
Az első tábor folyamán többek között egy haranglábat faragtak ki az alkotók a csíkszentsimoni Szent László Otthon számára
Fotó: Böjte Csaba/facebook
A székelyföldi alkotók újabb táborát tartják augusztus 2-a és 10-e között. A helyszín ezúttal a csernátoni Haszmann Pál Múzeum, és még bőven fogadnak jelentkezőket szűkebb pátriánk minden sarkából.
2024. július 31., 16:032024. július 31., 16:03
2024. július 31., 17:592024. július 31., 17:59
A székelyföldi alkotók első táborának Csíkszentsimon adott otthont május elején a Pro Humanity Egyesület szervezésében. A résztvevők akkor
A második felvonás a csernátoni Haszmann Pál Múzeum udvarán zajlik augusztus 2-a és 10-e között a Székelyföld örök csoportosulás égisze alatt. Tamás Olivértől, az egyik szervezőtől megtudtuk:
A közös munka tárgyát ezúttal egy kopjafa képezi, amit Jakabos István fafaragó emlékére készítenek el, illetve avatnak fel Berszán atya, a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Gimnázium alapítója jelenlétében és áldásával. A kezdő vésést Balázs Antal rangidős fafaragó végzi, és a tábor legfiatalabb fafaragója fejezi be az utolsó napon.
A résztvevőknek ugyanakkor gazdag szakmai, kulturális és szabadidős programokban lesz részük. A székelyföldi székelykapu-restaurálási mozgalom elindításáról Magyarosi Imola Piroska és Tamás Olivér, magáról a helyreállításról Damokos Levente beszél, akinek vezetésével a csernátoni régi kapuk állapotát is felmérik. Szőcsné Gazda Enikő a Székelykapu, mint hungarikum címmel tart előadást, de lesz kerekasztal-beszélgetés is a zágoni Mikes-tölgyek és környezetének rendezése mikéntjéről.
A kopjafa mellett különféle alkotások is készülnek Mónus Béla, Kövér György, Varga Mihály, Haszmann József irányításával Mikes Kelemen tölgyfáinak – Tamás Olivér útmutatása mellett előzetesen konzervált – ágaiból és egyéb faanyagokból.
A résztvevők ellátogatnak Kézdivásárhelyre, Zágonba, a zabolai Mikes-kastélyba, de tánctáborban, táncházban is megfordulnak. A tábort közös tokányolással nyomatékosított kerti parti zárja. Jelentkezni Tamás Olivérnél és Lázár Tibornál lehet a 0757 340 863-as, illetve 0745 379 072-es telefonszámokon, vagy az info@szekelyfoldorok.eu e-mail-címen.
A szovátai szabadtéri színpadon adja elő a Bekecs Táncszínház vasárnap a Táncolva öröklődik című előadását.
A svájci Plan-les-Ouates településtől kapott adományba egy tűzoltóautót Erdőszentgyörgy.
Menthetetlen, bukott maffiafőnökkel foglalkozni felesleges – reagált Magyar Péter miniszterelnök a Facebook-oldalán Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, volt kormányfő Tusnádfürdőn szombaton elmondott beszédére.
Tusnádfürdő nem változott, ez továbbra is az a hely, ahol a magyarok nem csak beszélnek a jövőről, de próbálják azt megérteni – jelentette ki tusványosi beszédében Orbán Viktor, aki pártja jövőbeni szerepéről beszélt.
A 35. Tusványos szombati napján Tőkés László a romániai magyarság fogyatkozásáról, az autonómia ügyéről, Márton Áron örökségéről és Orbán Viktor nemzetpolitikájáról beszélt, történelmi és aktuálpolitikai párhuzamokat is felvonultatva.
Shahed típusú volt az a drón, amelyet pénteken a román légierő egyik F-16-os vadászgépe lőtt le a Buzău megyei Padina térségében – közölte a legfőbb ügyészség.
Ismét drón hatolt be a román légtérbe. Egy F-16-os vadászgép pilótája iktatta ki a célpontot.
Legutóbb 2002-ben fordult elő, hogy Orbán Viktor a miniszterelnöki pozíció átadása után az ellenzék vezetőjeként tartott előadást Tusnádfürdőn. Ez most ismét megtörténik. Kövesse velünk élőben a Tusványos legfontosabb szombati történéseit!
Két olyan zenekar várta péntek este a tusványosi közönséget, amely nem először állt az itteni színpadon: a Maszkura és a tücsökraj, valamint a 4S Street egyaránt ismerősként tért vissza.
A Padina térségében talált több fémdarab feltehetően abból a drónból származik, amelyet pénteken a román légierő egyik F-16-os vadászgépe lőtt le – közölte Buzău megye prefektusa.
szóljon hozzá!