyi minisztérium irányítását, miután a szociáldemokrata miniszterek benyújtották lemondásukat.
szóljon hozzá!